kniha » Hobit
v Top10 101 | chce si přečíst 8 | chce mít v knihovně 7 | má v knihovně 539
Hobit Více vydání = více obálek.

J. R. R. Tolkien

Hobit

aneb Cesta tam a zase zpátky

Kniha vyšla i pod názvy:
Hobbit
Hobbiti

(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

kniha patří do světa: Středozem

Kategorie: fantasy - pro děti a mládež - audiobook - podle filmu/zfilmováno

originální název: The Hobbit or There and Back Again
originál vyšel: 1937

vydání: Mladé letá 1973; Odeon 1979; Odeon 1991; Slovenský spisovateľ 1994; Mladá fronta (web) 1994; Mladá fronta (web) 2002; Slovart (SK) 2002; Mladá fronta (web) 2002; Slovenský spisovateľ 2002; Argo (web) 2005; Argo (web) 2006; Slovart (SK) 2007; Argo (web) 2012; Argo (web) 2013; Argo (web) 2014; Argo (web) 2014

odkazy: 4x [recenze], 6x [film], 1x [info]


Informace / Anotace ke knize: Hobit - aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě.

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.

Vyšel také Rejstřík k Hobitovi a Mapa Středozemě k Hobitovi.


Jiné ocenění :
1987 – Locus Poll Award – All Time Best Fantasy Novel – 2. místo
1998 – Locus Poll Award – Best Fantasy Novel (Before 1990) – 2. místo


 

Externí odkazy:

[recenze] knihovnice.cz (BoboKing)
[film] ČSFD film z roku 2012
[film] ČSFD film z roku 2013
[film] ČSFD film z roku 2014
[recenze] Diera - literárny kútik (Janko)
[film] ČSFD animovaný film z roku 1966
[film] ČSFD film z roku 1985
[film] ČSFD animovaný film z roku 1977
[info] XB - 1 Limitovaná edice
[recenze] Sarden (Martin Stručovský)
[recenze] Schefikův blog (Petr Čapek) - audioknihaWebArchiv - archiv českého webu