kniha » Harry Potter a Ohnivý pohár
v Top10 15 | chce si přečíst 6 | chce mít v knihovně 6 | má v knihovně 319
Harry Potter a Ohnivý pohár Více vydání = více obálek.

Joanne Kathleen Rowling

Harry Potter a Ohnivý pohár

Kniha vyšla i pod názvem:
Harry Potter a Ohnivá čaša
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Harry Potter
díl v sérii: 4

Tato kniha je částí i jiných knih: Sedm let v Bradavicích, První čtyři roky v Bradavicích

Kategorie: fantasy - pro děti a mládež - audiobook - podle filmu/zfilmováno

originální název: Harry Potter and the Goblet of Fire
originál vyšel: 2000

vydání: Ikar (SK) (web) 2001; Albatros (web) 2001; Albatros (web) 2002; Albatros (web) 2002; Albatros (web) 2003; Albatros (web) 2003; Albatros (web) 2008; Albatros (web) 2010; Ikar (SK) (web) 2015; Ikar (SK) (web) 2015; Albatros (Albatros Media) 2017; Albatros (Albatros Media) 2019; Ikar (SK) (web) 2019; Ikar (SK) (web) 2020; Albatros (Albatros Media) 2021; Albatros (web) 2022; Albatros (web) 2022

odkazy: 7x [recenze], 1x [film], 1x [ukázka]


Komentáře:
Duirin  | ****1/2 06.09.2006 14:34

Tento díl se téměř vyrovnává třetímu dílu. U mě to o něco prohrává především díky objemnosti knihy, protože z počátku se mi zdálo, že se děj až příliš zbytečně vlekl, aniž by se cokoliv zajímavého dělo. Ale ten konec to plně vynahrazuje! Všechny střípky do sebe postupně zapadnou a rozuzlení je vskutku famózní, obsahuje v sobě nejen celý předchozí děj této knihy, ale i částečně zasahuje do třetího dílu. Dokonce použitá kouzla, tvorové a postavy, se kterými se setkáváme, musíme často hledat v předchozích dílech, což čtení dává zcela jinou dimenzi. Nyní mě nenapadá žádná série, kde by byl děj podobným způsobem provázán.

Majkl  | **** 20.12.2007 13:15

Ďalší diel prekvapuje objemnosťou knihy, no zároveň aj chuťou do čítania (nikto mi neuverí, no túto knihu som zhltol za jediný deň), hlavný záporák sa konečne ukáže, a nie je len fantómom, ktorého meno sa nevyslovuje, ale zhmotnenou zlobou z mäsa a kostí. Je však dosť zdĺhavá, no aspoň sa nezadusíme prívalom informácií. Jednoznačným kladom je finále a taký zvrat, aký som videl iba vo filme. No z tretej úlohy, ktorá bola v labyrinte mohla autorka vyťažiť oveľa viac.

firen  | **** 31.05.2008 13:28

a konečně díl, kterým začíná pořádně zajímavý příběh Harryho Pottera. V tomto díle už Voldemort přečká střet s Harrym. Zkrátka už to neni tak, že černokněžníka najdou a vyřídího teď černokněžník hledá hlavní hrdiny a chce vyřídit on je.

tomts  | ***** 01.04.2009 12:25

Tak pro tento díl mám slabost a jistě ne náhodou získal Huga 2001. Postava Harryho je popsaná mnohem komplexněji a i vedlejší postavy mají potřebný náboj. Soutěž o ohnivý pohár je popsaná velmi napínavě a napětí je stále stupňované až k samotnému finále. Právě v této knize se také láme věková hranice čtenářů. Zatímco první díl byl pohádkou pro malé děti, Azkaban přitvrdil a Ohnivý pohár zde má i některé drsné scény (byť na druhou stranu některé pohádky jsou také pěkně drsné). Zatímco u předchozích dílů jsem měl problém se začíst, tuhle knihu jsem „zhltnul“ na jedno posezení.

malarkey  | ***** 21.05.2009 23:49

Konečně dle mého názoru nejlepší díl od začátku série a nutno podotknout že co se týče příběhu nastává velká změna, z Harryho se stává rázem jiný člověk, který psychické stránky má pošroumané a potrhané, což se nádherně projevuje u lidí stejně starých jako on, a fantasticky se to čte. Rowlingová opět přitvrdila a nyní dost razantně, když Ohnivý pohár uvedla jako takřka 500ti stránkovou bychli, i když dnes vím, že i to bylo na její knížky ještě set sakra málo :) Každopádně díky tomuhle dílu se skutečně začali dít věci a já ho dokázal, i přes svojí délku okamžitě přečíst.

Strider  | **** 05.01.2010 14:49

Rowlingovej sa podarilo udržať kvalitu na úrovni tretieho dielu, ale už začína vo vyššej miere než je zdravé operovať s náhodami a samoúčelnými nápadmi (myslánka, celý turnaj). Stále sa to veľmi dobre číta, ale pribudlo veľa zbytočnej vaty (všetko o domácich škriatkoch) bez ktorej by bola kniha údernejšia. Ťažisková pasáž knihy odohrávajúca sa na cintoríne je ale veľmi nepodarená a plná wtf momentov. Našťastie výsledný dojem zachraňuje následná vysvetľujúca pasáž, kde všetky časti skladačky zapadnú do seba (hoci trochu nasilu). 7+/10

vokis  | ***** 01.07.2010 22:55

!SPOILER! Jeden z nejlepších dílů Harryho Pottera. Některé pasáže (např. SPOŽÚS) se zdají zbytečné ale po přečtení celé série jsem tyto detaily docenil. Finále naprosto famózní. Znovuzrození pána zla posouvá zbytek série na novou úroveň. Proslov ke smrtijedům a souboj na hřbitově byl nezapomenutelný. Při čtení jsem měl pocit jako bych pánovi zla čelil sám. A ve chvíli kdy si člověk konečně trošku oddychne tak ho autorka srazí do kolen…

BorgDog  | **** 18.09.2010 12:33

V tomto pokračování dochází k razantnímu navýšení počtu stran, což bohužel nejde ruku v ruce s kvalitou. Zatímco do této chvíle rozhodně nesouhlasím s poznámkami o komerci, počínaje tímto dílem už to tvrdit nemohu. Mohlo – a mělo – to být kratší. Mělo – a mohlo – to být lepší. Pravda, Voldemortovo vzkříšení a následné Smrtijedské hřbitovní shromáždění je síla, navíc první zcela nevinná oběť je symbolická i temně prorcká, ale stejně to vzhledem k délce úroveň prvního dílu nepřesahuje.

Tua  | *** 15.01.2011 05:16

I po čtvrté jsem se rád vrátil do Bradavic a znovuoživil si některé pozapomenuté pasáže s boje o Pohár tří kouzelnických škol (třeba celou část se Siriusem, jež se schovává v jeskyni na kopci poblíž Prasinek ve své psí podobě). Snad jen by nemusel být celý kouzelnický svět takový „středoproudý“. Přesto Rowlingové odpouštím. Její variace na jednotlivé školní roky mi připomínají Ransomovy variace na letní a zimní prázdniny. Temnota Rowlingové není pro dospělého zas až tak účinná, ovšem působí v závěru jako akcent ostatní klidné části.

Gaarq  | **** 12.09.2011 08:09

rowlingová jede podle šablony. to je smutný fakt. veselejší je, že tu šablonu umí docela dobře vyplnit. ohnivý pohár už nasadil dosti temný rozměr a i ty boční linie (skrk & skrk jsou hodně dobře popsané postavy) jsou zajímavé. témata, které rowlingová probírá jsou pro mladého čtenáře podaná velmi dobře, to je její deviza. co je horší, to je pořád absence vnitřní logiky, její fikční svět čar a kouzel není důsledný a často se to projevuje docela nelogickými zvraty. nicméně za tenhle díl dám +1* protože má skvělou atmosféru.

Phoenix  | ***** 14.09.2011 17:57

Od tohoto dílu série nabírá na objemu jak v počtu stránek, tak v počtu událostí. Čtenáře čeká krátký návrat do pohádkového světa a pak hurá do akce plné nebezpečí, soubojů, podvodů, přetvářek a machinací, kde uprostřed stojí Harry Potter, aniž by tušil, jak se tam vlastně dostal. Jeho hlavní kamarádi tu tak trochu hrají druhé housle, ale zato se dostává na nové postavy, které ještě mají mnoho před sebou.

S kvalitou filmů to začíná jít mírně skopce, protože hlavním lákadlem jsou vizuální efekty, nikoliv příběh. Ten šel s přibývajícími stránkami dolů, protože autorům nezbylo nic jiného, než vzít příběh a okleštit ho na ten nejjednodušší základ. Na víc prostě neměli čas, jenomže tím pádem z krásného rozsáhlého příběhu je najednou sled událostí, které vedou k vytyčenému konci.

Polinius  | ***** 05.03.2022 21:57

Jedenáct let od poslední recenze? Fíha! Sorry jako, ale Harry Potter je samostatný žánr kde víceméně jednotlivé knihy soupeří jen mezi sebou. Ne že bych vyloženě hledal, ale nenašel jsem nic podobného co by fungovalo stejně dobře. Ano, celé tohle universum má svoje chyby, ale prostě svět Harry Pottera stále milujeme a nevím jak ostatní, ale já i v 37 letech stále čekám na tu zatracenou sovu co mi přinese pozvánku do Bradavic.

Lucc  | *** 10.05.2022 10:46

Zcela se ztotožňuji s BorgDogovým komentem a rád rozvedu, proč tomu tak je. Ohnivý pohár je viditelně psán na počet stran. Kniha by šla zkrátit o 1/3 a čtenář by o nic nepřišel. Navíc Rowlingová nemá bradburyovský dar říct mnoho za použití málo slov. Plká a plká a v některých pasážích je to opravdu děsivé (úvod, mistrovství světa a scény v lese). Navíc rozsah nabobtnává tím, jak opakuje informace z tohoto dílu i z předchozích. Jestli ještě jednou budu muset číst, že Hagridův pes Tesák je cvičený na černou zvěř, tak knihu rituálně pochčiju. Mohu si to dovolit, není moje. Je to úlitba dětem? Já vám nevím. Jsou děti hloupé? Ani bych neřekl. Pamatují si méně než dospělí? To sotva. Jakoby psala pro retardy. O to smutnější je, když v některých pasážích dokáže excelovat a přece jen se Bradburyho úspornosti přiblížit (vtipná scéna, kterak Weaslyovi vyzvedávají Harryho v Zobí ulici nebo naštvaný rozhovor Rona a Harryho u krbu po zjevení Siria – na -use vám kálím – tam byly cítit emoce, rozháranost puberťáků, ambivalentní pocity). Jenže o chvíli později to zabije nějakou zdlouhavou nudnou vysvětlovací pasáží nebo Harry něco po stopadesáté prožívá nejsmutněji, nejšťastněji, nej, nej, nej.
Pochválit mohu příběh. Je jako žena. Kdyby nebyl ověšen tolika zbytečnými špeky a zůstala jeho vypracovaná svalnatá postava a jen sem tam pohledný špíček (např. celkem pěkné, byť poněkud školometské poučování mladých čtenářů o fyzickém i ekonomickém otroctví skrze příklad skřítků a Hermionina SPOŽÚSu a vlivu bulvarizace médií na společnost díky prolhané Ritě Holoubkové a jejich článcích pro Denního věštce), byl bych spokojen.
S Gaarqem se shodnu na nevěrohodnosti a chatrnosti světa. Ještě ve Vězni z Azkabanu se dalo přemisťovat jen letaxem, a ejhle, najednou, po dosažení náležité NKÚ, to jde jako po másle a navíc existují přenášedla. Magie v Bradavicích je jaksi omezena a něco nefunguje, ale zvěromágové se mohou proměňovat dle libosti. Pobertův plánek je naprosto klíčová proprieta, ale třeba Brumbál si nemůže vyrobit druhý podobný, že? Autorka to prostě neměla moc pečlivě rozmyšlené a látá to za pochodu. Nevadí mi to ale zdaleka tolik jako výtky ke způsobu psaní.

Dovolím si kacířskou myšlenku, za kterou na mne skalní fanoušci asi sešlou kletbu, jež se nepromíjí. Film byl lepší. Jako první se podstatněji odchýlil od knihy. Ořezal sádlo a nabídl zjednodušený příběh s akcentem na vztahy (perfektně pojatý ples, mnohem hororovější jezero, bludiště i co bylo potom). Vydestiloval z příběhu to podstatné a najednou to má sílu. Škoda, že to tak neudělala autorka a stále víc zabředává do bažiny bezúčelného grafomanství a poučování.

POZNÁMKA: Část knihy jsem četl, část poslouchal jako audio s hlasem pana Hyhlíka. Čte dobře, ale za [wíSSSliovi] bych ho pověsil za uši do průvanu, neb právě mé uši byly orgánem, který u tohoto a některých dalších slov trpěl více, než je zdrávo.WebArchiv - archiv českého webu