kniha » Ocelová šlechta
chce si přečíst 1 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 12
hodnotilo: 14
73%
Koupit knihu:
Alza.cz (e-book)
Ocelová šlechta

Adrian Tchaikovsky

Ocelová šlechta

Kategorie: sci-fi - military

originální název: Ironclads
originál vyšel: 2017

vydání: Planeta9 (web) 2019

odkazy: 1x [ukázka], 2x [recenze]Komentáře:
trudoš  | ****1/2 28.04.2019 11:07

Adrian Tchaikovsky si střihnul údernou military sci-fi, jakých je dneska pomálu. Se stylistikou armádního harcovníka rozehrál dokonalou akční jízdu, při níž ani na okamžik nezapochybujete o hrdinově vojenské osobnosti. Tedy ne že bych si myslel, že se autor dostal k vojákování blíž, než co člověk zahlédne v televizi. Jenže ten selský způsob uvažování, cynický pohled na svět a bezkonkurenční cit pro nadsázku dělá z vypravěče toho nejsympatičtějšího seržanta v žánrové literatuře. K tomu si ještě připočtěte jednoduchou zápletku s provokativní pointou a uvěřitelně načrtnutou historii blízké budoucnosti, ve které Amerika vede válku se Skandinávií. A co si budeme nalhávat, sever býval vždycky plný hodně divných lidí. O zábavu tak není nouze, což ještě nepřímo podporují obří mechaničtí roboti, o které zde jde především. To vše na necelých dvou stech stranách, přičemž nutno zmínit, že využitá je bezezbytku každá jedna z nich. Tady se vlastně není o čem bavit, tohle si zkrátka musíte přečíst.

biafra  | ***1/2 10.06.2019 11:20

Spíš takový nerozvinutý nápad; na povídku moc, na román málo. Tchaikovsky užívá dobře známé motivy (parta špinavců poslaná za frontu, typické military postavy atp. ) a skládá je do jednoduchého příběhu. Napsané je to čtivě, to je bez debaty, ale po Dětech času jsem asi očekával něco náročnějšího. Jakkoli se s myšlenkovým poselstvím novely shoduju, je na mě trochu moc polopatické. A nejhorší je, že pravda nakonec zvítězí. Války tak obvykle nekončí.

Madam Brbla  | **** 24.07.2019 20:40
  • Nebyla chvíle, kdy bych si mohl říct: „Tak, všechno se definitivně zesralo, padáme domů.“ Tahle mise byla kompletně zesraná od samého počátku, takže žádný zlom nenastal.

Po předchozí objemné četbě jsem chytila slinu na chutnou jednohubku – dát si krátký výlet nenáročným poklusem z bodu A do bodu B, hlavně bez zbytečných oklik, zastávek na štrúdl, převlékání a čůrání.
„Ocelová šlechta“ vyhověla mým momentálním požadavkům a vyklopila mě v budoucnosti, kde Američani válčí s Evropou, konkrétně tedy s její severní částí. Proč? Znáte to, samé ušlechtilé cíle ;-). Při pátrací akci po příslušníkovi prominentní rodiny mě bitevním polem provedl seržant Ted Regan se svým týmem. Nekonaly se hluboké vhledy do vojákovy duše, příběhu dominuje mírně odlehčený tón (nehýkala jsem smíchy, ovšem tlemila jsem se jako osel) a malou partu pěšáků jsem poznala jen natolik, aby mi nebyli úplně u zádele.
Jestli se díky obálce těšíte, jak vás autor posadí do obrněného robota, rovnou vás zklamu: sciony si užijete pouze zvenčí. I tak to byla zábava, přímočará relaxace v dobře ušité sci-fi uniformě, s pár zajímavými vychytávkami po kapsách. 75%

Rezaria  | ***1/2 16.12.2019 21:45

Na necelých dvě stě stranách autor rozehrává partii o záchraně ztraceného boháče, ale ideálně i o přežití zachránců. Skrze Teda jako vypravěče čtenář získá potřebný přehled o vzhledu i fungování světa, stejně jako patřičně cynické komentáře k vývoji jejich situace. K horšímu, překvapivě. Pozitivní je, že i v autorově vizi je Skandinávie plná divnolidí a Finové v divnosti stále vedou. A jsou to sympaťáci! Vzhledem ke svému krátkému rozsahu se děj nezabývá zbytečnostmi a přes svou předvídatelnost nenudí. Mně ale autorův styl moc nesedl, v bojových scénách jsem se ztrácela a Ted mi přišel místy až moc nad věcí, že jsem mu to nežrala.WebArchiv - archiv českého webu