Zajatci hlubin --- LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi
kniha » Zajatci hlubin
chce si přečíst 1 | má v knihovně 18
hodnotilo: 7
67%
Zajatci hlubin Více vydání = více obálek.

Boris Zacharovič Fradkin

Zajatci hlubin

Kategorie: sci-fi

originální název: Пленники пылающей бездны ▫ Plenniki pyljajuščej bezdny
originál vyšel: 1958

vydání: SNDK 1961; Albatros (web) 1971Informace / Anotace ke knize: Zajatci hlubin

Kniha vycházela: na pokračování v deníku Молодая гвардия ▫ Mojodaja gvardija, od 18.května do 10.září 1958


Vědeckofantastický román o sovětských vědcích, kteří pomocí zvlášť konstruovaného stroje, geoskafu, vítězně proniknou do nitra Země…

Autoři vědeckofantas­tických románů mívají častokrát ve zvyku oslňovat své čtenáře tí, že si navymýšlejí neuvěřitelná dobrodružství, neuvěřitelné přístroje, neuvěřitelné krajiny. Lidé se v takových románech objevují jen proto, aby se celému tomu ohňostroji podivovali, a čtenář se má podivovat s nimi.

Boris Zacharovič Fradkin psal své Zajatce hlubin trochu jinak – střízlivěji, věrohodněji. Fradkin totiž nezačal spisovat z nadbytku fantazie, pracoval dlouhý čas jako konstruktér, ví velmi dobře, že slovo něco váží, že technika není věc nezávazná. A především ví, že žádný technický zázrak se nemůže obejít bez cílevědomé účasti člověka.

A tak v Zajatcích hlubin sledujeme cestu geoskafu, přístroje, který si razí cestu do nitra naší Země – ale sledujeme především osudy jednotlivých členů posádky, lidí složitých – a lidí postavených před velmi složité úkoly. Cesta geoskafu PV-313 byla plánována na dva dny, ale okolnosti dopadly poněkud jinak. Jak vlastně, to nebudeme prozrazovat, příšli byste o kus napínavého dobrodružství. Prozrazujeme jen jediné: v záplavě vědeckofantas­tických románů, které v poslední době vyšly, patří dílo Fradkinovo stále mezi nejlepší. Hrdinství, které postavy románu osvědčují, je neokázalé, o to však přesvědčivější.

 WebArchiv - archiv českého webu