kniha » Válka květin I
chce si přečíst 2 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 16
hodnotilo: 10
80%
Válka květin I

Tad Williams

Válka květin I

Kategorie: fantasy

originální název: The War of the Flowers
originál vyšel: 2002

vydání: Návrat -> (web) 2005

odkazy: 2x [recenze]Informace / Anotace ke knize: Válka květin I

Jiné ocenění :
2004 – Locus Poll Award – Best Fantasy Novel – 6.místo


Anotace
Život Thea Vilmose má doznat skutečný obrat k horšímu.
Ne že by někdy byl skvělý – strávit posledních deset let v řadě nijak zvlášť úspěšných severokalifornských rockových kapel není zrovna splněný sen. Ale co může Theo dělat? Když jeho přítelkyně Cat otěhotní, zdá se, že nastal čas vzdát se nezodpovědných snů a usadit se. Až doteď Theo životem vždycky probruslil. Těžil ze svého příjemného vzhledu a kouzla, ale úspěchů nedosáhl, nikam nedokázal zapadnout. Jediné místo, kde se cítil dobře, jediný svět, kam patřil, bylo jeviště, kde ho obklopovala hudba a mohl zpěvem, otevřít své srdce. Ale není to u třicetiletého muže trochu nedospělé? Teď je Cat těhotná a věci čeká výrazná změna. Také Theo se bude muset změnit. Takže možná je to dobré – přesně to, co potřebuje.
Jenže Theo zjišťuje, že se ještě nedostal na dno, zdaleka ne. Brzy zůstane sám, zlomený žalem, pronásledovaný vracející se noční můrou – a nedokáže se zbavit pocitu, že tyto špatné věci, jež ho potkávají, mají nějaký důvod. Když narazí na záhadný starý dopis od bratra své babičky, jistého Eamonna Dowda, a s ním na klíček od bezpečnostní schránky, začne pátrat. To, co najde, je stará, rukou psaná kniha. Ve srubu uprostřed lesů, kde hledá útěchu, Theo začne číst prastrýcovu knihu a propadne jí. Dowd píše o jiném světě – o Říši skřítků – který se však nepodobá známému pohádkovému světu z dětských příběhů.
Theo, stržený podmanivým vyprávěním, začne slyšet zvláštní zvuky a zažívat zvláštní obavy. Pak, jednou v noci, se jeho obavy zhmotní, když se nějaké děsivá věc pokusí probourat dveřmi jeho srubu – strašlivý lovecký duch v těle mrtvého člověka.
Vyděšeného Thea bez možnosti úniku zachrání pouze zásah maličké, prostořeké, okřídlené víly jménem Jamka, která ho neskutečnou bránou přenese do jiného světa – Říše skřítků. Tento svět je však ještě pochmurnější a bizarněji moderní, než jak jej popsal Eamonn Down, podobný světu smrtelníků a přitom nebezpečně jiný. A i když nechápe proč, jsou v něm stvoření, jež chtějí Theovi Vilmosovi vážně ublížit.
Štvaný mrtvolnými jeskynními trolly a nemrtvým duchem, který jej pronásleduje z jeho světa, vydaný na milost nesmrtelným bytostem, jejichž osobní vazby jsou velice nejasné, provázený pouze zdráhavou Jamkou, Theo se vydává na cestu, která ho dovede z palácových mrakodrapů nejmocnějších a nejzrádnějších urozených skřítků do tábora vzbouřených šotků a na jiná místa, která si nedokázal představit, na cestu, při níž pátrá po pravém smyslu života – než jej ti, kteří ho hledají, nemilosrdně zkrátí.
První kniha ze dvou.

 

Externí odkazy:

[recenze] z Pevnosti na Daemon.cz
[recenze] Fandom.sk (Ferko)WebArchiv - archiv českého webu