kniha » Hříchy říše
chce si přečíst 4 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 4
hodnotilo: 4
93%
Hříchy říše

Brian McClellan

Hříchy říše

série: Bohové krve a prachu
díl v sérii: 1

Kategorie: fantasy

originální název: Sins of Empire
originál vyšel: 2017

vydání: Talpress (web) 2019Komentáře:
snop  | **** 06.02.2019 23:50

Základní varování: Kdo nečetl předchozí knihy (včetně povídek), bude zmaten.

Ale kdo četl, bude potěšen. Trochu jsem čekal, že autor prostě začne psát znovu, s jinými postavami, v jiném prostředí, prostě úplně jiný příběh ve stejném světě. Melo mě varovat, že již v anotaci je zmíněna Vlora (ale kdo si má pamatovat všecha jména?). Nicméně příběh prostě začíná pár let po konci předchozí trilogie. Takže Vlora (to je ta Tanielova „ségra“) je spolu s Olemem (Tamásův důvěrník, co nespí) vůdkyně žoldnéřů, Taniel je stále „mrtvý“, Ben Styke taky…

Asi není úplně spoiler, že Bena Styka se dočkáme. A není ani úplně spoiler, že se dočkáme i Taniela a Ka-Poel. Každopádně kdo neví, kdo tito jsou, asi bude hodně zmaten a je otázka, zda má smysl, aby knihu četl (ať si přečte aspoň ty povídky, to by pro tuto knihu mohlo stačit).

Po formální stránce McClellan prostě umí psát. Je to čtivé, má to i příjemnou hloubku, má to i začátek i konec, jakkoli je to vlastně jen expozice další série. Potavy se nechovají hloupě, a ačkoli některé podzápletky jsou zbytečné, tvoří takový milý malý příběh z Fatrásty.

Skoro je mi líto toho centrálního McGuffinu. Kdyby tam nebyl, byla by kniha lepší. Ale zjevně není možno bránit zemi jen tak (neboť i na invazi dojde), je nutné k tomu mít i ty Relikvie Smrti. Škoda, tím se celá kniha trochu shazuje a definuje se jako žánrovka. Ale ve srovnání s nedávno čteným Weeksem je to poklad.

romusak  | ***** 10.04.2019 10:21

První kniha série Bohové krve a prachu navazuje po delší časovém úseku na skvělé Prachmistry, asi jak Tři mušketýři po deseti letech, taky tak. Odehrává se na sousedním kontinentu Fatrása, hlavními postavami jsou Vlora Flint, žoldnéřská generálka, odsouzený číslo 10642 a další, které nebudu jmenovat, abych něco nevykecal. Děj se rozvíjí hlavně v hlavním městě Fatrásy, Zeměpádu. Intriky, bitky, boje, prachmistři, tajná policie, Paloánci, Dinizané, obdaření, privilegovaní, Šílení kopiníci a pozor… Kostěné oči, to vše promíchané v horkém kotli Fatrásy, je to prostě nářez. Kniha se skvěle čte, přes 600 stran za tři dny a dnes ráno najednou konec, to mrzelo moc a moc. Brian McClellan rozjel novou sérii ve velkém stylu a pokud vydrží, o čemž nepochybuji, bude to skvělé pokračování Prachmistrů. Chlape, opravdu ale opravdu píšeš dost dobře! Doufám, že dalších dílů se dočkáme už příští týden, maximálně do čtrnácti dní. No vážně, nevíte někdo na kdy se se ten slavný den plánuje? Varování pro čtenáře !!!! Čtěte až po Prachmistrech !! Je to sice volné pokračování, ale ..... spoustu narážek unikne, zanikne, vypaří se. No a taky na rovinu, bez předchozí četby Prachmistrů občas něco nepochopíte, tak.WebArchiv - archiv českého webu