kniha » Vůně strachu
v Top10 1 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 46
hodnotilo: 24
64%
Koupit knihu:
Minotaur
Vůně strachu Více vydání = více obálek.

Robert A. Heinlein

Vůně strachu

Kniha vyšla i pod názvem:
Nebudu se bát ničeho zlého
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: sci-fi

originální název: I Will Fear No Evil
originál vyšel: 1970

vydání: Banshies (web) 1998; Banshies (web) 2009Komentáře:
yerry  | *** 23.04.2016 15:22

Tento román sa radí do neskorého Heinleinovho spisovateľského obdobia a je to na ňom poznať. Jeho rozporuplnosť rozdeľuje svojich čitateľov na dva radikálne odlišné tábory: jedni ho vyzdvyhujú do nebies ako geniálny, druhí ho zatracujú.

Základná myšlienka: mozog starého miliardára Johanna Sebastiana Bacha Smitha vsadený do tela jeho čerstvo zavraždenej sekretárky nemá chybu. Heinlein tu rozohráva hru precízne prepracovnú do všetkých detailov. Od praktickej realizácie, cez fylozofické a právnické otázky, akou osobou následne vlastne je (muž?, žena?, oboje?), až po také detaily akým môže byť vlastne incest samého so sebou a podobné paradoxy. Román dopĺňa množstvo cynických správ z diania tohoto sveta budúcnosti, ktoré sú typicky Heinleinovské a nemajú chybu. Potiaľto je všetko v poriadku…

Čo ma už dosť vytáčalo, bolo kvantum (pol knihy a možno aj viac) sexistických siahodlhých rozhovorov o sexe na možný aj nemožný spôsob bi, homo aj hetero, čo by sa vzhľadom na tému dalo pochopiť, ale čoho je moc, napokon nudí. Dej je minimálny a väčšina textu je písaná formou rozhovorov. Asi od pätiny knihy som sa začal strašne nudiť a i keď som román so sebazaprením dočítal, nezmenilo sa to dokonca.

Čítal som to skoršie vydanie z roku 1998 a i keď čeština nie je môj materinský jazyk a nedovolím si tu vynášať nejaké súdy, myslím že ten preklad od Jany Dvořákovej nebol asi veľmi dobre zvládnutý. Občas mi to tam tak nejako drhlo. Iných ako logických nedostatkov by som našiel v texte oveľa viac, ale to by som tu už vešal tapetu. Ak by to Heinlein písal svojim skorším štýlom, dávam všetky hviezdy, za toto však nie.

avatar2  | * 13.07.2016 08:43

Hluboké zklamání. Přitom stručný nástin děje není špatný: představme si, že mozek starého, zkušeného člověka transplantujeme do těla mladé, hezké dívky. Navíc identita dívky nevymizí – v novém děle budou koexistovat původní, dívčí duše i ta nová, transplantovaná, půjde tedy o dvě „já“ v jednom těle, která spolu mohou vést mentální dialog. Potud dobré. V této knize to však degraduje na nekonečné jalové tlachání na mentální úrovni článků v bravíčku. Autor už asi při psaní nebyl plně při síle, text se zdá být produktem starce fantazírujícího nad možnostmi vlastnit hezké, mladé tělo. O této knize je těžké říct cokoliv pozitivního, tak raději končím.WebArchiv - archiv českého webu