kniha » Jack, Pán stínů
v Top10 4 | chce si přečíst 2 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 78 | antikvariát
hodnotilo: 67
77%
Koupit knihu:
Minotaur
Jack, Pán stínů

Roger Zelazny

Jack, Pán stínů

Kategorie: fantasy

originální název: Jack of Shadows
originál vyšel: 1971

vydání: Straky na vrbě (web) 2000; Straky na vrbě (web) 2015

odkazy: 5x [recenze]


Komentáře:
Duirin  | 1/2 09.09.2006 23:19

Přiznám se, že mně ta kniha nic neřekla. Zmatený, nic neříkající děj, fantasy svět prokládaný prvky reality – takový mišmaš bez pořádného děje. Mně na tom hlavně vadí způsob podání a forma psaní, které jsou pro mě tězko stravitelné.

badboy  | ***** 30.09.2006 11:05

Za poslední dva měsíce opravdu pořádná kniha, na kterou nebudu moct zapomenout, přečetl jsem ji jednim dechem za večer a litoval, že není delší. Ano, děj je trochu chaotický – ale nepotřebuju, aby mě autor vodil za ručičku. Forma psaní je mírně kostrbatá – ale možná proto jsem knihu nedokázal odložit. Postava hlavního hrdiny nezapadá do obecných rámců – ale vždyť nikdo není jen kladný, nebo záporný. A proč na knihu nezapomenu? Protože autor vytvořil hrdinu, z kterého se stane antihrdina ve chvíli kdy se čtenář raduje, že pomstě bylo učiněno zadost, pak v hrůze přihlíží dalšímu prolévání krve a netroufá si domýšlet konec.

Methat  | **1/2 16.05.2011 22:58

S časti súhlasím s Duirinom. Kniha je napísaná veľmi stručne a autor doslova preskakoval niektoré významné udalosti alebo ich len rýchlo ukončil – mohli byť ďaleko detailnejšie popísané. Súboje sú odfláknuté úplne. Doslova od polovice knihy začne autor písať ako keby novú knihu/príbeh, ale po čase čitateľ zisťuje, že sa vlastne jedná o tú istú osobu, len v úplne inom svete – na druhej strane. Nie je vysvetlené, ako sa tam dostal, nie je vysvetlené nič. Jack zabil niekoho významného a ja som si zmätene hovoril, kto to bol a rýchlo som listoval dozadu, aby som hneď zistil, že nikto taký tam spomenutý nebol. Jack dostal do vienku strašne veľkú magickú silu a ja som bol nas*atý, že autor vôbec nenapísal ako to vôbec prebehlo a prečo. Ako keby v jeho svete žiadne pravidlá neplatili, tak si povedal, tu ho premiestim, tu zničí toto, tu zabije toho. Kniha je stašne krátka, dala by sa vtesnať do väčšej poviedkovej zbierky. Jack si svoj osud, ktorý ho dostihol na konci, hrdo zaslúžil a vôbec mi to nevadilo. Jediné plus vidím v temnej atmosfére a niektorým veľmi dobrým nápadom, ktoré poháňali pútavosť deja o potrebný kus vpred. Každopádne pre mňa je Jack, Pán stínů veľké sklamanie…

Polinius  | ***** 11.01.2015 21:55

Jsem nucen udělit plný počet hvězdiček, protože si to kniha prostě zaslouží. Je stará téměř 45 let a přesto jsem neměl pocit, že nijak moc zestárla a nebo že bych četl něco podobného (= že tu knihu někdo později vykradl). Příběh samotný jak píší další recenzenti je jen načrtnutý a to ještě tužkou na šedivý papír, ale přesně v tomhle je tato kniha skvělá. Pokud by byla napsána méně poeticky a méně étericky ztratila by veškeré své kouzlo. Když jsem četl první stránku, trochu jsem se lekl použitého slovníku, ale dá se rychle zvyknout. S povděkem kvituji i ten fakt, že celý příběh se rozprostírá jen na ploše 213 stránek. Kniha je i nádherně redakčně a typograficky zpracovaná a jediné chybky které jsem si všiml, že v jednom slově byl překlep a místo L tam bylo T a nebo naopak. :-)

jasonix  | ***** 22.09.2020 09:00

Musím se přiznat, že nejsem čtenář klasické fantasy ve stylu meč a magie. Ale tohle bylo něco jiného, Jack si mě od první stránky získal. Hlavně díky četným atributům sci-fi. Pro mě, odkojeného Kruanem nebo Skleníkem, je to výborný spojovací článek mezi SF a fantasy. Oceňuji také mravně-filosofický rozměr, u fantasy nebývalý: dvojznačná postava Jacka jakožto Pána stínů, Zlého Jacka a krále zlodějů na straně jedné a naproti tomu Johna Shadea, pedagoga v univerzitním městě, na straně druhé. Nebo četné spory s Jackovou duší, případně rozhovory s čarodějnicí Rózou, nebo se záhadným a sympatickým Jitřníkem. Svět, který postupně odkrýváme, je plný originální magie (síla plynoucí ze stínů, vícero životů postav, znovuzrození v Hnojných jamách, rozdělení na světy podle jejich světelnosti či temnosti), bizarních bytostí, jakoby vypadlých z pera VanderMeera nebo Miévilla (Boršin, Pán netopýrů, Jitřník), ale i zvláštních technických vychytávek, za které by se nemusely stydět ani stempunkové či New Weirdové kousky (Velestroj, Štít, Klíč, drahokam s pokojem uvnitř apod.). Epická šíře je na malém prostoru 213 stran překvapivá. A je obdivuhodné, jak se autor po různých světech dokáže pohybovat, aniž by o nich prozrazoval příliš. Vlastně mi to tak trochu připomíná Strugackých „Les“, kde hrdinové také oscilují mezi civilizovaným světem a světem „pohádkového“ lesa. A mimochodem, obě knihy vznikly v přibližně stejné době (Les v první verzi 1965, Jack 1971). Zelaznyho kniha je křížovkou, kde si čtenář musí mnohé domyslet. V ději jsou skoky a kotrmelce, které člověka zmatou a vyvedou z rovnováhy. Ale pro přemýšlivého čtenáře s fantazií je to ideální potrava pro „dotvoření“ celého eposu. Divím se, že se té látky ještě nechytili tvůrci PC her (nebo už chytli?) eventuálně filmaři. Zajímalo by mě, jak by tuhle látku zpracovali třeba tvůrci filmové podoby Harryho Pottera, Pána prstenů nebo Avatara. Ale vlastně je asi jen dobře, že si to všechno můžeme „pouze“ představovat, nezatíženi konkrétní vizuální formou tvůrců filmových efektů. Za mě 100%.

Gibbonek  | ***** 21.03.2021 13:38

Mistr dialogů Roger mě opět nadchnul. Naprosto srovnatelné se serií Amber.

Strýček Biolit  | **** 18.06.2022 00:16

Pokud bych s autorem začínal touto knihou, asi bych byl zmaten. Avšak od Zelaznyho už jsem něco četl (hlavně Tvorové světla a temnoty dodají čtenáři potřebnou školu…hehehe), takže mě kniha nemohla – v jistém smyslu – zase tak moc překvapit. Autor opět kombinuje fantasy a sci-fi, servíruje skvělé dialogy plné ironického humoru, nevysvětluje, čtenář si musí spoustu věcí domyslet, případně se smířit s tím, že se něco nedozví. Nechybí zvraty…a samozřejmostí je prapodivný a tajemný přítel hlavního (anti)hrdiny. O tom, že čtivost neztrácí Zelaznyho texty ani po letech, netřeba psát. Kniha samotná je udělaná moc hezky, vypíchnout musím obálku, na níž je hrdina spíše naznačen, než vykreslen do detailů (čímž by se dalo charakterizovat i 213 stran obsahu); chválím také umístění autorovy předmluvy k 10. vydání knihy až na konec, neboť pro čtenáře skutečně není příjemné, pokud je hned v předmluvě vyslepičeno, co se bude dít dále (ačkoli v tomto konkrétním případě předmluva spoilery neobsahuje, ale i tak), nechybí ani pár odstavců o překladu. Co napsat závěrem? Velká spokojenost a samozřejmě doporučení autora i knihy, protože Zelazny byl jen jeden.

louza  | ***** 15.10.2022 14:00

Fantasy v podání sci-fi legendy. Hodně netradiční kniha, která fazónou připomene základy Amberu. Zelazny tu jde ale ještě mnohem dál. Základní linka kolem hrdiny putujícího za pomstou se postupně překlápí ve snahu o podmanění si světa a po souboj o sebe samého je poměrně jednoduchá a jasná. Genialita textu však tkví mezi řádky. Autor takřka vůbec nepoužívá popisy, obšírně nevysvětluje rysy jeho bohatého fantaskního světa a veškerou omáčku podává v drobných narážkách a detailech jen tak mimoděk. Prostředí tu plyne z děje. A že by bylo co vysvětlovat. Jeho fantasy má daleko k jednorozměrné fádnosti žánru. Kniha je narvaná gejzírem originálních nápadů nevázaných konvencemi ani škatulkami, nad nimiž přechází oči i dekádami protřelých fantastů. Ačkoliv je text krátký, čtivý a docela dějově uhání, musel jsem místy zpomalovat a rozemílat jednotlivé věty, abych vůbec autorovi stačil a dokázal všechny ty vjemy pobrat. Není divu, že v knize najdete jasný inspirační zdroj takového Gaimana, který opisuje od kohokoli, cokoli, ale překvapivě třeba Cliva Barkera, který většinou neopisuje od nikoho vůbec nic. Zelazny tu definitivně položil základy Old Wierdu (který jsem jakožto žánr právě vymyslel) a je s podivem, že padesát let starý text i dnes naprosto bezezbytku funguje, působí originálně a daří se mu bořit dávno zažraná klišé, které jsou paradoxně o dekády mladší než on sám. Bravo.



WebArchiv - archiv českého webu