kniha » Setkání s Rámou
v Top10 24 | chce si přečíst 10 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 207
hodnotilo: 212
88%
Koupit knihu:
FantasyShop.cz
Setkání s Rámou Více vydání = více obálek.

Arthur C. Clarke

Setkání s Rámou

série: Ráma
díl v sérii: 1

Kategorie: sci-fi - audiobook

originální název: Rendezvous with Rama
originál vyšel: 06/1973

vydání: Svoboda 1984; Baronet (web) 1993; Baronet (web) 2009

odkazy: 7x [recenze], 2x [film], 1x [ukázka]


Komentáře:
Duirin  | ***1/2 28.07.2006 11:25

Přestože to byla teprve druhá kniha od Clarka, kterou jsem četl, byl mi již zde značně povědomý Clarkův rukopis. Jistě je to zajímavá kniha o tom, jak skupina kosmonautů odhaluje vnitřek obrovského mimozemského válce letícího vesmírem, ale přece jen k lepšímu ohodnocení mi chybělo více prvků akčnosti.

zdenda  | ***** 21.09.2008 13:59

Tato kniha mě velmi oslovila a já osobně ji počítám k vrcholům Clarkova díla.

lamahe  | ****1/2 29.03.2009 08:36

Výborná kniha, jej hlavným pozitívom je, že aj po toľkých rokoch u nej bezchybne funguje onen pozitívne provokujúci „sense of wonder“, ktorý mám tak rád na majstrových knihách. Aj keď dejovo je to pomerne priamočiare, prepracované technické reálie a minimum logických chýb dávajú vyniknúť tejto knihe aj po 36 rokoch od vzniknutia. Nečudo, že je to jeden z najoceňovanejších Clarkových románov. Jednoducho poctivá science fiction.

gabish  | *** 30.05.2009 13:37

No jo no, klasika. Ale to suché podání, kdy autor nevypravuje, ale spíš popisuje události spojené s průzkumem Rámy, mě příliš neoslovilo. Občas se mu sice podařilo navodit atmosféru tajemna a vtáhnout do děje, ale chytit a nepustit nedokázal.

INGSOC84  | * 05.01.2011 11:23

Nuda.Nuda.Nuda až k pláči! Trubka letí vesmírem! Tak trochu jsem si oddychl, když jsem tuto knihu dočetl. Po luxusu v podobě románu 2001: Vesmírná odysea, je Ráma pro mne jedno veliké zklamání. V této knize totiž chybí to podstatné, co je kořením každé knihy tohoto žánru, a to je napětí. Složité popisování technických vymožeností Rámy, při průzkumu této olbřímí roury, bylo, co se napětí týče, poněkud mdlé. Jediné, co mne v knize zaujalo, je suchý humor v podobě politických diskusí, partou dogmatických a poněkud paranoidních potentátů.

yerry  | ***** 07.02.2012 18:10

Prvý a zároveň najlepší zväzok z Rámanskej série. Má to náboj, mistiku, akčnosť aj výpovednú hodnotu, skrátka klasika. Rozpisovať sa ďalej o knižke je úplne zbytočné, treba ju prečítať…

Phoenix  | ***** 14.06.2012 10:46

Knížky založené na popisu mě nikdy moc nebavily. První ze série knih o Rámovi v podstatě jenom popisuje, většinou Rámu, občas nějakou tu událost či postavu. Všude existují výjimky z pravidla a tím je právě Setkání s Rámou. Po úvodním seznámení s hlavními postavami se ocitneme uvnitř neznámého plavidla a spolu s posádkou odhalujeme jedno tajemství za druhým. Pronikáme stále hlouběji a hlouběji a každý nový objev znamená další otázky nejen pro výzkumníky, ale samozřejmě i pro čtenáře. Clarke má popis natolik dobře promyšlený, že postupnou eskalací nových informací nedává čtenáři prostor, aby se nudit a nutí ho přemýšlet a chtít se dovědět, co bude dál.

Tua  | nehodnoceno 03.10.2012 18:59

Líbily se mi některé postřehy stran meziplanetární situace a diplomacie v budoucnosti, například charakteristika Merkuřanů. Skutečnost, že rodilý Merkuřan nebude moct bez obtíží navštívit planetu, jejíž gravitace výrazně převyšuje tu na Merkuru, mi přijde zajímavá a typicky Clarkovská. Samotný Ráma mi ovšem připadá takový nijaký. Postrádá divokost Crichtonových vizí mimozemského života (nastíněných coby hypotézy v Kouli), ale zároveň je příliš cizí, než aby ho výzkumníci spolu se čtenářem dokázali pochopit. Sluneční soustava šílí, zatímco Ráma se jen v polospánku protáhne, zazívá a letí dál. Ačkoliv jsem byl na něco podobného připravený, v závěru jsem se nemohl zbavit pocitu, že se vlastně vůbec nic nepřihodilo. Já mám Clarkův vědecký přístup rád, ale když už mi přislíbí něco tak exotického, jako je obří mimozemské mezihvězdné plavidlo, očekával bych, že v něm objevím víc než gigantickou centrifugu. Nemůžu se zbavit pocitu, že vědecká fakta v tomto případě spisovatelovu představivost spíše sterilizovala, neboli že potenciál „prvního kontaktu“ podstatně zúžila ve prospěch technické roviny. Asi jsem ten typ co nepotřebuje vědět, jak funguje Nautilus, ale zajímá ho, co během těch 20 000 mil pod mořem zažil za dobrodružství.

Dilvermoon  | ***** 23.10.2017 22:48

Poprvé jsem Rámu četl, když mi bylo ještě -náct a pamatuji si, že jsem si velmi obtížně představoval popsané prostředí a různé fyzikální jevy. Po těch letech už dokážu plně docenit tuto velmi atraktivní science fiction, která se i přes exotičnost zkoumaného objektu drží velmi toho science a jen na úplném konci to trochu sklouzne do speculative. Vedle zevrubného (tedy dle možností daných vynuceným spěchem) průzkumu Rámy nechybí ani určitý konflikt mezi planetami Sluneční soustavy a na odlehčení je tu třeba více manželek kapitána Nortona a poněkud prekérní společná komunikace s nimi. Zkrátka takto si představuji skutečnou science fiction, která dává smysl a drží se pravidel. A nenudí.

ippokorny  | nehodnoceno 20.12.2017 18:41

V médiích proběhlo, že do naší soustavy přiletělo těleso cca 400 metrů dlouhé a 40 metrů široké ve tvaru doutníku. Příroda je troškař proti Rámovi, 50 km dlouhému a 20 km širokému. Nakreslil jsem si poměr obou těles, aby rozdíl lépe vynikl, to těleso je proti Rámovi „smítko“, viz http://vodum.myriada.cz/wp-content/uploads/2017/12/rama.pngWebArchiv - archiv českého webu