kniha » V pravěkém světě
má v knihovně 9
hodnotilo: 3
63%
V pravěkém světě Více vydání = více obálek.

Arnošt Caha

V pravěkém světě

Dobrodružná povídka pro mládež

Kategorie: sci-fi - pro děti a mládež

originál vyšel: 1927

vydání: Dědictví Havlíčkovo 1927; Milenium Publishing (web) 2008Informace / Anotace ke knize: V pravěkém světě - Dobrodružná povídka pro mládež

V knize V pravěkém světě (Dědictví Havlíčkovo 1927) podniknou dva chlapci spolu se svým tatínkem vědcem výpravu do jeskyně v Macoše. Dostanou se do rozsáhlé podzemní dutiny, kde procházejí geologickými érami Země od prvohor až mezi pravěké lovce. Kniha se možná stala inspirací pro pozdější Zemanův film Cesta do pravěku.

In: Adamovič – Slovník české literární fantastiky a science fiction


Kniha Arnošta Cahy vyšla poprvé v roce 1927 pod názvem V pravěkém světě. Dva chlapci Jirka a Jarda podniknou společně se svým otcem, známým archeologem, výpravu do jedné z jeskyň Macochy. Jejich otec zde již realizoval archeologický průzkum a oba své syny bere na cestu za dobrodružstvím. To však ani jeden netuší, jaké skutečné překvapení je čeká, včetně boje o vlastní přežití. Cestu zahájí v rozsáhlé podzemní dutině, kde objeví kostru lovce z doby kamenné. Podaří se jim dokonce vykopat vstup do další neznámé jeskyně a tady začíná jejich fantastická, poučná, ale i nebezpečná cesta, která byla částečně popsaná v nezapomenutelném filmovém zpracování režiséra Karla Zemana: Cesta do pravěku. Kniha pro něj pravděpodobně byla nejenom inspirací, ale i předlohou. Román V pravěkém světě se dostává k našemu čtenáři po více jak osmdesáti letech, ale nic neztrácí na svém kouzlu a zcela jistě patří k českému literárnímu odkazu. Opomenuty nesmí být ani původní ilustrace brněnského umělce Eduarda Miléna.

 WebArchiv - archiv českého webu