kniha » Nová Atlantis
chce si přečíst 1 | má v knihovně 4
hodnotilo: 2
95%
Nová Atlantis Více vydání = více obálek.

Francis Bacon

Nová Atlantis

Kniha vyšla i pod názvy:
Nová Atlantida a eseje
Nová Atlantida
Wypsání nowého Swěta

(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: sci-fi - utopie

originální název: The New Atlantis

vydání: Kramerius 1798; Müller 1938; Rovnost 1952; Mladá fronta (web) 1980; Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov (web) 2018


Informace / Anotace ke knize: Nová Atlantis

Utopie o státě, který je řízen intelektuály-vědci, kteříž dělají vědu aplikovanou, užitnou. V autorově pojetí utopistický pokrok přinese věda. Vypravěčem je pravděpodobně velitel ztracené lodi, která náhodou přistane u břehů neznámého ostrova. Na zbloudilou loď přijde několik poslů, kteří z neznámých důvodů jakoby nechtějí žádné cizince na ostrově přijmout, avšak jsou velice vstřícní, obětaví a laskaví a nakonec k zakotvení lodi svolili a nabídli námořníků, že mohou několik týdnů přebývat v „Domě cizinců“. Samozřejmě za jistých omezujících podmínek.

Jejich ostrov byl před několika tisíci lety daleko známější než dnes. Ostrované se tehdy stýkali zejména s obyvateli tzv. Velké Atlantis – dnešní Ameriky. Velká Atlantis však byla však zničena potopou, která přišla na tamní obyvatelstvo jako Boží trest. Této potopě unikli jen lidé, kteří žili ve vysokých horách – dnešní Indiáni. A proto, že téměř všechno obyvatelstvo Velké Atlantis zahynulo při potopě a také proto, že prý od těch dávných dob velice pokleslo mořeplavectví, je ostrov Bensalem tak málo známý.

O rozkvět a blaho ostrova se obzvláště zasloužil král Salamon. Jedním z jeho nejvýznamnějších skutků bylo založení „Domu Šalomounova“ – společnosti, která se má věnovat zkoumání Božích děl a Božích tvorů. Tento dům, Který se také nazývá Kolej díla šesti dnů, je Baconovou představou ideální vědecké společnosti. Jeho posláním zkoumat přirozenost všech věcí – všeho co Bůh stvořil během šesti dnů. Členové této společnosti se nazývají Bratrstvo Domu Šalomounova.

Jeden z Otců Domu Šalomounova popisuje různé laboratoře, které sahají až pět kilometrů pod zem a observatoře, které dosahují výšky čtyř kilometrů. Vědci na ostrově jsou výteční chemici, úspěšní lékaři, dovedou využít síly větru, konají anatomické pokusy na zvířatech , jsou obratní inženýři; mají výtečné matematické, optické a mechanické přístroje, dalekohledy, mikroskopy, znají akustiku čtvrttónové hudby, sestrojují podmořské čluny; zajímají se o složení půdy, dovedou pěstovat nové druhy ovoce. Zvířata i rostliny vědci na ostrově pěstují a utvářejí podle svých představ – v podstatě zde Bacon popisuje obdobu dnešního genového inženýrství.

Převzato z www.antiskola.sk, kráceno

 WebArchiv - archiv českého webu