kniha » Sestrálie
chce si přečíst 7 | má v knihovně 33 | antikvariát
hodnotilo: 20
83%
Sestrálie

Cordwainer Smith

Sestrálie

kniha patří do světa: Instrumentalita

Kategorie: sci-fi

originální název: Norstrilia
originál vyšel: 02/1975

vydání: Triton (web) 2003

odkazy: 1x [recenze]


Informace / Anotace ke knize: Sestrálie

Jiné ocenění :
1976 – Locus Poll Award – Best Novel – 9. místo
1987 – Locus Poll Award – All Time Best SF Novel – 35. místo
1998 – Locus Poll Award – All Time Best SF Novel before 1990 – 46. místo


Příběh Staré severní Austrálie je prostý, tvrdí Paul M. A. Linebarger alias Cordwainer Smith, který byl za svého života všechno jiné než uznávaný americký spisovatel – voják, diplomat, odborník na problematiku Dálného východu a specialista na psychologickou válku. Přesto je dnes znám především jako autor třicítky SF povídek (vydaných pod názvem Znovuobjevení člověka) a jednoho románu – Sestrálie – jehož děj se odehrává patnáct tisíc let poté, co explodující bomby ztrestaly Starou Zemi.

Na chudé pastevecké planetě nakazí ovce virus santaclara, z něhož se vyrábí droga nesmrtelnosti – stroon. Nikde jinde virus není účinný. Sestralané mají monopol a z prostých a drsných farmářů se stanou prostí a drsní miliardáři, kteří stojí před třemi zásadními problémy: jak se ubránit před útoky z vesmíru, jak nepodlehnout mamonu a jak udržet počet obyvatel na nízké úrovni. Vyřešení toho posledního lze nejlépe charakterizovat parafrází sestralského folkloru:

Zabil otec skopce, zabil hloupé děti – Nadělal si chytré, ovce neuletí!

V šestnácti totiž musí každý Staroseveroau­stralan projít Zahradou smrti – a právě touto zkouškou začíná příběh Roda McKleta, obyčejného sestralského mládence, který se stane nejbohatším člověkem v dějinách lidstva a koupí půlku galaxie, uprchne na Zemi, zamiluje se do nejkrásnější pozemšťanky, rusovlasé kočkodívky K'mell a zaplete se do Svatého povstání podlidí. Jeho život v jednom kuse visí na vlásku, přestože ho chrání sama mocná Instrumentalita. A co si počne s milionem žen, které na Zemi koupil?

 

Externí odkazy:

[recenze] Neviditelný pesWebArchiv - archiv českého webu