kniha » Harry Potter a Ohnivý pohár
v Top10 15 | chce si přečíst 6 | chce mít v knihovně 6 | má v knihovně 311
hodnotilo: 489
83%
Harry Potter a Ohnivý pohár Více vydání = více obálek.

Joanne Kathleen Rowling

Harry Potter a Ohnivý pohár

Kniha vyšla i pod názvem:
Harry Potter a Ohnivá čaša
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Harry Potter
díl v sérii: 4

Tato kniha je částí i jiných knih: Sedm let v Bradavicích, První čtyři roky v Bradavicích

Kategorie: fantasy - pro děti a mládež - audiobook - podle filmu/zfilmováno

originální název: Harry Potter and the Goblet of Fire
originál vyšel: 2000

vydání: Ikar (SK) (web) 2001; Albatros (web) 2001; Albatros (web) 2002; Albatros (web) 2002; Albatros (web) 2003; Albatros (web) 2003; Albatros (web) 2008; Albatros (web) 2010; Albatros (Albatros Media) 2017

odkazy: 6x [recenze], 1x [film], 1x [ukázka]Komentáře:
Duirin  | ****1/2 06.09.2006 14:34

Tento díl se téměř vyrovnává třetímu dílu. U mě to o něco prohrává především díky objemnosti knihy, protože z počátku se mi zdálo, že se děj až příliš zbytečně vlekl, aniž by se cokoliv zajímavého dělo. Ale ten konec to plně vynahrazuje! Všechny střípky do sebe postupně zapadnou a rozuzlení je vskutku famózní, obsahuje v sobě nejen celý předchozí děj této knihy, ale i částečně zasahuje do třetího dílu. Dokonce použitá kouzla, tvorové a postavy, se kterými se setkáváme, musíme často hledat v předchozích dílech, což čtení dává zcela jinou dimenzi. Nyní mě nenapadá žádná série, kde by byl děj podobným způsobem provázán.

Majkl  | **** 20.12.2007 13:15

Ďalší diel prekvapuje objemnosťou knihy, no zároveň aj chuťou do čítania (nikto mi neuverí, no túto knihu som zhltol za jediný deň), hlavný záporák sa konečne ukáže, a nie je len fantómom, ktorého meno sa nevyslovuje, ale zhmotnenou zlobou z mäsa a kostí. Je však dosť zdĺhavá, no aspoň sa nezadusíme prívalom informácií. Jednoznačným kladom je finále a taký zvrat, aký som videl iba vo filme. No z tretej úlohy, ktorá bola v labyrinte mohla autorka vyťažiť oveľa viac.

firen  | **** 31.05.2008 13:28

a konečně díl, kterým začíná pořádně zajímavý příběh Harryho Pottera. V tomto díle už Voldemort přečká střet s Harrym. Zkrátka už to neni tak, že černokněžníka najdou a vyřídího teď černokněžník hledá hlavní hrdiny a chce vyřídit on je.

tomts  | ***** 01.04.2009 12:25

Tak pro tento díl mám slabost a jistě ne náhodou získal Huga 2001. Postava Harryho je popsaná mnohem komplexněji a i vedlejší postavy mají potřebný náboj. Soutěž o ohnivý pohár je popsaná velmi napínavě a napětí je stále stupňované až k samotnému finále. Právě v této knize se také láme věková hranice čtenářů. Zatímco první díl byl pohádkou pro malé děti, Azkaban přitvrdil a Ohnivý pohár zde má i některé drsné scény (byť na druhou stranu některé pohádky jsou také pěkně drsné). Zatímco u předchozích dílů jsem měl problém se začíst, tuhle knihu jsem „zhltnul“ na jedno posezení.

malarkey  | ***** 21.05.2009 23:49

Konečně dle mého názoru nejlepší díl od začátku série a nutno podotknout že co se týče příběhu nastává velká změna, z Harryho se stává rázem jiný člověk, který psychické stránky má pošroumané a potrhané, což se nádherně projevuje u lidí stejně starých jako on, a fantasticky se to čte. Rowlingová opět přitvrdila a nyní dost razantně, když Ohnivý pohár uvedla jako takřka 500ti stránkovou bychli, i když dnes vím, že i to bylo na její knížky ještě set sakra málo :) Každopádně díky tomuhle dílu se skutečně začali dít věci a já ho dokázal, i přes svojí délku okamžitě přečíst.

Strider  | **** 05.01.2010 14:49

Rowlingovej sa podarilo udržať kvalitu na úrovni tretieho dielu, ale už začína vo vyššej miere než je zdravé operovať s náhodami a samoúčelnými nápadmi (myslánka, celý turnaj). Stále sa to veľmi dobre číta, ale pribudlo veľa zbytočnej vaty (všetko o domácich škriatkoch) bez ktorej by bola kniha údernejšia. Ťažisková pasáž knihy odohrávajúca sa na cintoríne je ale veľmi nepodarená a plná wtf momentov. Našťastie výsledný dojem zachraňuje následná vysvetľujúca pasáž, kde všetky časti skladačky zapadnú do seba (hoci trochu nasilu). 7+/10

vokis  | ***** 01.07.2010 22:55

!SPOILER! Jeden z nejlepších dílů Harryho Pottera. Některé pasáže (např. SPOŽÚS) se zdají zbytečné ale po přečtení celé série jsem tyto detaily docenil. Finále naprosto famózní. Znovuzrození pána zla posouvá zbytek série na novou úroveň. Proslov ke smrtijedům a souboj na hřbitově byl nezapomenutelný. Při čtení jsem měl pocit jako bych pánovi zla čelil sám. A ve chvíli kdy si člověk konečně trošku oddychne tak ho autorka srazí do kolen…

BorgDog  | **** 18.09.2010 12:33

V tomto pokračování dochází k razantnímu navýšení počtu stran, což bohužel nejde ruku v ruce s kvalitou. Zatímco do této chvíle rozhodně nesouhlasím s poznámkami o komerci, počínaje tímto dílem už to tvrdit nemohu. Mohlo – a mělo – to být kratší. Mělo – a mohlo – to být lepší. Pravda, Voldemortovo vzkříšení a následné Smrtijedské hřbitovní shromáždění je síla, navíc první zcela nevinná oběť je symbolická i temně prorcká, ale stejně to vzhledem k délce úroveň prvního dílu nepřesahuje.

Tua  | *** 15.01.2011 05:16

I po čtvrté jsem se rád vrátil do Bradavic a znovuoživil si některé pozapomenuté pasáže s boje o Pohár tří kouzelnických škol (třeba celou část se Siriusem, jež se schovává v jeskyni na kopci poblíž Prasinek ve své psí podobě). Snad jen by nemusel být celý kouzelnický svět takový „středoproudý“. Přesto Rowlingové odpouštím. Její variace na jednotlivé školní roky mi připomínají Ransomovy variace na letní a zimní prázdniny. Temnota Rowlingové není pro dospělého zas až tak účinná, ovšem působí v závěru jako akcent ostatní klidné části.

Gaarq  | **** 12.09.2011 08:09

rowlingová jede podle šablony. to je smutný fakt. veselejší je, že tu šablonu umí docela dobře vyplnit. ohnivý pohár už nasadil dosti temný rozměr a i ty boční linie (skrk & skrk jsou hodně dobře popsané postavy) jsou zajímavé. témata, které rowlingová probírá jsou pro mladého čtenáře podaná velmi dobře, to je její deviza. co je horší, to je pořád asence vnitřní logiky, její fikční svět čar a kouzel není důsledný a často se to projevuje docela nelogickými zvraty. nicméně za tenhle díl dám +1* protože má skvělou atmosféru.

Phoenix  | ***** 14.09.2011 17:57

Od tohoto dílu série nabírá na objemu jak v počtu stránek, tak v počtu událostí. Čtenáře čeká krátký návrat do pohádkového světa a pak hurá do akce plné nebezpečí, soubojů, podvodů, přetvářek a machinací, kde uprostřed stojí Harry Potter, aniž by tušil, jak se tam vlastně dostal. Jeho hlavní kamarádi tu tak trochu hrají druhé housle, ale zato se dostává na nové postavy, které ještě mají mnoho před sebou.

S kvalitou filmů to začíná jít mírně skopce, protože hlavním lákadlem jsou vizuální efekty, nikoliv příběh. Ten šel s přibývajícími stránkami dolů, protože autorům nezbylo nic jiného, než vzít příběh a okleštit ho na ten nejjednodušší základ. Na víc prostě neměli čas, jenomže tím pádem z krásného rozsáhlého příběhu je najednou sled událostí, které vedou k vytyčenému konci.WebArchiv - archiv českého webu