kniha » Poslední bitva
v Top10 1 | chce si přečíst 4 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 79
hodnotilo: 87
76%
Poslední bitva Více vydání = více obálek.

Clive Staples Lewis

Poslední bitva

Kniha vyšla i pod názvem:
Posledný boj
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Letopisy Narnie
díl v sérii: 7

Tato kniha je částí i jiných knih: Letopisy Narnie

Kategorie: fantasy - pro děti a mládež

originální název: The Last Battle
originál vyšel: 1956

vydání: Orbis Pictus 1993; Návrat domů 1999; Fragment (CZ) (web) 2005; Slovart 2006; Fragment (CZ) (web) 2006; Fragment (CZ) (web) 2016

odkazy: 1x [recenze]Komentáře:
avatar2  | ***** 26.03.2007 18:21

Důstojné zakončení Letopisů Narnie. Sledujeme zde zánik tohoto světa očima posledního spravedlivého a jeho návštěvníků z našeho světa. Zánik Narnie je současně jeho očistou a vznikem Narnie nové, lepší. Je tu patrný jasný odkaz na biblickou potopu Země, nebo na zánik Sodomy a Gomory. Konec příběhu je pak jasným tvrzením autora, že smrtí nic nekončí.

Tua  | *** 15.01.2011 05:35

A tak Lewis zrušil Narnii (o něco málo efektněji, než když jí stvořil), aby mohl čtenáři plně demonstrovat své cibulovité pojetí universa, v němž každý vyšší svět je zevnitř větší nežli zvenčí. Tak Lewis napsal sedmidílnou epopej, jež ,slovy autora, není ničím víc, než obalem pro nastávající krásu a dobrodružství, „v němž každá kapitola je lepší, než ta předchozí“, což jsou též poslední slova Poslední bitvy (…A nejlepší je bejt mrtvéééj!!!). Konečně jsem tuhle sérii dolouskal, duše má klid a může jít spát (pokud to půjde). Proč Lewis nemluví o zvířatech co odešla oněmělá do tmy. Kdo stál za tím, že Aslanův pohled nesnesla a kdy a jak si je mezi sebou vlastně rozdělili Aslan a Taš? A jsme-li opravdu vrstva cibule, v níž nakonec nalezneš dvířka výš, není pravděpodobné, že někde budou i dvířka níž? Jak otřesné potom musí být ty světy pod námi? Stíny stínů… stíny stínů stínů až donekonečna?

Kdybys ve skutečnosti netoužil po mně, nebyl bys hledal tak dlouho a tak upřímně. Neboť každý najde to, co skutečně hledá.

Phoenix  | *** 06.09.2013 17:14

Je fajn, když autor ví, že už to stačilo. Sedm knih na slušnou sérii je tak akorát. U Poslední bitvy je téměř celou dobu patrné, že jde o poslední závěrečný příběh. Podle toho se odvíjí samotný děj a úplný závěr knihy je příjemné zavzpomínání na hlavní hrdiny předchozích dobrodružství.WebArchiv - archiv českého webu