kniha » Sirotci oblohy
v Top10 2 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 71
hodnotilo: 64
73%
Sirotci oblohy

Robert A. Heinlein

Sirotci oblohy

Kategorie: sci-fi

originální název: Orphans of the Sky
originál vyšel: 05/1941

vydání: Návrat (web) 1993

odkazy: 1x [recenze]Komentáře:
lamahe  | ***1/2 26.08.2013 13:38

V dobe svojho vzniku (1941) rozhodne originálna myšlienka o zdegenerovanej misii obrovského viac-generačného hviezdoletu. Neskôr inšpirovala mnoho tvorcov (nielen spisovateľov). Podľa referencií z iných autorových diel sa udalosti tohto príbehu odohrali zhruba 13 storočí od štartu lode Vanguard. Počas toho času posádka degradovala do štádia stredoveku, stratila kontext o skutočnosti a svoju loď považujú za celé existujúce univerzum. Jej časť dokonca zmutovala. Aj keď vďaka jednoduchosti a použitým postupom sa jedná o príbeh pre mládež, musím povedať, že aj napriek siedmym! krížikom na krku ma táto dobrodružná novelka dôkladne zaujala. Na dlhšom priestore by to zrejme až tak dobre nefungovalo, ale majster Heinlein dobre vedel, čo je to úderný text.

tomts  | ***1/2 29.08.2013 09:26

Hezká novelka, které by slušel delší rozsah, ale na druhou stranu je tady Aldissův Nonstop, který jsem četl asi o dvacet let dříve a ten má hóóódně styčných bodů shodných. Takže jen 70%, mj. i za tu nepropracovanou koncovku.

yerry  | *** 24.06.2016 01:44

Heinlein v tomto krátkom románe odpaľuje príbeh z prostredia viacgeneračnej lode, ktorá nedosiahla svoj pôvodný cieľ a smeruje nevedno kam. Obyvatelia lode už neveria, že niečo okrem nej existuje. Niektorí mutujú a niektorí degenerujú. Autor tu na veľmi malom priestore vystihol sociálny úpadok uzavretej komunity a fakt, že človek je sám sebe vlkom.

Knižka je určená mladým čitateľom, žiadne morálne kázania však v nej nie sú, naopak. Heinlein tu dosť brutálne a natvrdo popisuje vzájomné vyvražďovanie obyvateľov ľode. Príbeh teda spád má, niekedy až závratný, autor mohol miestami spomaliť a hádam aj prejsť trochu viac do hĺbky. Takto ako je, zostáva príbeh až priveľmi povrchný a jeho uveriteľnosť aj v rámci science-fiction je dosť pochybná.

No čo už, ako zvyčajne Heinlein niečo nakúsol a ostatní autori túto tému prepracovali. Svojho času ma napr. zaujal román Zajatý vesmír od Harry Harrisona, čo bolo presne na túto tému. Nonstop od Aldissa zostáva ešte na konte mnou neprečítaných kníh, dúfam že už nie dlho.WebArchiv - archiv českého webu