kniha » Dům na rozhraní
v Top10 2 | chce si přečíst 1 | má v knihovně 13
hodnotilo: 13
82%
Koupit knihu:
Fantasya.cz
Dům na rozhraní Více vydání = více obálek.

William Hope Hodgson

Dům na rozhraní

Kategorie: fantasy

originální název: House on the Borderland
originál vyšel: 1908

vydání: AF 167 1997; Dobrovský (web) 2022Komentáře:
Dilvermoon  | **** 23.08.2013 19:47

Částečně lovecraftovský horor, ale čtivější, ovšem podobnost náhodná, neboť HPL byl v této době ještě mladík. Částečně jasná inspirace Strojem času H.G.Wellse, který už měl naopak vydání již za sebou. Zrychlený tok času a rychlé změny směrem do extrémní budoucnosti pod dozorem nezúčastněného pozorovatele jsou jako z Wellse vystřižené. Částečně jde i o místy docela rozumný a místy velmi svérázný pohled autora na kosmologii. Pak také jakási love story na pozadí v podstatě snového putování dimenzemi nebo čím vlastně.
Ano, je to slátanina, ale slátanina motivů, jinak dojem dobrý. Kosmickou část jsem úplně nepobral, což doufám ani nebylo účelem.

louza  | ****1/2 25.12.2021 22:49

I po více než stu letech od vzniku na výsost zajímavé hororové dílko stavící na dvou zcela odlišných způsobech strašení. Kromě klasického naturálně zvířecího pudu strachu tu nalezneme i hodně originálně pojatý kosmický horror. Ten v poslední třetině knihy vezme čtenáře do i dnes docela nevídaných intencí fantastiky až na samotnou hranu vesmírné fyziky. Hodgson měl opravdu velmi živou astrální fantasii. Neříkám, že obě složky fungují dohromady perfektně. Samostatně ale určitě. U knížek se málokdy bojím, ale tvrdý naturalistický survival s prasečími příšerami, které zdánlivě bezdůvodně útočí na dům hlavního hrdiny, dokáže sám o sobě stáhnout hrdlo a znepokojit svojí syrovostí i bezprostředností. Ale i způsobem jakým autor balancuje na hraně reality a tajemností s níž načrtává možná řešení, i když žádné konkrétní odpovědi nedává. Přemýšlivost knihy pak podtrhuje sice nesourodý a úplně jinak koncipovaný vesmírný rozměr knihy dominující temnou vesmírně uhrančivou definitivou. Autor si užívá možnosti kloubit neskloubitelné. Dům na rozhraní je rozhodně minimálně v české kotlině nedoceněné dílo a Hodgson trestuhodně přehlížený autor, který ruku v ruce se stejně úspěšně odignorovávaným Chambersem a možná Machenem tvoří spojovací články mezi Poem a Lovecraftem. Tip. Pokud chcete prožít Hodgsonův příběh i jinak než mezi řádky, zapátrejte v (port)foliu deskoherního studia Emperors of Eternal Evil. Možná budete příjemně šokováni.WebArchiv - archiv českého webu