kniha » Temné vize
chce si přečíst 1 | chce mít v knihovně 4 | má v knihovně 30
hodnotilo: 26
78%
Temné vize
Sestavil/i:

George R. R. Martin
Dan Simmons
Stephen King

Temné vize

Kategorie: horor - antologie

originální název: Dark Visions
originál vyšel: 08/1989

vydání: AF 167 1996

odkazy: 1x [recenze]Informace / Anotace ke knize: Temné vize

Stephen King je komerčně nejúspěšnější americký autor thrillerů a hororů, kritikou označovaný za následníka Dickensova; jeho realistický styl, jímž ztvárňuje hrůzostrašné a mnohdy značně morbidní scény, má kořeny ve fantastické literatuře 19. století. V úvodní trojici povídek tohoto svazku se vrací ke svým sci-fi začátkům a lehce načrtává variaci na průnik alternativního světa, pohrává si s duchařským příběhem, jenž je rámcově vymezen především zvláštním strašidelným místem, a konečně třetí, nejkontroverznější prózou, zabruslí i do hájemství černé magie a prapodivných čarodějných praktik. Povídky:

  • Přemístění (The Reploids)
  • Kecky (Sneakers)
  • Věnování (Dedication)

Dan Simmons je americký spisovatel, nositel cen World Fantasy za román Píseň Kálí a Huga za Hyperion, bývá srovnáván s mistrem „gotického“ hororu Clivem Barkerem. Jeho doménou jsou především povídky – v této sbírce je zastoupen depresivní vizí rakovinových upírů, satirickou scénkou čerpající z Dantovy Božské komedie a parodující praktiky náboženských televizních programů, do třetice pak makabrózním příběhem o padlých vojácích Konfederace, kteří nedošli klidu na bitevním poli u Gettysburgu. Povídky:

  • Metastáza (Metastasis)
  • Vanni Fucci v pekle strádá, osudu se nepoddává (Vanni Fucci is Alive and Well and Living in Hell)
  • Iversonovy jámy (Iverson's Pits)

George R. R. Martin je též americký spisovatel, který ve druhé polovině sedmdesátých let proslul sci-fi povídkami mnohokrát oceněnými Hugem i Nebulou – mezi nejslavnější patří Píseň pro Lyu a Písečníci. Od osmdesátých let zřetelněji inklinuje ke strašidelným příběhů, v nichž nově zpracovává klasická témata a nadpřirozená monstra. Brilantní novela obsažená v tomto souboru je dokladem jeho spisovatelského mistrovství, jímž se i žánru hororu zařadil mezi přední světové autory. Se smyslem pro napětí a živé dialogy kombinuje drsnou americkou detektivní školu, v níž není nouze o tratoliště krve, s evropskou tradicí vlkodlaků, v níž zas nechybí krásné a neohrožené dívky ocitající se v nebezpečí. Novela:

  • Proměna kůže (The Skin Trade)

http://www.daemon.cz/kniha/6279/-temne-vize.htm

 

Externí odkazy:

[recenze] Diera - literárny kútik (Janko)WebArchiv - archiv českého webu