kniha » Zpěv drozda
v Top10 22 | chce si přečíst 17 | chce mít v knihovně 5 | má v knihovně 128
hodnotilo: 149
92%
Koupit knihu:
Minotaur
Zpěv drozda Více vydání = více obálek.

Walter S. Tevis

Zpěv drozda

Kategorie: sci-fi - antiutopie

originální název: Mockingbird
originál vyšel: 01/1980

vydání: Svoboda 1986; Laser-books (web) 2008; Maťa (web) 2022

odkazy: 5x [recenze]


Informace / Anotace ke knize: Zpěv drozda

Jiné ocenění :
1981 Locus Poll Award – Best SF Novel – 6. místo


Autor nás uvádí do světa 25. století, světa úpadku, který předznamenává konec lidstva. Populace celé Země je složena pouze z několika miliónů lidí a lidská civilizace se postupně, ale nezadržitelně blíží ke svému konci. Ale to předbíhám. Je to příběh o společnosti poznamenané drogami, výchovou a minulostí, která už v pamětích lidí neexistuje. Do tohoto tristního světa degenerace jsme vtaženi, abychom si prošli cestu spásy. Příběhem nás bude provázet vrchol lidského génia, robot deváté generace Spofforth, který nemůže zemřít. Univerzitní profesor Paul Bentley a jeho družka Mary Lou.


Anotace k vydání z roku 2008:
Společnost pětadvacátého století je za pomoci drog a duševní manipulace ovládána svými vlastními výtvory – roboty. Ústřední dvojice postav se nadvládě snaží vymanit. Protihráčem je jí nejdokonalejší, zároveň však poslední článek technického vývoje – robot deváté generace. Rozpoutává se souboj myslí, zápas mezi přirozenou a umělou inteligencí…

Pochmurná vize budoucnosti je varováním před možným zneužitím vědy a techniky, přesto nepostrádá humanistické jádro – víru v člověka a jeho rozum a naději, že lidé, stejně jako hlavní hrdinové románu, odolají nesmyslné touze po sebezničení.

 

Externí odkazy:

[recenze] sumar.bloguje
[recenze] knihovnice.cz (BoboKing)
[recenze] Fantasya (Martin Bedeč)
[recenze] Fantasy Planet (Zuzana Hloušková)
[recenze] Fandom.sk (Martina „Lili“ Urbanová) - audioknihaWebArchiv - archiv českého webu