kniha » Cesta na Oceán
má v knihovně 4
hodnotilo:
0%
Cesta na Oceán Více vydání = více obálek.

Leonid Maximovič Leonov

Cesta na Oceán

Kniha vyšla i pod názvem:
Cesta na oceán 1.-2.
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: sci-fi

originální název: Doroga na Okean
originál vyšel: 1935

vydání: Sfinx 1936; Tatran (web) 1948; SNKLU 1953

odkazy: 1x [e-book]Informace / Anotace ke knize: Cesta na Oceán

Hlavní hrdina knihy Kurilov je politický pracovník v dopravě, přijde na stopu bělogvardějského škůdce Protoklitova a celou knihu ho pronásleduje. Kniha je typicky propagandisticky sovětská, skoro každá postava má nějakou „důležitou“ funkci, pracovní, politickou, aby s její pomocí mohla tvořiti „dobro“. Jediný prvek pro zařazení do sci-fi tvoří Kurilovy utopické sny o svobodném, socialistickém zítřku, kterému ve svých snech říká Oceán.
_____________­_______________________
Text z levé klopy přebalu z vydání 1953:
Svým románem „Cesta na Oceán“ podává Leonid Leonov, jeden z nejvýznamnějších sovětských spisovatelů mnohotvárné vylíčení sovětské skutečnosti, strhující svou opravdovostí, hlubokou ideovostí a uměleckým mistrovstvím.
Děj románu zachycuje v širokém pohledu různé oblasti sovětského života – dopravu, vědu a umění. Je omezen na málo postav a stupňován a velkým napětím. Kurilov, významný politický pracovník v dopravě, přijde na stopu skrytého bělogvardějského škůdce Protoklitova a úsilí, aby ho odhalil, tvoří hlavní dějovou linii románu. Ale i Kurilov sám je těžce stíhán – zákeřnou chorobou – a je otázka, kdo koho zasáhne dříve. Do tohoto hlavního děje je vetkána milostná linie, spjatá s postavou herečky Lízy, a velmi přesvědčivě je líčen Lízin vnitřní růst, na nějž má hlavní vliv opět Kurilov, člověk mohutný svým ideovým zocelením, hlubokou lidskostí a ušlechtilostí.
Do tohoto děje jsou epizodicky zasazeny průměty minulosti s defraudacemi a korupcemi, související se stavbou železniční dráhy, a výhledy do budoucna, do svobodného socialistického zítřka společnosti, jemuž autor ve svých snech říká – Oceán.
___________________
Pozn. k názvu knihy:
V katalogu NKP byla kniha uvedena s malým „o“ (již opraveno), jde ale o název pomyslného světa, proto patří správně velké „O“. Problém asi vznikl tím, že název knihy je všude psán pouze velkými písmeny, CESTA NA OCEÁN (ve vydání z roku 1953 3× na přebalu, 2× na začátku i konci knihy), nikde není název uveden malým písmem, a tak se omylem původně zapsal do katalogu „oceán“ s malým „o“. Vydání z roku 1953 je digitalizované v NKP.

 

Externí odkazy:

[e-book] Kramerius - pouze v NKPWebArchiv - archiv českého webu