kniha » Harry Potter a Fénixův řád
v Top10 12 | chce si přečíst 6 | chce mít v knihovně 4 | má v knihovně 323
hodnotilo: 500
83%
Harry Potter a Fénixův řád Více vydání = více obálek.

Joanne K. Rowling

Harry Potter a Fénixův řád

Kniha vyšla i pod názvem:
Harry Potter a Fénixov rád
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Harry Potter
díl v sérii: 5

Tato kniha je částí i jiných knih: Poslední tři roky v Bradavicích, Sedm let v Bradavicích

Kategorie: fantasy - pro děti a mládež - audiobook - podle filmu/zfilmováno

originální název: Harry Potter and the Order of the Phoenix
originál vyšel: 2003

vydání: Ikar (SK) (web) 2003; Albatros (web) 2004; Albatros (web) 2008; Albatros (web) 2008; Albatros (web) 2013; Albatros Media - Albatros 2018

odkazy: 7x [recenze], 1x [ukázka], 3x [film]


Komentáře:
Majkl  | ****1/2 20.12.2007 13:18

Nič mi nebránilo aby som tomuto dielu nedal 5*, skvelý dej, ktorý sa neobmedzuje na areál školy, popísané Ministerstvo Mágie, tajomné proroctvo, smrť môjej naj postavy :(, kopec informácií, kde sa už zdá, že všetko bude vysvetlené a priamočiarejšie. Doporučujem už len pre to, že HP nie je ufňukaným deckom, ktoré zostáva v nemom úžase pri akejkoľvek iskričke z čarovného prútika.

Boo  | ***** 27.01.2008 18:38

presne ako tvrdi komentar podo mnou, uvolnenie deja zo zovretia skoly neuveritelne dopomohlo autorkinej fantazii aj knihe celej…jednoducho super, nehovoriac o psychologii, ktora sa u harryho vyskytuje coraz viac, co je naozaj vitane:D

Speedemon  | **** 17.03.2008 15:26

Po letech jsem se k sérii vrátil. Říkal jsem si, že když už vyšel poslední díl, tak bych to mohl dotáhnout do konce. Minulé díly byly dobré, ale postupem času jsem nacházel lepší a lepší knihy ke čtení. Osudy malého hošíka co umí kouzlit mě už nějak nebrali. Jak už bylo ale mnohokrát řečeno, s tím jak rostou fanoušci, roste i Harry Potter a nyní je v těžké pubertě. Všechny díly byly vždy popsané dost barvitě, aby daly najevo Harryho náladu a strasti. Těžké časy dospívání tomu dodali korunu. Věčné střídání uraženosti, naštvanosti a zklamání jsou tu na denním pořádku. Příběh už je také lepší. Vše se pěkně propojuje. Ale myslím že pět dílů vyhrožování, že se Pán zla již brzy vrátí je trošku moc. Co mě překvapilo asi nejvíce bylo Ministerstvo kouzel. Neuvěřitelná byrokracie a vytváření zákonů, jak se to ministrantům hodí velmi zvýšila hodnotu pouze „dětského“ čtiva. Dětem to bude připadat jako děsná nespravedlnost, odrostlejší již poznají záblesky skutečného světa. No, na to, že sérii o Harry Potterovi nepovažuji za vrchol fantasy literatury jsem se nějak moc rozkecal. Myslím že 80% je akorát a jsem jen zvědav, jestli mě autorka ve zbývajících dvou dílech přesvědčí dát víc.

firen  | ***** 31.05.2008 13:33

Co říct, tma, úzkost, strach. KOnečně to už neni pohádka ale tvrdý příběh. Hororový nádech (jak v knize tak ve filmu). Několik postav je zabito azkaban postupně vyprazdňován avšichni již čekají jen na střet HP vs. V.

malarkey  | **** 21.05.2009 23:52

Příjde mi to jako na houpačce. Jako kdyby lichá čísla v sérii byla relativně průměrná a sudá naopak velice kvalitní, co se téče tohoto, sedí k němu číslo pět, tedy relativně průměrné a já nemůžu jinak než souhlasit. Ačkoliv jsem knihu přečetl, opravdu rychle, spíš vyhrála nedočkavost, a na konci ne že bych byl zklamaný, ale popravdě jsem s příběhem knihy nebyl příliš potěšený, popravdě ale film dokázal naprostý opak. Zdá se mi to, že Harry je zbytečně přechytralý, ale ještě se má stále co učit, každopádně i já se těšil dál na jeho příběhy, i když tenhle mě trošičku otravoval, možná to bylo tím, že jsem stejně jako Harry stárnul, a to čekání několik let už bylo dost úmorné.

Strider  | *** 28.01.2010 11:58

Doteraz s prehľadom najslabší diel série. Autorka očividne vyčerpala všetky dobré dejové nápady v predošlých knihách a päťka je len 800 (!) strán plných vaty s jedným nepríliš prekvapivým proroctvom a jedným úmrtím na konci. Chovanie postáv, obzvlášť Pottera a Brumbála nedáva zmysel. Väčšinu času sa kniha venuje fašistickým metódam ministerstva a dej sa nikam neposúva. Niektoré línie knihy sú úplne tragické, narážam hlavne na všetky kapitoly s Hagridom, ktoré sú vyložene otrasné. Nad niektorými prvkami príbehu ostáva zdravý rozum stáť (miestnosť najvyššej potreby považujem za najzúfalejší nápad literatúry, testráli sú mega wtf a dalo by sa pokračovať). Celkovo finále, kde sa konečne už deje niečo zaujímavé, je plné logických dier a náhod. Relatívne priaznivé hodnotenie dávam len preto, že aj napriek všetkým týmto nedostatkom sa to dalo zvládnuť bez ujmy a zaujímalo ma, čo bude ďalej. 5+/10

vokis  | ***1/2 01.07.2010 23:10

!SPOILER! Souhlasím s předchozím komentářem, že se jedná o nejslabší díl série. Děj je rozvláčný, bez nějaké jasné zápletky. Ovšem obsahuje informace klíčové k závěru celé série (i když spoustu z nich si člověk uvědomí při druhém čtení, když ví jak celá série dopadne) Závěr je poměrně dobrý. Souboj Brumbála s Voldemortem je dobře napsaný a konečně se dozvíme proč chce Voldemort tak zoufale Harryho hlavu. Narozdíl od trojky a čtyřky jsem se zde nedočkal „AHA momentu“, který by mě šokoval (jako např. ve 4 povstání pána zla, nebo ve trojce poznání pravdy o Siriusovi).

BorgDog  | **** 18.09.2010 12:47

Problematický díl. Rowlingová se zde především snaží definitivně vymanit z mantinelů dětské literatury a pokračovat v trendu čtyřky. Částečně se jí to daří, děj už rozhodně není dětskou knihou jako první dva díly. Nechybí tu mnohé opravdu depresivní pasáže, a hlavně ze zápletky s jistou „profesorkou“ plyne názorné poučení, že mnohem horší než jeden zlý velečaroděj je „systém,“ navíc už kniha nepůsobí svou délkou tak natahovaně. Co bohužel chybí je opravdu výraznější silný moment, který dosud měly všechny části ságy. Dokonce i „souboj mistrů“ Brumbála a Voldemorta ke konci působí jaksi mdle. Jednoduše to není ono, myslím, že se autorce nepodařilo napsat věci tak, jak si představovala, a je to škoda. Mé hodnocení je zhruba stejné jako u čtyřky, byť z odlišných důvodů.

Tua  | *** 19.05.2011 21:16

Jistě by to mohlo být napsáno úsporněji, ale čte se to dobře, tak co? Ovšem co ty „akční“ scény? Nejsou přece jen poněkud chaotické a místy samoúčelné (celý závěr knihy se soubojem na Ministerstvu)? Zvláštní že dřív jsem si ničeho podobného nevšimnul. Na konci pětky to vypadá, že se karta konečně obrací v prospěch „těch hodných“, pročež jsem docela zvědavý, jaké překvapení přinesou poslední dva díly. (Předem avizuji, že fandím Zmijozelu)

Phoenix  | ***** 14.09.2011 18:19

Pohádkový nádech vzal totálně za své a kouzelné Bradavice jsou ty tam. Zato na čtenáře čeká temný příběh plný napětí, kde děti na sebe berou role dospělých a dospělí jim v tom nemohou zabránit. Harry a ostatní konečně začnou pořádně využívat nastudované vědomosti čar a kouzel v praxi a příběh se začíná čím dál víc komplikovat a zároveň směřovat k nevyhnutelnému, přestože konec série je ještě v nedohlednu. Fénixův řad je takový nástin věcí budoucích, které vyvrcholí koncem série. V této knize mi oproti minulým chyběl silný hlavní motiv, kolem kterého by se kniha točila. Fénixův řád na mě působil jako další instituce, která bojovala proti těm ostatním.

Gaarq  | **** 26.09.2011 07:29

tak, konečně to začíná být doopravdy. začalo to sice už minule tragédií, ale tady konečně rowlingová bere své čtenáře jako dospělé a začíná snovat realistický boj proti ztělesněnému zlu. k dobru jí ještě přičteme skvělé psychologické vykreslení a vůbec zpracování postavy Siria. fakt hustý ;) obecně, psychologie jí jde dobře, i když ty puboše a jejich emoční výkyvy dost přehání, moc mi to nesedí. jenže stále nám kulhá vnitřní logika (inu ta kouzla, najednou je něco šíleného možné a pak cosi elementárního náhle nikdo neumí), pár bohů ze stroje tu na nás baflo a promiňte, závěrečný brumbálův monolog je jak facka po francouzáku. už už jsem se těšil, že fénixovým řádem se autorka skutečně vycajchnovala a ona to takhle dokoní. nu, co, pořád je to skvělé čtení a atmosféra už má konzistenci i barvu pikaa.WebArchiv - archiv českého webu