kniha » Vynález zkázy
chce si přečíst 3 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 41 | antikvariát
hodnotilo: 45
82%
Vynález zkázy Více vydání = více obálek.

Jules Verne

Vynález zkázy

Kniha vyšla i pod názvy:
Tváří v tvář praporu vlasti
Vynález skazy
Vynález zkázy

(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Tato kniha je částí i jiných knih: Vynález zkázy / Ocelové město, Vynález skazy / Zelený lúč

Kategorie: sci-fi - podle filmu/zfilmováno

originální název: Face au drapeau
originál vyšel: 1896

vydání: Vilímek 1897; Kočí B. 1910; Vilímek 1931; Práce 1955; SNDK 1959; SNDK 1962; Mladé letá 1964; Albatros (web) 1993; Návrat (web) 1997; Návrat (web) 2001; Vybíral (web) 2012; Dobrovský (web) 2015

odkazy: 1x [film], 1x [info]Informace / Anotace ke knize: Vynález zkázy

V tomto vědeckofantastickém románu píše Verne o francouzském vynálezci Thomasi Rochu (Thomas Roch), který nabízel svůj vynález, jenž byl silnější, než všechny zbraně té doby, různým vládám světa. Vždy byl odmítnut, jelikož za něj požadoval obrovské sumy peněz. Po této zkušenosti částečně zešílel a přemístili jej do amerického sanatoria. Odtud byl i se svým ošetřovatelem unesen bohatým vůdcem pirátů, který je uvěznil ve svém sídle – na malém ostrůvku v Atlantiku. Ošetřovatel byl ve skutečnosti inženýr Simon Hart. Měl během Rochova pobytu v sanatoriu vyzvědět tajemství jeho zbraně. Jelikož byl pološílený, uvěřil Ker Karajovi, vůdci pirátů, že všechno bohatství na ostrově je jeho a že se musí bránit cizím lodím, jež mu jej chtějí i s vynálezem ukrást. Sestrojí svůj bleskomet, podle popisu se jeho náboje pohybují vlastní energií, tudíž se podobá dnešním raketám. Když připlují lodě na osvobození vynálezce a jeho ošetřovatele, tak ...... a to už si musíte přečíst sami.

Verne ve svém díle popisuje ponorky a zbraně s ohromnou ničivou silou, srovnatelnou s prvními, nejmenšími jadernými střelami. Zde se setkáváme s spisovatelovou prozíravostí a předvídáním budoucích vynálezů.

 

Externí odkazy:

[film] ČSFD film z roku 1958
[info] WikipediaWebArchiv - archiv českého webu