kniha » Sluneční poutník
v Top10 1 | chce si přečíst 11 | chce mít v knihovně 4 | má v knihovně 70
hodnotilo: 47
80%
Sluneční poutník

David Brin

Sluneční poutník

série: Pozvedání
díl v sérii: 1

Kategorie: sci-fi

originální název: Sundiver
originál vyšel: 1979

vydání: Laser 1995

odkazy: 1x [ukázka]


Komentáře:
stimílek  | ***** 09.06.2012 14:35

Povedený začátek výborné série. Lidstvo bojuje o svoje místo ve vesmíru, který má vlastní pravidla. Intriky, napětí a zajímavý námět – výzkum Slunce ponorem do jeho žhavého nitra a pátrání po inteligentních tvorech. Jen to politikaření na Zemi mi moc nesedlo.

WugWugs  | **1/2 13.02.2018 22:12

Názov série Uplift, alebo Pozdvihnutie, sa vzťahuje k zámerným zásahom inteligentných bytostí s cieľom vytvoriť, či vylepšiť schopnosti iných, menej vyspelých vesmírnych bytostí, rás – preto sa takýto zásah volá pozdvihnutie. V tomto vesmíre je človek pozdvihnutá rasa – jedna z mnohých, ktorú kedysi dávno jej sochári opustili a nechali napospas vlastným zápasom. Väčšina pozdvihnutých rás, ktoré sú takto opustené, teda nekŕmia postupne poznatkami, totiž zaniká. Ľudská napriek tomu prežila náboženský a protovedecký chaos prameniaci práve z vysokého intelektu bez adekvátnych poznatkov. Hlavným hrdinom je človek Jacob, ktorý sa venuje pozdvihnutiu, genetickej modifikácii delfínov a iných druhov v malom pozemskom merítku. Spolu s ďalšou posádkou sa vypravuje na základňu na Merkúre odkiaľ má ponormi do Slnka skúmať isté zvláštne, duchom sa podobajúce bytosti obývajúce slnečné pásma.

Takéto je v skratke pozadie Slnečného potápača, čiže sci-fi s myšlienkou, ako má byť. Ako zvyknem opakovať, aj pseudovedecké špekulácie sci-fi literatúre svedčia, ak sú vkusne využité (v tomto prípade von dänikenovské o dávnych mimozemských zásahoch na Zemi). Bohužiaľ, postupne sa ukazuje, že zaujímavá premisa nie je zaujímavo využitá a povolanie hlavnej postavy je podružné, nemá s príbehom veľa spoločného, a celkovo je tak trochu super-detektív s ďalšími super schopnosťami k tomu. Ostatné postavy lode sú plne podriadené príbehu, takže existujú len ako jeho jednoduchá funkcia. Brin je vedecký vzdelaný, no znova žiaľ – venuje značné úsilie popisom slnečných úkazov, a len málo bytostiam, ktoré by mali byť hlavným predmetom výpravy/knihy. To všetko prekladá dosť nezáživnou, pomalou akciou. Výsledkom je dojem, že David Brin má síce zaujímavé nápady a nie je zlý spisovateľ, lenže ani dobrý (neviem odhadnúť nakoľko sa na tom podieľa ťažkopádnosť prekladu). 2.5WebArchiv - archiv českého webu