kniha » Plav 2020/3
má v knihovně 1
hodnotilo:
0%
Plav 2020/3

??? autor ???

Plav 2020/3

Zákruty fantazie

Kategorie: sci-fi - časopis

vydání: Splav! (web) 2020


Informace / Anotace ke knize: Plav 2020/3 - Zákruty fantazie

Úvodník:

Milé čtenářky, milí čtenáři,

když jsem počátkem letošního roku uvažovala o tom, že napíšu sci-fi povídku do literární soutěže na téma soumrak planety Země, nabízely se nejrůznější náměty. Klimatické změny, sucho a hrozící nedostatek vody, úbytek hmyzu vedoucí k mizení rostlin a ptáků, výstavba obřích betonových skladů ukrajujících ze zemědělské půdy… Vůbec by mě nenapadlo, že se o dva měsíce později začne zhmotňovat jiný hrozivý scénář, virová pandemie. Opět se potvrdilo, že člověk často zůstává pouhým pozorovatelem příběhů a život mnohdy přináší věci zcela nečekané. Na druhou stranu, lidská fantazie je bezmezná. To, že teď sami prožíváme něco ještě nedávno nepředstavitelného, neznamená, že se nemůžeme dále uchylovat k nejrůznějším, barvitým i temným, vizím alternativní reality či přímo jiných světů. Ponořte se nyní do několika takových představ předestřených na stránkách nového čísla Plavu.

Úryvek z románu Tanith Leeové vás zanese do snové verze Benátek alias Venátek, labyrintu uliček, jimiž proplouvají maskované postavy a spřádají zákeřné plány. Elly Bangsová směřuje ve svých fantaziích dále, hrdinky její povídky nacházejí záhadný předmět z vesmíru, který může vést k vykoupení lidstva z věčných válek. Czesław Miłosz ani Robert Lafont naopak ve svých pochmurných vizích budoucnosti lidstvu příliš naděje neponechávají. Marisha Rasi-Koskinenová vysloví myšlenku, že budoucnost už je stejně dopředu určená. To si ostatně myslely i některé starověké kultury, například staří Seveřané, kteří věřili v ragnarǫk, soumrak lidí i bohů. Do žánru sci-fi spadá i jeden z textů oceněných v Překladatelské soutěži Jiřího Levého, v němž Ramez Naam varuje před honbou lidstva za spotřebním zbožím.

Přeji vám pěkné čtení a brzký návrat do doby, kdy temnější vize našeho světa opět zůstanou schované v pevných deskách knih.

Obsah:

Kraťasy:
Olga Pavlova, Klára Julie Kepková

Rozhovor k tématu:
Antonín K. K. Kudláč: Srdce novoviktoriána ve mně rozhodně bije

Esej k tématu:
Tereza Dědinová: Cesty ke svobodě – fantastická literatura psaná ženami

Téma:
Tanith Leeová / Jiří Jelínek: Tváře pod vodou
Marisha Rasi-Koskinenová / Jan-Marek Šík: Odvrácená strana slunce
Elly Bangsová / Ondřej Horník: Pampeliška
Czesław Miłosz / Michael Alexa: Karlova dobrodružství
Robert Lafont / Vít Pokorný: Ikona na ostrově

Překladatelská soutěž Jiřího Levého:
Saara Turunenová / Kateřina Výtisková: Láskomonstrum
Ramez Naam / Martin Valeš: Voda
Wolfgang a Heike Hohlbeinovi / Markéta Kliková: Kočičí zima (není v tištěném čísle)

Rozhovor se zahraničním bohemistou:
Lena Dorn: Lipsko řeší českou literaturu pořád málo

Dějiny překladu:
Václav Valtr: Nesmysly a překlady z říše divů a za zrcadlem

Recenze:
Monika Sechovcová: Kolihy táhnou (Maarten ’t Hart: Osud tažných ptáků)
Diana Štelová: Rebelka mezi feministkami (Camille Paglia: Svobodné ženy, svobodní muži. Eseje o pohlaví, genderu a feminismu)

 



WebArchiv - archiv českého webu