kniha » Znamenitá mrtvola
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 1
hodnotilo:
0%
Znamenitá mrtvola

Agustina Bazterrica

Znamenitá mrtvola

Kategorie: sci-fi - postkatastrofická

originální název: Cadáver exquisito
jiný (obecně známý) název: Tender is the Flesh, Wie die Schweine
originál vyšel: 2017

vydání: Fobos (web) 2022Informace / Anotace ke knize: Znamenitá mrtvola

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti.

Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno.

Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru.

V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít.

Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni?

Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?


Jiné ocenění :
2020 – Goodreads Choice Awards – Best Horror – 10. místo
2021 – Kurd Laßwitz Preis – Zahraniční román – 10. místo


 WebArchiv - archiv českého webu