kniha » Jantarové kukátko
chce si přečíst 6 | chce mít v knihovně 3 | má v knihovně 62
hodnotilo: 78
84%
Koupit knihu:
Fantasya.cz
Minotaur
Jantarové kukátko Více vydání = více obálek.

Philip Pullman

Jantarové kukátko

Kniha vyšla i pod názvy:
Jantarový dalekohled
Jantárový ďalekohľad

(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Jeho temné esence
díl v sérii: 3

Tato kniha je částí i jiných knih: Jeho temné esence

Kategorie: fantasy - romantika - pro děti a mládež

originální název: The Amber Spyglass
originál vyšel: 2000

vydání: Classic 2003; Ikar (SK) (web) 2003; Argo (web) 2007; Argo (web) 2007; Ikar (SK) (web) 2007; Argo (web) 2018; Argo (web) 2021

odkazy: 4x [recenze]SERIE: Jeho temné esence
[1] Zlatý kompas
[2] Jedinečný nůž
[3] Jantarové kukátko

Neřazené díly série

Informace / Anotace ke knize: Jantarové kukátko

Na hranici tří světů bojuje Lyra o život. Dostala přízvisko Zlatoústá. A na dvanáctiletou holku má skutečně skvělou vyřídilku. Jenže tady se nejedná o řeči, ale o meče a šípy. Na rozhraní světů musíš zabít, pokud se nechceš stát ledovou mrtvolou. Lyra už ví, o co usiluje její otec, nemilosrdný lord Asriel. Nejde mu o nic jiného, než o vládu nad všemi světy. O vládu, jakou měl jenom dávný Bůh. S tím by se ještě dokázala malá amazonka vyrovnat, kdyby nebylo její matky. Lady Coulterové jde totiž přesně o stejnou věc, jako lordu Asrielovi. A její metody jsou mnohem krvavější, pokud něco takového ještě lze. Co mají dělat víly, a co mají dělat andělé proti soustředění takové vůle a inteligence?

Lyra je prý vyvolená. Ale to vůbec neznamená, že ji v příští chvíli nepřátelé nezavraždí. Její drsní rodiče ji šetří jen z jednoho důvodu, aby ji získali na svou stranu, každý pro své dalekosáhlé plány směřující za hranice života a smrti. Jenže Lyra nechce ani k matce ani k otci. Lord i lady se totiž neštítí odřezávat hlavy. Ba co hůř. Odřezávají daemony od jejich dětí a naopak. Lyra ví, že zabíjejí. Roger je mrtvý. A Willovi, jejímu druhému příteli, jde o život. Zatím chlapce chrání jen to, že našel zázračný odkaz – dokonalý nůž. A bez něho se Bohem nestaneš!

Ještě k němu však musíš získat Lyřin alethiometr. A jantarový dalekohled. Dobro a zlo nejsou v tomto velkém příběhu odděleny černou čarou. Paní Coulterová je tak nesmírně krásná. A lord Asriel tak velice vzdělaný a mužný! A Lyra je přeci jejich dítě. Nebo je vílí dítě? Nastal okamžik dívčiny volby.


Jiné ocenění :
2000 – Carnegieho medaile za literaturu – nominace
2001 – Locus Poll Award – Best Fantasy Novel – 3.místo


 

Externí odkazy:

[recenze] Neviditelný pes (pagi)
[recenze] XB - 1 (Petra Kubátová)
[recenze] www.fantasya.cz (Zdena Štouračová)
[recenze] knihovnice.cz (anmiki)WebArchiv - archiv českého webu