kniha » Předehra k Nadaci
v Top10 4 | chce si přečíst 8 | chce mít v knihovně 8 | má v knihovně 173
hodnotilo: 141
85%
Koupit knihu:
FantasyObchod.cz
Minotaur
Předehra k Nadaci Více vydání = více obálek.

Isaac Asimov

Předehra k Nadaci

série: Nadace
díl v sérii: 6
kniha patří do světa: Nadace

Kategorie: sci-fi

originální název: Prelude to Foundation
originál vyšel: 05/1988

vydání: AG kult 1992; Triton (web), Argo (web) 2013


Komentáře:
yerry  | **** 12.03.2008 04:17

Knižka je síce v poradí 6. dielom v seriáli o Nadácii, ale chronologicky 1., preto som začal týmto dielom. Dej ako to uz u Asimova býva samozrejme, je dosť popisný a miestami zdĺhavý.

Matematik Hari Seldom tu začína pokladať základy novej vedy zvanej psychohistória, ktorá by mala pomôcť ľudstvu predísť chaosu a ochrániť ho tak ako celok. V príbehu sa stretneme so starým známym zo série románov o robotoch, viac neprezradím. Hari Seldon na úteku pred cisárskou administratívou Trantoru navštívi viaceré sektory tejto hlavnej planéty impéria. Neunikne mu jedna zvláštnosť, zvyky a kultúra v jednotlivých sektoroch sa veľmi líšia… Niektoré opisy príbehu sú trochu zdĺhavé, jednanie a dialógy hlavných hrdinov ale aj jednanie protistrany je miestami trochu naivné. V knižke je pár akčných prvkov, ale len toľko aby to bol stále Asimov. Hodnotím ako lepší priemer.

stimílek  | ****1/2 16.01.2010 21:19

Po necelých dvaceti letech jsem oprášil sérii Nadace a tentokrát jsem začal číst chronologicky. Tato kniha se mi coby úvod k N. velmi líbila. S Hari Seldonem se setkáváme po jeho první přednášce na téma psychohistorie. Děj svižně ubíhá, Hari a Dors prchají před Demerzelem s pomocí Hummina :) Poznáváme život v různých částech Trantoru a zjišťujeme, proč že to je vlastně ta psychohistorie tak potřebná. Lepší práce mohla být udělána při překladu a korektuře – výrazy agarofogie a ruminiscence by se Asimovovi asi nelíbily.

Speedemon  | ***1/2 12.03.2012 18:13

Příběh o Hari Seldonovi je psán podobně jako Nadace a Země. Dočkáme se putování po několika pestrých lokacích, tentokrát však pouze na jedné planetě. Ta je ale tak barvitá, že to nevadí. Kniha se dobře čte, hrdinové postupně odhalují nová tajemství a celkově je to správně napínavé. Jelikož v samotné sérii o Nadaci je informací o Harim poskrovnu, vítám tuto sondu do matematikovi duše a života s otevřenou náručí.

Phoenix  | **** 19.07.2013 10:47

Když se tak ohlédnu za dějem knihy, tak si nějak uvědomuji, že se toho až zas tolik nedělo. V podstatě jsme se s hlavními hrdiny přesouvali z místa na místo a objevovali jeho krásy i nástrahy (ty především) až jsme došli do poslední kapitoly, kde se všechny nitky spojily a každá akce i myšlenka zapadla na své místo. Na druhé straně se dovídáme vše ze života člověka, který dal vzniknout psychohistorii a to za přečtení rozhodně stojí. I když je kniha nejdelší ze všech, čtení jde velice rychle, protože děj se necourá a stále plyne kupředu.

Dilvermoon  | **** 21.01.2018 10:51

Kdysi jsem četl sérii tak, jak u nás vycházela, takže Předehru až jako předposlední. Doporučil bych však raději chronologické čtení. A to až po románech o robotech a galaktické říši. Návaznost je zřejmá. Je dobře, že se Asimov vrátil k základům Nadace a věnoval se přímo Hari Seldonovi, jenž je ve zbytku série (s výjimkou druhého dílu) jen jakousi mýtickou postavou. V Předehře jde však o člověka z masa a kostí s normálními lidskými vlastnostmi a rozhodně není neomylný a jako génius také nevystupuje. Je ještě mladý a psychohistorie se teprve začíná teoreticky líhnout v jeho hlavě. Román je, jak je u Asimova obvyklé, správně vypointován a pěkně zapadá do celé série.

Methat  | *** 24.02.2018 16:48

Šiesty diel Azimovej Nadácie a prvý v chronologickom poradí. Ja som ju čítal až po prvej pätici kníh a aj keď som očakával oveľa nudnejší dej, nebolo to až také zlé. Hari cestuje spoločne s Dors po celom Trantore, navštívia množstvo kultúr, ktoré autor dokonale opíše – ich zvyky, život, „náboženstvo“ a schovávajú sa pred císárom. A na konci nám to Asimov zasa raz natrie, ako je to u neho zvykom. Nižšie hodnotenie dávam za zdĺhavosť niektorých pasáží a aj keď nám autor ozrejmil život Seldona a začiatok psychohistórie a Nadácie samotnej a doplnil chýbajúcu časť skladačky, pre mňa to bol trochu zbytočný diel a bojím sa, že ma posledná kniha z tejto série sklame.WebArchiv - archiv českého webu