kniha » Noční směna
v Top10 4 | chce si přečíst 3 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 61
hodnotilo: 82
87%
Noční směna Více vydání = více obálek.

Stephen King

Noční směna

Kniha vyšla i pod názvem:
Nočná Zmena
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: fantasy - horor - povídková sbírka

originální název: Night Shift
originál vyšel: 02/1978

vydání: Smena 1993; Mustang 1996; Beta (web) 2009; Beta (web) 2018

odkazy: 5x [recenze]Komentáře:
Majkl  | **** 05.05.2008 11:51

Veľmi dobrá zbierka poviedok – okrem starých známych poviedok z Mrtví se někdy vracejí sa mi veľmi zapáčila poviedka Viem, čo potrebuješ. Svojím spôsobom jednoduchý príbeh no veľmi dobrý. Trávnikár ani Kukuričné deti ma nenadchli. Prvá je ozaj slabá a absurdná, druhá sa mi nepáčila preto, že za všetkým boli vyšinuté sektárske deti. Neznášam knihy s náboženskými motívmi a takisto ako aj film Sillent Hill mala svoje kúzlo – prvá polovica plná tajomstiev, zaujímavé prostredie, a zvyšok hrúza des. Aj tak je táto zbierka mimoriadne dobrá a nepamätám si lepšiu zbierku hororových poviedok, ktorú som čítal.

Methat  | **** 01.11.2011 22:39

„Pojďme si povídat. Jen vy a já. Pojďme si povídat o strachu.“

Táákže. Na paškál som si zobral Kingovú poviedkovú zbierku, ktorá číta 19 hororových poviedok a jednu nehororovú. Zo začiatku sa kniha rozbieha, nevidíme tu žiadne skvosty, no od Šroťáka to začne byť zaujímavé a posledné tri poviedky sú zase taký dojazd o ničom. Najviac sa mi páčila poviedka „Šroťák“(100%), ďalej to boli „Bojiště“(90%), „Římsa“(90%) a „Poslední příčka žebříku“(90%), nasledujú „Noční směna“(80%), „Kostlivec“(80%), „Šedá hmota“(80%), „Náklaďáky“(80%), „Mrtví se někdy vracejí“(80%) a „Děti kukuřice“(80%), ešte sa mi páčili poviedky „Nekuřáci, a. s.“(70%) a „Já vím, co potřebuješ“(70%). Ďalšie poviedky boli ľahký nadpriemer, priemer alebo ľahký podpriemer a tie, ktoré ma sklamali alebo mi nič nedali a nepovedali sú nasledujúce: „Jsem brána“(30%), „Noční příboj“(20%), „Muž, který miloval květiny“(20%) a „Žena v pokoji“(brak), ktorá sa ani nedá považovať za horor.

King sa tu veľmi venuje strachu, nechá vás veľakrát ukonejšiť pohodou a bezpečím, aby vás v ďalších riadkoch naplnil úzkosťou a strachom, ktorý sa vám bude vpíjať do kože ako ten najlepší piják na tuš, ktorý by ste väčšinou našli na poslednej strane starého komunistického zošita pre základné školy. Kingova predmluva sa mi páčila viac než niektoré jeho poviedky, on jednoducho vie písať, narodil sa pre to, aby nám, jednoduchým čitateľom, ktorí sa chcú zabaviť a niečo zmysluplné si prečítať(nie niektoré nudné braky, ktoré niektorí ľudia považujú za skvostné diela), ponúkol zážitok hodný ľudskej existencie – pre to máme predsa city, všakže. Dokážeme sa vcítiť do trápenia druhých ľudí. Takmer každá Kingová poviedka končí čiernohumorne s vystrihnutým koncom, takže autor chce a má rád aj sám, aby sme rozmýšlali, premieľali si v mozgu svoje pocity, ktoré sme po prečítaní dosiahli. Aj keď mi celkové hodnotenie po priemere vyšlo na 64%, tie horšie poviedky neboli zas až také dlhé, aby mi znepríjemnili život a čítanie, takže musím z celkového pocitového odhadu dať o jednu hviezdičku viac. Bol to dlhý a príjemný odpočinok pri krátkych hororových poviedkach, kedy som zistil o Kingovi, že nielenže vie písať tlusté tisícstranové knihy, on vie písať aj krátke a niekedy aj krásne poviedky.

„Kdyby sedm set opic tlouklo sedm set let do psacích strojů, jedna z nich by napsala Shakerspearovy sebraný spisy.“

Strýček Biolit  | ***** 11.03.2020 02:03

Obvykle se s povídkovými sbírkami nemažu – ohodnotím povídky, hodnocení zprůměruji, zaokrouhlím a udělím procenta knize. V případě Noční směny udělám výjimku, neboť se jedná o mimořádně vyrovnanou knihu. Jistě, všechny povídky, samy o sobě, na absolutní hodnocení nedosáhnou, ovšem v jedné knize, hezky pohromadě, s výbornou předmluvou, to na absolutní hodnocení stačí. Proč? Protože tohle je koncentrovaný King v nejlepší formě. V knize úročí své životní zkušenosti, díky motivům některých povídek bych si dovolil říci, že úročí i závislosti, protože jisté kusy nemohl vymyslet ve střízlivém stavu. Chcete-li výbornou sbírku hororových/ta­jemných/straši­delných povídek, neuděláte s Noční směnou chybu. Velká spokojenost.WebArchiv - archiv českého webu