kniha » Brouk v mraveništi
v Top10 2 | chce si přečíst 3 | má v knihovně 96
hodnotilo: 76
83%
Brouk v mraveništi Více vydání = více obálek.

Arkadij Strugackij
Boris Strugackij

Brouk v mraveništi

Kniha vyšla i pod názvem:
Chrobák v mravenisku
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Maxim Kammerer
díl v sérii: 2

Tato kniha je částí i jiných knih: Maxim Kammerer

Kategorie: sci-fi - detektivní

originální název: Жук в муравейнике ▫ Žuk v muravejnike
originál vyšel: 1979

vydání: Lidové nakladatelství 1982; Východoslovenské vydavateľstvo 1986; Lidové nakladatelství 1989; Triton (web) 2005


Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


1

 [18] FerryH 02.08.2012 20:30  

@Dilvermoon[16]: pak mozna asi v rustine … v te dobe jsem kupoval a odbiral, kde co co bylo mozne sehnat v „Zahranicni knize“ ze SF … a „zahranicni“ kniha byla prakticky vyhradne sovetska… :))

 [17] Gaarq (editor) 02.08.2012 09:12  

@KeB[15]: první část http://www.csfd.cz/film/109908-obitajemyj-ostrov/

druhá část http://www.csfd.cz/film/257508-obitajemyj-ostrov-schvatka/

titulky se dají sehnat ;)

 [16] Dilvermoon (editor) 02.08.2012 08:13  

@tomts[11]: Tady ne @FerryH[12]: Tady taky ne

V těch Vlnách je autorem článku Vladimír Gakov a asi bude autorem i toho pavouka.

 [15] KeB (editor) 02.08.2012 06:57  

@Gaarq[13]: napiš odkaz na čsfd, prosím :)

 [14] FerryH 01.08.2012 19:32  

@Gaarq[13]: jo me se libi oba dily… docela slusne tam scenaristicky zachovava dej jak jej zname z knizky a to me potesilo… nebejva to zvykem…
a to holywoodeni – no ona si tahle knizka o to docela zrejme rika… na strugacke to je hodne akcni roman… :o) toho kung-fu matrixovateni tam mohlo bejt ale mene to uznavam… :o)

 [13] Gaarq (editor) 01.08.2012 19:14  

viděli jste někdo tu nedávnou ruskou filmovou adaptaci obydleného ostrova? celkem ujde, až na to „holivúdění“.

 [12] FerryH 01.08.2012 18:59  

@tomts[11]: spis myslim ze tady: http://www.legie.info/kniha/6801-sovetska-literatura-1985-12/zakladni-info#zalozky
to tak nejak vic odpovida tomu ze jsem to potkal „zahy“ po tom co jsem to pracne sepsal do toho fanzinu … jo a ve fanzinu take vypadla stranka s pavoukem postav a casove linie… to sme nedavno nasel doma a kochal jsem se ze jsem se tehda nekdy v roce 1984–5 docela trefil a nasel jsem jen par chybek u romanu a povidek, co jsem nemohl jeste znat, jelikoz u nas nevysly …:))
dneska je to vsechno tak jednoduche!! google a patrani na webu a nebo ebook a textove vyhledavani klicovych slov… :)) ach ty drevne papirove doby!! informaci pravek… :))

 [11] tomts (editor v době uložení příspěvku) 01.08.2012 18:48  

@FerryH[10]: co tady? http://www.legie.info/kniha/2565-poledne-xxii-stoleti

 [10] FerryH 01.08.2012 18:43  

@Dilvermoon[8]: mam takovej dojem ze to z tech Vln je to mnou zminene: Pozdeji jsem pak od jednoho ruskeho kritika a teoretika a specialistu na Stugacke cetl jeste komplexnejsi analyzu tehle del…
Jen ja to cetl nekde jinde a ne v tom Vlny .. mozna v Sovetske Literature? uz si to fakt nepamatuju … jen me docela dozralo ze sem se sam s tim piplal jak svina a on to uz nekdo zpracoval… a lepe nez ja :)) a byla to hrozna prace tehda: cist papirovky hledat jmena a dejove linie a planety mnohdy ruznyma prekladateli ruzne prekroucene – napriklad v Chlapec z planety Giganda(slovensky – pozdeji cesky jako Chlapec z pekla – coz sem tehda neznal)

 [9] tomts (editor v době uložení příspěvku) 01.08.2012 18:37  

xxx

 [8] Dilvermoon (editor) 01.08.2012 18:19  

@FerryH[7]: Rozbor a hlavně propracované schéma Světa Poledne je na konci „Vlny ztišují vítr“. Je tam graficky celý ten propletenec. Není to pirátské vydání tvé práce? :-)

 [7] FerryH 01.08.2012 17:33  

@V.Š.[5]: „Mám pocit, že „Brouk“ je provázaný i se Špuntem ( = jiná knížka Strugackých), ale to bych si musel ověřit.“

to nemusis overovat… je to tak! :o)
Ja kdysi dokonce do jednoho fanzinu napsal docela rozsahlou analyzu del ABS, kde jsem seradil ty dila ktere na sebe navazuji a kde ustredni trilogie s Obydlenym O., Broukem a Vlnami jsou pavoukem postav a dejovymi liniemi propojeny s dalsimi dily do celeho toho sveta kosmicke expanze …
Pozdeji jsem pak od jednoho ruskeho kritika a teoretika a specialistu na Stugacke cetl jeste komplexnejsi analyzu tehle del… jemu se tam povedlo pekne zaradit i povidky…

sami Strugacti ten cyklus nazyvaji „Svet Poledne“ ovsem cely cyklus nezacina Poledne XXII. stoleti – zacina uz dokonce Planetou nachovych mracen … a krom Cesta na Amalteu, Tachmasibu a Poledne tam take patri mimo jine ten Špunt, Chlapík z pekla, Ničivá vlna, Je těžké být bohem a jeste par dalsich novel a povidek …

****

Jeste jen tak mimochodem je zajimave ze tesne pred zacatkem psani Vlny ztisuji vitr bratri Strugacti uvazovali a zacali pracovat na romanu z Kammererovske serie posazene jeste PRED Brouka … mela se odehravat na planete zname z romanu Obydleny ostrov – v tzv. Ostrovni risi Maxim Krammerer postupne odkryje, ze Ostrovni rise je delena na tri okruhy – jakousi obdobu Pekla, Ocistce a Raje.

Maxim postupne putuje vsemi tremi okruhy a ve vnitrni „Raji“ pak najde vyspelejsi a prirozenejsi podobu lidske spolecnosti a evoluce lidstva nez navrhovali v „Poledni“ v podobe komunismu predtim Strugacti…

Maxim a teda i sami autori si uvedomi, ze komunismus je slepa a stagnujici vetev vyvoje lidstva a pokud se pozemstane budou chtit vymanit z tehle slepe vyvojove etapy lidstva, tak budou muset pristoupit ke krizeni a synteze lidske spolecnosti s jinymi vesmirnymi rasami a jejich spolecenstvim. (to je v naznaku pak popsane ve Vlny ztisuji vitr…)

Roman nikdy nebyl napsan a je v archivu Borise S. jen jako hruby nacrt romanu a Boris sam nemini tehle roman dopsat. ;O(( skoda!

 [6] FerryH 01.08.2012 16:50  

@Tua: „…Možná jen Země je najednou nějaká současnější, už to není ta arkadije o níž básní mladičký Mak. Je plná pletichů, tajných služeb, kongresů a tajných rozhodnutí ale dalo by se to vysvětlit i tím že Mak už není naivní mladíček nýbrž proti své vůli první progresor a posledních několik desítek let tajný agent…“

Muj tip proc je Obydleny ostrov vice „komunisticky naivne-budovatelsky“ je trosku jinde:
Boris Strugackij tady http://rusf.ru/abs/books/bns-05.htm vzpomina ze Obydleny ostrov byl hodne postizen predchozi aferou kolem takzvaneho „antisovetskeho zamereni“ romanu Pohadka o trojce … v te dobe byl pak opravdu maly zazrak, ze jim vubec bylo umozneno vydat dalsi roman, kterym byl prave Obydleny ostrov
Boris vzpomina, ze bylo tolik cenzurnich zasahu a roman byl tolikrat prepisovan, aby vubec mohl vyjit, ze pozdeji po perestrojce v letech 1987+ se autori na zakazku vydavatele snazili roman upravit do puvodni podoby a zjistili, ze to uz nelze, protoze by byl totalne nekompatibilni na pozdeji navazujici romany jako je Brouk v mravenisti a Vlny tisi vitr
… nakonec teda nove vydani po roce 1987 v Rusku je jen mirne upravene a odstranene jsou jen ty nejhorsi cenzorske zasahy. Celkova dejova linie a treba i jmena postav zustala stejna jako v te cenzurovane, mnohokrat prepisovane verzi jak ji zname u nas.

Bohuzel se domnivam, u nas vysla jen ta tupe cenzurovana puvodni SSSR verze… a nova, alespon trosku opravena u nas nikdy nevysla…
Osem nesrovnaval jsem stare a nove vydani, takze si nejsem zcela jist. Stalo by to za prozkoumani…

Kazdopadne podle mne je prave tohle pricina proc nam Obydleny ostrov prijde tak naivni oproti Brouku v mravenisti. Ovsem berme to jen jako mou hypotezu… nesrovnaval jsem to – jen vychazim a fabuluji ze vzpominek Brorise S.

 [5] V.Š. 01.08.2012 08:35  

@odstraněno autorem

 [4] KeB (editor) 31.07.2012 19:21  

@V.Š.# A mně by to zrovna zajímalo :) Nechceš to napsat do diskuze a schovat pod spoiler?

 [3] KeB (editor) 13.11.2011 19:28  

@FerryH[2]: Já tam teď mám nachystaného „Chlapíka z pekla“ a k němu kopu ruských povídek. A „je těžké být bohem“ mi tata taktéž doporučoval, ale já jsem chtěl něco kratšího :) Jinak nové ruské filmy mi nevadí, ale je potřeba si uvědomit, že tak jako existuje ruská kniha, ruská hudba, tak existuje i ruský film jako samostatná kapitola :D

 [2] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 13.11.2011 12:49  

@FerryH[1]: mimochodem Obydleny ostrov byl vcelku nedavno zfilmovan jako dva dily celovecernaky… ruske filmy…a na to ze to je ruska produkce a je tam cejtit az moc tendence udelat holywoodskej film s trikama a akci, tak nakonec to neni vubec zle… scenar docela slusne kopiruje hlavni dejovou linii jak je v knize… a to je vec zcela nebyvala – u filmu podle Strugackych!
Treba Stalker nema s Piknikem u cesty co delat ani vzdalene … jak dejovou linkou, tak u celkovym vyznenim, co jako chtel film neb kniha rict… o jinych adaptacich ani nemluvim… ten Stalker alespon JE natocen originalne a ma nejakou myslenku a je dobre nafilmovan … i kdyz je to nuda k ukousani… na coz ovsem jsme od Tarkovskeho zvykli takze nas to neprekvapi a sli jsme s tim do toho :)) .. ostatni filmove adaptace podle del Strugackych, co jsem zatim v prubehu let videl, jsou tak blbe az to boli… :))

Ten Obydleny ostrov neni vubec zly… kdo to nevidel, zkuste to…

 [1] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 13.11.2011 12:37  

@KeB: chyba! Brouk v mravenisti je sice podle mne nejgenialnejsi dilo Strugackych …ale je to take asi spis dilko pro zkusenejsiho ctenare Strugackych.. i kdyz se jisto jiste najdou u tehle autoru mnohem drsnejsi a narocnejsi dilka…
proc chyba? no protoze takovym nejdobrodruznejsim a nejakcnejsim dilem je pravdepodobne bud Je tezke byt bohem (skoro heroic Fantasy…;O) ..nebo Obydleny ostrov …a prave ten Obydleny ostrov mel bejt prvni vec cos od nich asi mel zacit cist pred tim Broukem… byl bys mene zmatenej.. jelikoz je to vlastne prvni dil volne trilogie s Kammererem.. v Obydlenem ostrove je Kammerer sotva odrostlym pubertakem, kteremu je tak nejak okolnostma souzeno stat se skoro teen-supermanem … v Brouku pak je tentyz Maxim uz semlet v byrokraticke masinerii a z naivniho mladika je jen soucastka ve spolecenske masinerii a uz jen obcas prosakuje ta jiskra mladicke naivity a entuziazmu… a ten kontrast mezi temahle dvema dily a vyvoj postavy byl podle mne od Strugackych zcela planovany a oba romany pak dostavaji dalsi rozmer ktery neni patrny bez precteni obou…
podle mne by sis Brouka mnohem vic uzil kdybys predtim cetl Obydleny ostrov…

v mem zebricku del Strugackych je Obydleny ostrov jen malinko malinko za Broukem a tesne pak nekde pobliz na tom stupinku nejvyssim jsou dilka kratsiho rozsahu jako je:
http://www.legie.info/kniha/2576-spunt
http://www.legie.info/kniha/1478
http://www.legie.info/kniha/6204-chlapec-z-planety-giganda
to vse jsou novely nebo romany z toho sveta co je Obydleny ostrov a Brouk priblizne ve stejnem obdobi…

a uplne stranou mimo hlavni linii sveta budoucnosti Strugackych, ale asi zas uplne na vrcholku jejich tvorby je podle mne Piknik u cesty…

1
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo


WebArchiv - archiv českého webu