kniha » Utopie
chce si přečíst 4 | má v knihovně 4
hodnotilo: 1
80%
Utopie Více vydání = více obálek.

Thomas More

Utopie

Kniha vyšla i pod názvem:
Utópia
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: sci-fi - utopie

originální název: Utopia

vydání: Otto 1911; Orbis 1950; Mladá fronta (web) 1978; Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov (web) 2017Informace / Anotace ke knize: Utopie

Kniha, která je právem považována za přední dílo utopického socialismu. A také za významný prvek proto-SF. Kniha je v podstatě vyprávěním fiktivního námořníka Rafaela Hythlodaia (něco jako náš známý baron Prášil), člena Amerigových výprav do nově objeveného světa. Hythlodaios si při poslední výpravě, v pořadí čtvrté, na Amerigovi Vespuccim vynutí, aby zůstal ve vybudované pevnůstce a nevrátil se do Evropy. Na jedné ze svých četných výprav, podnikaných často do velkých vzdáleností, objeví společnost Utopijců sídlící v padesáti čtyřech městech na jednom ostrově. Zřízení Utopie, která zde reprezentuje vlastně svět a její města státy, je spravedlivější než kdekoli jinde ve známém světě a je zidealizovanou představou beztřídní společnosti. More nám Utopii nabídl nikoli jako návod, ale jako látku k zamyšlení.

Pro žánr je rovněž významné, že titul Morovy knížky se stal označením jedné velké kategorie příběhů z vykonstruovaného světa, kterým dnes označujeme i Platónovy spisy, vzniklé téměř o dva tisíce let dřív.


Jindřich Smékal: Z historie SF – I – OD MÝTU K FRANKENSTEINOVI

 WebArchiv - archiv českého webu