kniha » Ukradený Měsíc/Červená hvězda
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 2
hodnotilo:
0%
Ukradený Měsíc/Červená hvězda Více vydání = více obálek.

Ludvík Aškenazy

Ukradený Měsíc/Červená hvězda

Kategorie: sci-fi

vydání: Československý spisovatel 1956; Československý spisovatel 1959; Carpe diem (web) 1997Informace / Anotace ke knize: Ukradený Měsíc/Červená hvězda

Dvě moderní pohádky určené především dospělým, kteří nepřestali rozumět poezii dětství, jsou plné fantazie, humoru a vtipných i vážných aktuálních narážek. Příběhy dvou českých vesnických kluků, kteří chytili koupající se nebeský Měsíc a kteří dosud jako jediní pozemšťané se zúčastnili velké meziplanetární slavnosti na Měsíci, jsou psány prostým a při tom hluboce dojímavým a nevšedním slohem..

Knihou Ukradený Měsíc (Čs. spisovatel 1956) se zařadil mezi autory SF. Kniha obsahuje dvě novely. Titulní Ukradený Měsíc je spíše pohádkou; vypráví o dvou chlapcích, Filipovi a Vavřincovi, kteří ukradnou Měsíc, čímž způsobí mnoho zmatku. Tato próza byla autorem zpracována též do podoby divadelní hry Šlamastyka s Měsícem (na scéně uvedeno 1959, knižně Dilia 1961, Orbis 1961). Nepochybně do SF však patří druhá novela, Červená hvězda. Červenou hvězdou je zde myšlena planeta Země. Filip s Vavřincem jsou dopraveni raketou na Měsíc, aby se mohli zúčastnit místní slavnosti. Z Měsíce chlapci pozorují pokusy s atomovými výbuchy na Zemi, avšak varování před hrozbou války není hlavní myšlenka díla. Ta spočívá v kritice kultu osobnosti a nedemokratického režimu. Na Měsíci vládne Zlatá hlava – samolibý diktátor v lecčems ne nepodobný J. V. Stalinovi. Samotný pobyt a postavení chlapců na Měsíci pak připomíná vztahy ovládaného a ovládajícího státu.

 WebArchiv - archiv českého webu