kniha » Měsíční duha
chce si přečíst 1 | má v knihovně 27 | antikvariát
hodnotilo: 8
64%
Měsíční duha

Sergej Ivanovič Pavlov

Měsíční duha

Kategorie: sci-fi

originální název: Lunnaja raduga. кн. 1. По чёрному следу
originál vyšel: 1978

vydání: Lidové nakladatelství 1987


Informace / Anotace ke knize: Měsíční duha

Dramatický konflikt Pavlovovho dilogie Měsíční duha (Lunnaja raduga 1 – 2, 1978, 1982) je založený na osamelosti supermana, nadľudskými schopnosťami oddeleného od ľudstva, ktorému celý život slúžil, túžiaceho prekonať svoju výnimočnosť a stať sa opäť človekom.
http://www.scifi.cz/ik/2003/20031061.htm


V českém překladu ovšem vyšel pouze první díl dilogie (nenechte se zmást, že kniha je dělená na dvě části – jsou to pouze dvě části prvního dílu – 1.vyd. z roku 1978).
Celá dilogie obsahuje:

  • Měsíční duha. Kniha 1. Po černé stopě (Lunnaja raduga. кн. 1. По чёрному следу)
  • Lunnaja raduga. кн. 2. Мягкие зеркала (Měsíční duha. Kniha 2. Měkké zrcadla)

    v 90. letech autor na dilogii volne navázal jedním románem a povídkou:

  • Волшебный локон Ампары (роман) (Kouzelná kadeř Ampary)
  • Амазония, ярданг „Восточный“ (повесть/рассказ) (Amazonie, jardang „Východ“)

    FH


Mesačná dúha (Lunnaja raduga, 1978), ktorého prvá časť vyšla roku 1978 vo vydavateľstve Molodaja gvarďija.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o ďalší variant neveľmi sympatickej, už toľko ráz sprofanovanej témy nadčloveka, supermana. Pavlov však aj tu svojsky pristupuje k téme možností človeka a ďalej rozvíja otázku vzťahu jednotlivca a spoločnosti, ktorá je základným motívom aj iných diel.
Dávid Norton získal vo vesmíre nadľudské schopnosti, ku ktorým patrí telepatia, elektromagnetický zmysel a iné supernormálne vlastnosti, jeho fyziologickú dokonalosť však autor nevyužíva ako zámienku na lacné dobrodružstvá, ale na jej pozadí rozvíja zložitú problematiku osamelosti človeka, ktorého mimoriadne vlastnosti oddeľujú od ostatných ľudí, od ľudstva, ktorému celý život slúžil a v tejto službe sa zmenil do takej miery, že teraz musí namáhavo hľadať cestu späť do spoločnosti.
Pavlov v tomto diele ďalej rozvíja tému, ktorú rozpracúval už v Oceánonautoch, problém medziľudských vzťahov v komunizme. Je jedným z mala autorov, ktorí presvedčivo opísali beztriednu spoločnosť nie ako sladkastú idylu, ale ako spoločenstvo čestných a pracovitých ľudí, žijúcich plným životom, v ktorom však nechýbajú ani konflikty a nedorozumenia.
Zdroj: Reuve svetovej literatúry 7/81, ročník 16 ONDREJ HEREC

 



WebArchiv - archiv českého webu