kniha » Súmrak dňa
má v knihovně 2
hodnotilo: 1
0%
Súmrak dňa

Bram Stoker

Súmrak dňa

Strašidelné rozprávky na nepokojnú noc

Kategorie: fantasy - horor - povídková sbírka - pro děti a mládež

originální název: Under the Sunset
originál vyšel: 1881

vydání: Európa (web) 2020Informace / Anotace ke knize: Súmrak dňa - Strašidelné rozprávky na nepokojnú noc

Súmračná krajina je v mnohom podobná tej našej, no dá sa do nej vstúpiť len v snoch. Žijú v nej bohabojní a mierumilovní ľudia, ktorí však z času na čas podľahnú márnomyseľnosti a hriechu. Vďaka ôsmim fantazijným poviedkam z pera slávneho írskeho dramatika a spisovateľa Brama Stokera (1847 – 1912) ju teraz môžeme navštíviť aj my a spoznať nástrahy, ktorým musia obyvatelia tejto nezvyčajnej krajiny čeliť. Ako všetky dobré rozprávky majú aj tieto príbehy mravoučný charakter, no autor ikonického románu Dracula ich navyše zaplnil množstvom hrôzostrašných situácií a krvilačných bytostí. Nie je v nich teda núdza o roztrieštené lebky, potoky krvi, hnijúce mŕtvoly, či zlovoľných duchov, neľútostných obrov, zákerné obludy i dobrotivých strážnych anjelov.

Rozprávková zbierka Súmrak dňa (Under the Sunset) vyšla po prvý raz v roku 1881. Niektoré z poviedok sa už predtým objavili v literárnom časopise pre dospievajúcu mládež The Boy's Own Paper, ale pre knižné vydanie boli čiastočne upravené a zjemnené. Slovenský preklad vychádza z pôvodných verzií, ktoré majú oveľa hororovejší charakter a niektorí viktoriánski literárni kritici ich dokonca označili za nevhodné pre deti. „Necenzurovaný“ text, ktorý je doslova prešpikovaný množstvom fantazijných a nonsensových prvkov, nám tak umožňuje vnímať autora najslávnejšieho „upírskeho“ románu aj ako spoluzakladateľa žánru fantasy

Obsahuje: [1] Súmrak dňa. [2] Ružový princ. [3] Neviditeľný obor. [4] Tieňopán. [5] Ako sa sedmička zbláznila. [6] Lži a ľalie. [7] Hrad kráľa. [8] Zázračné dieťa.

 WebArchiv - archiv českého webu