kniha » Krvavý román
chce si přečíst 2 | má v knihovně 8
hodnotilo: 6
92%
Krvavý román Více vydání = více obálek.

Josef Váchal

Krvavý román

Studie kulturně a literárně historická

Kategorie: horor - fantasy - sci-fi

vydání: vlastním nákladem 1924; Odeon 1970; Paseka (web) 1990; Paseka (web), Portmoneum 2011; Československý spisovatel s.r.o. (web) 2019

odkazy: 1x [film], 1x [recenze]Informace / Anotace ke knize: Krvavý román - Studie kulturně a literárně historická

Pravděpodobně nejznámější, takřka kultovní, Váchalovo dílo je možná zbytečné představovat. V knize dokončené roku 1924 složil Josef Váchal hold lidovému čtení 19. století – krvavému románu, „krváku“. Tohoto brakového žánru, jehož charakteristickými rysy byla prostoduchá srozumitelnost, romantika a dobrodružný děj, byl Váchal velkým znalcem, sběratelem a obdivovatelem. Ději předchází studie o historii a významu krvavého románu. Samotný děj je rozvinut do takřka nezvladatelného množství linií. Typické vlastnosti krváků jsou zde tak dohnány do extrému, čímž se dílo vlastně stává jejich velmi humornou parodií.

V postavách Krvavého románu Váchal mimo jiné karikuje mnoho svých přátel (což bylo dokonce příčinou roztržky s J. Portmanem) a sám mezi ně vstupuje ve více podobách (zejm. jako dřevorytec Paseka). To vše je doprovázeno množstvím jednoduchých expresivních dřevorytů.


http://www.vachal.cz/vachal.htm

 

Externí odkazy:

[film] CSFD - Krvavý román (ČSSR 1992, režie Brabec)
[recenze] Neviditelný čertWebArchiv - archiv českého webu