kniha » Rytířský úsvit
chce si přečíst 3 | chce mít v knihovně 3 | má v knihovně 57
hodnotilo: 43
84%
Rytířský úsvit

Piers Anthony

Rytířský úsvit

série: Začínající adept
díl v sérii: 3

Kategorie: fantasy

originální název: Juxtaposition
originál vyšel: 03/1982

vydání: Classic 1996SERIE: Začínající adept
[1] Dvojí nekonečno
[2] Modrý adept
[3] Rytířský úsvit
Informace / Anotace ke knize: Rytířský úsvit

Jiné ocenění :
1983 – Locus Poll Award – Best Fantasy Novel – 9.místo


Stile žije ve dvou odlišných světech. Na Protonu, planetě technické a poživačné civilizace je otrokem, který se věnuje Hře. Na Fázi, ovládané magií, je jednou z rozhodujících bytostí: Modrým adeptem, pánem kouzel a vládcem jedné z říší.

Jako všichni lidé je i Stile ukotven v obou světech a osud v jednom zrcadlí osud v druhém. Zdánlivě složitý filosofický námět o rozdvojení duše každého z nás zvládá Piers Anthony s neuvěřitelnou bravurou. Utkání v protonské Hře jsou stejně napínavá jako Stilův boj s jinými adepty a mýtickými bytostmi na Fázi.

Po mnoha příkořích se Stile konečně dočkal úspěchů: získal svou vytouženou Modrou paní na Fázi, na Protonu je blízko konečnému vítězství ve Hře: to mu zaručuje neuvěřitelný skok z bezprávného postavení otroka mezi privilegované Občany.

Stile, malý muž, obdařený suchým humorem, nikdy neselhávající věcností a vzácným spojením s heroickou statečností si v obou světech vede dobře. Zdá se, že jeho úspěchu nestojí nic v cestě. Vztahy paralelních světů jsou však hluboce poznamenány. Nerovnováha ve prospěch Protonu vysává energii z Fáze. Mýtus jednorožců, vlkodlaků a trolů je ohrožen v samém srdci svého bytí. A s tímto mýtem i Stilova milovaná Modrá paní.

Stile, odrážející tvrdé útoky na Protonu, se pokusí zasáhnout do odvěkého spojení obou světů. Aby je pochopil, musí se poradit se samotným Orákulem, který ví o světě nejvíc.

Podaří se mu zabránit neodvratnému zániku?

Piers Antohony použil svého nevšedního vypravěčského nadání k tomu, aby stvořil situaci v žánru fantasy dosud nevídanou. Zdánlivě neřešitelné problémy řeší s takovou jistotou a přesvědčivostí, že nezbývá, než Rytířský úsvit zařadit mezi vskutku klasická díla.

 WebArchiv - archiv českého webu