kniha » Smrtka
chce si přečíst 2 | má v knihovně 12
hodnotilo: 18
80%
Smrtka Více vydání = více obálek.

Neal Shusterman

Smrtka

Kniha vyšla i pod názvem:
Kosec
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Arc of a Scythe
díl v sérii: 1

Kategorie: sci-fi - dospívající

originální název: Scythe
jiný (obecně známý) název: Scythe – Die Hüter des Todes
originál vyšel: 2016

vydání: Euromedia Group (web) 2018; Slovart 2019; Yoli (web) 2022

odkazy: 2x [recenze], 1x [ukázka]Komentáře:
Lokina  | ***** 26.06.2018 20:13

Co jiného bych měla napsat než že, Smrtka je opravdu zdařilé dílo a mně se kniha velmi líbila. Od začátku to má spád, je to čtivé, napínavé, kniha obsahuje plno zamyšlení hodných, zajímavých myšlenek a příběh je prokládán i částmi deníků jiných Smrtek, což byl skvělý nápad. Při částech kde docházelo k pokosení, mi občas přeběhl mráz po zádech, části jsou opravdu někdy kruté a emocionálně vypjaté. Rowan a Citra byli sympatičtí hrdinové, kteří se se svou rolí učedníka zhostili každý po svém. Smrtka je nadčasové dílo a já se těším na pokračování :-)

whack  | ** 14.01.2022 10:06

Ľudia v budúcnosti nepoznajú prirodzenú smrť, choroby ani smrteľné nehody. Jediní, kto im môže zobrať život, sú kosci, ktorí kalkulujú, koľko ľudí pri akých aktivitách kedysi zomieralo, a podľa toho zabíjajú náhodne vybraných ľudí (príklad: kedysi existovali fatálne letecké nehody – tak kosci legálne vyvraždia posádku lietadla). Načo ľudia porazili smrť, keď ich na základe starých údajov tak či tak vraždia kosci? Nonsens totálny. Keď ľudia majú v krvi nanoroboty, ktoré liečia, oživujú, obnovujú bunky, prečo tieto nanoroboty nezabraňujú otehotneniu, alebo túžbe páriť sa? Nie je humánnejšie, praktickejšie a realizovateľnejšie nemať vôbec deti, než cvičiť masových vrahov, aby ich zabíjali (a ktorých by BTW museli byť milióny, aby dokázali zabezpečiť stabilizovanie populácie)? Taktiky týchto vrahov sú ako z detského komiksu – kosci si môžu vybrať, ako koho zabijú – niekomu dajú tabletku, ktorá okamžite bezbolestne zabije, iných topia v jazere a niektorých pália plameňometom!? Dystopickú budúcnosť si môžem predstavovať na sto spôsobov, ale koncept z tejto knihy je tak stupídne nerealistický, že by mi ani nenapadol. Nerozumiem vysokému hodnoteniu.

Pochváliť musím vypracovanú psychológiu postáv a stupňujúcu sa atmosféru, ktorá je záchranným bodom knihy.WebArchiv - archiv českého webu