kniha » Stárnoucí Slunce III - Kutath
v Top10 1 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 76
hodnotilo: 48
88%
Stárnoucí Slunce III - Kutath

Carolyn Janice Cherryh

Stárnoucí Slunce III - Kutath

série: Stárnoucí Slunce
díl v sérii: 3

Kategorie: sci-fi

originální název: The Faded Sun: Kutath
originál vyšel: 10/1979

vydání: Winston Smith 1994


Komentáře:
WugWugs  | ***** 12.04.2016 19:32

Kutath ako záver pomyselnej trilógie nie je lepší ako predchádzajúce diely, je rovnako dobrý. Nakoniec, je to len jedna dlhšia kniha rozdelená na tri časti. Príbeh sa síce priestorom vesmíru pohne, čo môže vyvolať dojem „viac deja“, tempo si však zachováva rovnako ako intímny vzťah k postavám. Mrzí ma, že takto pomaly a detailne budované charaktery nemajú pokračovanie v ďalších príbehoch z tohto vesmíru. V mentálnej mape skvostu sci-fi mi svieti hneď niekde v blízkosti a pod Hyperionom a Dunou. Cherryhová je rozhodne zaujímavá a originálna spisovateľka i dnes, klasickú sci-fi svojimi nárokmi dosť prevyšuje a vyčnieva.

yerry  | ***** 06.12.2017 15:41

Záver tejto trilógie nezaostáva za predchádzajúcimi zväzkami. Je tu viac akcie a viac bojových stretov, avšak nie v tom zmysle, že by boli ústrednou témou ako napríklad u Webera ale fungujú ako určitý posun v deji. Teda ak čakáš nejaký ich detailný popis, budeš asi sklamaný. Autorkiným ťažiskom je totiž psychológia postáv, kultúrne a technologické možnosti, pohnútky a politika zúčastnených strán a obrusovanie hrán. Cherryhová chápe ľudskú históriu len ako okamih v dejinách vesmíru a planéty ovládané ľuďmi len ako pár zŕn prachu v rozľahlej vesmírnej púšti. Časový dej tejto trilógie spadá do vesmírneho obdobia, kedy už veľa rás neexistuje, niektoré sú na zostupe a niektoré vstávajú ako fénix z popola znovu a znovu, podobne ako Mri.

Veľmi zaujímavé čítanie, ktoré patrí ak nie na samotnú špicu Science Fiction, tak na špicu Soft Sci-fi určite. Cherryhová tu mala riadne našliapnuté na zaradenie scifi žánru do mainstreamu. Jej knižky totiž môžu kľudne čítať aj čitatelia, ktorý sa o scifi vôbec nezaujímajú…WebArchiv - archiv českého webu