kniha » Legenda
v Top10 28 | chce si přečíst 24 | chce mít v knihovně 6 | má v knihovně 136
hodnotilo: 230
93%
Legenda

David A. Gemmell

Legenda

série: Drenajská sága
díl v sérii: 1

Kategorie: fantasy

originální název: Legend
jiný (obecně známý) název: Against the Horde
originál vyšel: 1984

vydání: Návrat -> (web) 1997; Návrat -> (web) 1999; Perseus 2005

odkazy: 1x [recenze]


Komentáře:
avatar2  | ****1/2 23.10.2009 09:45

Kniha mě velmi mile překvapila. Nejde o tupou rubačku jak jsem se bál, ale o dobře konstruovaný příběh o dozrání pod vlivem odpovědnosti a smyslu boje i tam, kde se zdá že to žádný smysl nemá. Scenérie mi místy připomínaly Dvě věže (Helmův žleb) nebo Návrat krále (Minas Tirith) – hájení pevnosti proti beznadějné přesile. Bez zajímavosti není sympaťák coby vůdce „padouchů“ – celé knize do dodává na téma k zamyšlení. Jsou-li na obou stranách rozumní sympatičtí lidé, proč se vlastně mají ty ohromné armády rubat?

knedle  | **** 23.10.2009 11:09

Mel jsem prilisna ocekavani, ktera se promitla do pocitu z ctene knihy. Cekal jsem absolutni pecku, co me vcucne a nepusti a budu z ni paf (jako treba hra o truny ci Dum mrtvych). No nestalo se. Ale to je chyba me hlavy, ne chyba knihy – ta je vyborna!

Uz o necem vypovida, ze jsem ji precet za 2 dny. Ale po docteni jsem byl zklaman. Pak jsem ale marne pro potreby komentare zde na Legii hledal to, co vlastne je v knize spatne. Nic.

Druss je Hrdina a Bojovnik (velka pismena povinna). Kancelarske krysy se stanou respektovanymi bojovniky. Premysli se o hodnotach zivota i smrti. Pevnost je vykreslena impozantne.

Zbyly mi jen drobnosti: zda se mit o trochu naivni – hlavne to, jak je napsana postava Drusse; obrana pevnosti je fajn, ale ve Zle v Sethanonu je lepsi; a pak jeste ten WTF na zaver, kterej sem nemuzu napsat, bo by spoiler a lidi by me zlyncovali…

jethro.tull  | ****1/2 29.10.2009 14:57

Je to velice čtivě napsanej román a vlastně ani nevím proč. Přes 250 stran se připravuje bitva, sem tam nějaká bitvička, nějaký ten souboj, ale napětí graduje, houstne to… a já to přečetl jedním dechem. Oceňuju autorův jemný smysl pro humor: „Nepijete. Nejsou tu žádné ženy. Nejíte maso. Co děláte, když se chcete pobavit?" „Studujeme," odpověděl Serbitar. „A cvičíme, pěstujeme květiny a chováme koně. Jsme velice zaneprázdnění, o tom tě ujišťuji." „Žádnej div, že chcete někam odjet a umřít," prohlásil procítěně Rek.

Neodpustím si jednu poznámku, ne ke knize samé ani k překladu, obojí je skvělé, ale ke korektuře textu. V textu jsou hrubky, za které by dostal každý páťák pětku. Jen tak namátkou, na str. 119: dobít – „Bregan nechápe, jak by mohli Delnoch dobít.“ (Totéž na str. 137 – dobila pevnost); str. 122: „Viděsils toho chlapce…“ (předpona vy-); str. 126 chybné užití tvaru zájmena já: „Vy to povězte mě…“; str. 268 zkutečná zkouška… a neustálé používání slova vyjímka místo správného výjimka. Myslel jsem, že v novém vydání budou tyto chyby odstraněny, ale při svém zběžném listování knihou v novém vydání jsem jich tam pár viděl zas.

carcharodos  | ***** 31.10.2009 15:33

Tato kniha je jedna z nejlepších od tohoto autora. Je to jedna z mích nejoblíbenějších knih.

GeRony  | ***** 04.05.2010 22:24

Absolutna klasika zanru. Nieco na styl bitky o Helmuv zleb :) Kto ma rad Gemmella, ten toto dielo musi milovat. Nie je to len prachsprosta rubanica, Gemmell v knihach podsuva veci, o ktorych sa da premyslat.

Martyrius  | ****1/2 23.08.2011 12:34

Jedna z prvních fantasy v mém životě, přišla už někdy na druhém stupni. To znamená, že měla velkou šanci zažrat se mi pod kůži, i kdyby to byla průměrná kniha. Ale Legenda není, naopak – je naprosto vyjímečná (proč někteří lidé říkají vynímečná?).

Kniha je zajímavá v tom, jak drsně (meče) je psaná. A depresivně (situace). A dezolátně (Druss). A též divoce (Nadirové). Také dalece převyšující (počty nepřátel proti „našim“) a divně (jakoby magie, ale pozor – jen jakoby). Užije si ten, kdo má rád podobné nepříznivé podmínky, souboje, velké bitvy (sakra velká) a strategii (logistika, rozmístění a tak).

Fantasy kvalitního typu.

pdbMole  | *** 02.02.2012 18:05

V knize je poměrně dost velké množství nerozvedených narážek, jakoby byl autor omezen počtem stran. Stejně tak svět se mi zdá plochý. Dovedu si představit, kam chodí Mrakoplaš nakupovat, Geralt na záchod a Ender na pivo. Tady si pořádně nevybavím ani pevnost, kolem které se příběh točí. Postavy se několikrát zachovají nelogicky (Sathulové v lese, konec knihy apod), nebo se bláznivě zamilovávají. Jediná pořádná postava je Druss, podle kterého se kniha jmenuje, ale který je bohužel až na druhé (nebo na páté?) koleji. Přesto se kniha čte dobře, děj je místy strhující a Druss je prostě Legenda.

tomts  | ***** 12.05.2012 21:12

Jedna z nejlepších Gemmellových knih s oblíbeným Drussem mě kdysi přinutila jít spát až ve dvě ráno… Když se zpětně zamyslím nad samotným příběhem, nejde o nic originálního, tohle už jsem četl X-krát. Jenže Gemmell prostě umí! Dokáže proniknout desítkám malých i velkých postav až na dřeň a takto obnažené je předkládá čtenářům. Tam, kde jiní autoři hrají se čtenářem hru na schovávanou a skáčou z motivu na motiv jako blecha po pinčlech, tam Gemmell volí přímočarost. Pro někoho to může zavánět určitou jednoduchostí, ale pro mě jsou podobné ságy příjemným osvěžením.

Neferit  | **** 18.12.2012 17:58

Jakkoliv mě některé pasáže Legendy moc nebavily, stejně jsem to nakonec přečetla na jeden zátah (a zrovna asi dvě hodiny předtím, než jsem s tím měla jít ke kolokviu). Hrozně mě pobavil slovník některých postav – třeba přirovnání, že něco stojí za vrabčí pšouk mi málem způsobilo udušení, když mi zaskočilo pití. Překvapivě hezky to všechno plynulo; když to začínala být nuda, udála se nějaká bitka nebo se tam objevil nějaký zábavný moment a hnedle to bylo lepší.

Speedemon  | ****1/2 06.12.2013 22:05

Říká se, že v jednoduchosti je síla a tahle kniha je toho dokonalým příkladem. Prostý příběh o jedné beznadějné bitvě a spoustě udatných hrdinů je čtivá jak blázen. Takhle má vypadat hrdinská fantasy. Navíc legenda v podobě postavy Drusse vetkaná do příběhu, funguje stoprocentně. Je poznat, že se autor psaním bavil a užíval si jej. Pro odpůrce jakýchkoliv ság poznamenávám, že kniha je uzavřená, včetně epilogu. Jediné za co odčítám půlhvězdu je podivný konec, který mi nesedl. I tak však zbývá neuvěřitelná čtivost a skutečná klasika v žánru.

Skabandari  | ***1/2 08.03.2015 15:26

Moje druhá kniha série, rozhodně nesplnila mé očekávání. Od začátku jasný záměr: obrana království a to bohužel opět v pevnosti, žádné další boje vně. První polovinu knihy se postavy slézají, druhá polovina samotná obrana, když děj takhle shrnete zní to slabě i na povídku natož knihu. Hodně sem se těšil, jak se posune magie třicítky za ty staletí od založení a ono nic, tady sem byl nejvíc zklamán. I přes jednoduchý děj jsou aspoň postavy různorodé a psány čtivě, což dílo zachrání a alespoň já sem se u čtení nenudil. Autora teď ale na nějakou dobu odložím a zkusím najít něco svěžího a originálního.

trudoš  | ***** 26.07.2023 14:46

Legenda patří již po takřka čtyřicet let k základním kamenům tzv. heroic fantasy. V přímočaré zápletce, popisující obranu nedobytného hradu, naleznete mnoho motivů připomínajících Trojskou válku či Bitvu u Thermopyl, ovšem očividnou inspiraci najdete i ve slavných dobrodružných románech jako Ivanhoe nebo Robin Hood. David Gemmell hraje na chlapské cítění, kdy dává najevo přesvědčení, že v každém se skrývá bojovník za spravedlnost, jen je otázkou, co jej dokáže přimět k činům. Ostatně, aktéři jeho příběhu nejsou žádní dobráci, o své místo v životě se častokrát museli prát nefér způsobem. Možná právě proto přirostou k srdci mnohem víc než leckterý horlivý zastánce morálky.
Jak už jsem naznačil, vývoj událostí je v případě Legendy jednoznačný. Deset tisíc vojáků, čelících půlmilionové přesile. Výsledek bitvy musí být jasný i tomu největšímu optimistovi, přesto do poslední strany držíte palce zoufalcům bojujících o vše. A vysloveně toužíte stát s hrdiny na hradbách a zemřít po jejich boku.WebArchiv - archiv českého webu