kniha » Fantasy: Encyklopedie fantastických světů
má v knihovně 41
hodnotilo: 34
76%
Fantasy: Encyklopedie fantastických světů

Terry Pratchett
David Pringle
Tim Dedopulos
David Rowland Langford
Brian Stableford

Fantasy: Encyklopedie fantastických světů

Kategorie: fantasy - literární teorie

originální název: Fantasy: The Definitive Illustrated Guide

vydání: Albatros (web) 2003

odkazy: 2x [recenze]


Informace / Anotace ke knize: Fantasy: Encyklopedie fantastických světů

První, mimořádně úspěšný film, natočený podle předlohy Tolkienovy trilogie Pán prstenů otevřel mnoha lidem brány do mytického světa Středozemě, Harry Potter vítězoslavně táhne se svými kouzly knižním trhem, Indiana Jones dodnes neztrácí nic ze své originality a humoru. Děti i dospělí upřeli zvýšenou pozornost k jednomu z nejvýznamnějších žánrů konce 20. století – fantasy. Vracejí se k počátkům žánru, ke knihám Haggarda, Burroughse, ke Conanovi od Roberta E. Howarda, klasikou zůstávají Letopisy Narnie od C. S. Lewise. Ve výpravné obrazové publikaci Fantasy: Encyklopedie fantastických světů se čtenáři setkají s jednotlivými typy žánru fantasy, s chronologicky seřazenými nejvýznamnějšími fantasy filmy, s autory žánru a především s více než stovkou abecedně seřazených slavných postav počínaje rodinou Addamsových, Alenkou v říši divů, králem Artušem, dále Mauglím, Tarzanem a konče Xenou a Voltairovým Zadigem. Kniha, která se jistě stane skvělým dárkem pro každého příznivce J. R. R. Tolkiena, Terry Pratchetta či J. K. Rowlingové, je doplněna informativní kapitolou o počítačových hrách ve stylu fantasy, o nejpřesvědčivěji vytvořených světech epické fantasy, významných fantasy magazínech a slovníkem nejdůležitějších pojmů. Kniha je provázena více než stovkou ilustrací a fotografií.

* Sledujte vývoj fantasy od jejích prvopočátků, vymezení hranic žánru v 19. století, první rozkvět v éře pulpových magazínů, až po nečekaný mediální triumf na konci 20. století.
* Poznejte umělecké mezníky filmové a televizní tvorby s motivy fantasy spolu s nejdůležitějšími fakty o jednotlivých projektech ve stručné a přehledné chronologii.
* Objevte nové zajímavé autory literatury fantasy a nechte se inspirovat pro další četbu a doplnění své knihovny.
* Seznamte se s odvážnými, neobvyklými hrdiny a pohádkovými a mýtickými tvory ze slavných příběhů žánru fantasy počínaje strašidelnou Addamsovou rodinou a konče podivínským Žabákem ze Žabího hrádku.
* Nahlédněte do neobyčejně úspěšných odvětví zábavního průmyslu, kde kraluje fantasy, a poznejte hry na hrdiny, počítačové a stolní hry, wargamy, gamebooky či sběratelské karetní hry.
* Vstupte do fantastických světů Tolkienovy Středozemě, Pratchettovy Zeměplochy, Leiberova Lankhmaru či Howardova Hyborského věku, kde vládne Conan Barbar.

Obsah:

* Předmluva (Terry Pratchett)
* Úvod – Stručná historie vývoje žánru fantasy od raných mýtů, legend a bajek přes rozsáhlé eposy, romantické středověké příběhy a pohádky až k žánrové bohatosti dnešních dnů.
* Typy literatury fantasy – Charakteristika hlavních žánrových větví fantasy počínaje pohádkou, zvířecí fantasy, artušovskými legendami a konče příběhy meče & magie a hrdinskou a humornou fantasy. V každé kapitole jsou uvedeni významní tvůrci a hlavní díla žánru.
* Filmová fantasy – Jedinečná chronologie nejvýznamnějších filmů žánru fantasy s informacemi o ději a tvůrcích filmu včetně tematických bloků k jednotlivým subžánrům.
* Televizní fantasy – Chronologicky uspořádaný soupis zajímavých televizních projektů – seriálů, sérií a televizních filmů s výraznými prvky fantasy včetně tvůrců, stručného obsahu a odkazů ke knižní a filmové tvorbě.
* Kdo je kdo ve světě fantasy – Abecedně uspořádaný lexikon nejvýznamnějších autorů literatury fantasy s důrazem na ty, kteří se prosadili v posledních dvou desetiletích. V jednotlivých heslech jsou uvedena klíčová díla, přeložená do češtiny, a další anglické tituly, které by českého čtenáře mohly zaujmout. Pozornost je věnována rovněž klasikům žánru, na něž se u nás dosud zapomínalo.
* Významné postavy fantasy od A do Z – Abecedně uspořádané krátké kapitoly představující nejcharakteris­tičtější a nejslavnější hrdiny žánru, kteří si získali oblibu především v anglosaském světě a ze stránek knih se vydali do světa filmu, komiksu a televizních seriálů.
* Fantasy hry – Kapitola vysvětlující fenomén fantasy her, které jsou nebývale úspěšné a oblíbené i u nás. Základní orientace pro všechny, kteří se chtějí naučit hrát hry na hrdiny, porozumět sběratelským kartám a gamebookům či se vyznat v počítačových hrách s motivy fantasy.
* Fantastické světy – Krátký ohled do nejoblíbenějších světů žánru fantasy, kde vedle světoznámé Tolkienovy Středozemě navštívíme i školu čar a kouzel v Bradavicích, v níž studuje Harry Potter, ale také méně známý svět Lankhamaru, Narnie, Kola času…
* Časopisy věnované fantasy – Chronologicky uspořádaná periodika, která přispěla ke vzniku a rozvoji novodobé fantasy od počátku 20. století až po dnešek.
* Glosář – Slovníček základních pojmů ze světa literatury fantasy.
* Rejstřík

 

Externí odkazy:

[recenze] Neviditelný pes
[recenze] FantasyPlanetWebArchiv - archiv českého webu