kniha » Planéta exilu
hodnotilo: 3
70%
obal_knihy

Ursula K. Le Guin

Planéta exilu

série: Hain
díl v sérii: 2
kniha patří do světa: Hain

Tato kniha je jen součástí jiných knih: Planéta exilu

Kategorie: sci-fi

originální název: Planet of Exile
originál vyšel: 1966Komentáře:
yerry  | *** 04.08.2018 15:18

Dej tejto novely sa odohráva na planéte Gamma Draconis III. Planéta a jej mesiac sa navzájom obiehajú. Jadna fáza mesiaca tu trvá 400 dní. Súčasne táto dvojitá planéta obieha okolo slnka, čo trvá 60 fáz. 1 Rok tu má 24000 dní, dĺžku jedného života. Teda človek tu pol života prežije v zime a pol života v teple.

Obyvateľstvo na planéte je na dosť nízkej úrovni. Ľudia tu nevedia ešte použiť koleso. Žijú prevažne ako pastieri alebo kočovníci. Sú nedôverčiví a nepriateľskí. Asi pred 50-timi generáciami tu pristála loď s prišelcami z vesmíru. Boli to ľudia nášho typu. Ich DNA sa líšila od DNA pôvodných obyvateľov v jednom jedinom reťazci, čo malo za následok nemožnosť vzájomného kríženia.

Autorka tu rozohráva hru o vplyve prostredia na vývoj DNA a podmienkach vytvorených na vzájomnú kompatibilitu. Jednoducho, či sa môže DNA adaptovať na nové prostredie. Príbeh je vsadený do konfliktu medzi usadlými a kočovnými obyvateľmi ale aj medzi domordcami a prišelcami z vesmíru, zanechaných tu okolnosťami napospas osudu. Príbeh je ozvláštnený aj schopnosťou neverbálnej mimozmyslovej komunikácie u prišelcov, ktorí tu ešte nemajú k dispozícii komunikátor a technologicky kvôli adaptácii na miestne podmienky klesajú stále nižšie.

Vo svojej dobe mohla byť novela možno dosť prelomová. Autorka sa radí k tzv. Novej vlne. Dnes sú už ale niektoré jej koncepty prežité alebo spracované na trochu vyššej úrovni. Toto sa odzrkadľuje aj na texte samotnom. V čase vydania knihy by som možno dal aj všetky hviezdy, dnes je to tak za polovičný počet…WebArchiv - archiv českého webu