kniha » Terminus
chce si přečíst 3 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 3
hodnotilo: 5
86%
Terminus

Tom Sweterlitsch

Terminus

Kategorie: sci-fi - cestování časem

originální název: The Gone World
originál vyšel: 2018

vydání: Planeta9 (web) 2019Komentáře:
trudoš  | **** 17.07.2019 06:47

Znepokojivý thriller o cestách v čase. A rovnou přiznávám, že mě doslova uhranula myšlenka paralelních budoucností, které jsou nepředvídatelné a zanikají v okamžiku, kdy je cestovatel opustí. Což ještě dokonale podtrhuje všestravující šílenství, blížící se napříč prostorem a ohrožující podstatu existence naprosto všeho. H. P. Lovecraft ať pukne závistí.
Tom Sweterlitsch má bezesporu cit pro vytváření charismatických postav, jejichž charakter se zajímavě proměňuje v závislosti na drobných změnách v realitě. Díky tomu pátrání po zmizelé dívce a tajemných zločincích, ovlivňujících násilím předivo času, získává perfektní drajv. Jakmile se však vyprávění překlenulo do poslední třetiny, začal jsem se maličko ztrácet. Ani ne tak v tom, o co komu šlo, ale spíš v celé té časové smyčce, kde se přítomnost, minulost a budoucnost prolínají a scházejí. Jinak ale paráda.
Závěrem si ještě neodpustím poznámku, že po technické stránce jde o nejlépe zpracovanou knihu, co se mi v tomto roce dostala do ruky.

dva mraky  | ****1/2 13.08.2019 20:03

Knížka je skvělá v tom, že je současně klasický detektivní thriller s přibývajícími mrtvolami, ponurými detaily a postupným rozkrýváním dávných událostí a současně fantastikou. Ta fantastická část příběhu je netypická časovka a současně příběh o vesmírných cestách, vyvolává až existenciální úzkost. Terminus je bizarní katastrofa, která hrozí lidstvu v budoucnosti a její koncepce a vylíčení jsou opravdu skvostné. Nápad s časovými liniemi existujícími jen díky časovému cestovateli je neotřelý a dál graduje atmosféru. S odhalováním dalších a dalších tajemství a přivývajícími komplikacemi, děj skvěle graduje. Jen na konci vyprávění mírně vypadává z tempa je to najednou méně přehledné, navíc to samo sebe trochu spojleruje. Jako u správného thrilleru hlavní hrdinka probíhá padajícím světem a zasahuje na poslední chvíli, ale bohužel se až příliš dobře dá odhadnout, jak. To je ale drobná vada na kráse. Jak už tady padlo, skvěle technicky zpracované a navíc s originálními nápady.WebArchiv - archiv českého webu