kniha » Digitální pevnost
v Top10 1 | chce si přečíst 5 | má v knihovně 54
hodnotilo: 74
68%
Digitální pevnost Více vydání = více obálek.

Dan Brown

Digitální pevnost

Kniha vyšla i pod názvem:
Digitálna pevnosť
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: sci-fi

originální název: Digital Fortress
originál vyšel: 1998

vydání: Metafora (web) 2005; Slovart 2005; Argo (web) 2009; Slovart 2013; Ikar (SK) (web) 2015

odkazy: 2x [recenze], 1x [ukázka], 1x [info]Informace / Anotace ke knize: Digitální pevnost

Ve spoustě thrillerů se to jen hemží palnými zbraněmi, bombardéry, tanky a výbušninami. V tomto se příliš nebojuje na zemi ani ve vzduchu (i když trochu samozřejmě taky), nýbrž na harddiscích počítačů, a výbušninou tady není semtex, ale cosi záhadného, co se jako bájná obluda vynořilo z počítačové sítě.
Geniální programátor Ensei Tankado vytvořil nerozluštitelný kód, který kdyby se dostal do oběhu, ochromil vy veškerou zpravodajskou činnost USA a dal volnou ruku kdekomu – včetně teroristů. Bylo by něco takového možné? Zdá, se že ano, protože obrovský, neuvěřitelně výkonný TRANSLTR, počítač amerického Úřadu národní bezpečnosti, se na něm doslova zavaří – a neuspěje. Tvůrce kódu je však nalezen mrtev v jednom sevillském parku, aniž by komukoli stihl předat klíč. Z jeho prstu ale zmizel prsten pokrytý podivnými znaky, který všem, kdo s ním mají co do činění, přináší násilnou smrt…
Virtuální „bombu", která hrozí nepředstavitelnými následky nejen pro bezpečí USA, ale i celého světa, se zatím v Americe pokouší zneškodnit dešifrantka Susan Fletcherová, půvabná dáma s brilantním mozkem matematického génia. Ze všech sil se snaží zachránit ty, jimž věří, ale její boj se brzy stává bojem o vlastní život a posléze i o život muže, jehož miluje.
Příběh, v němž se dobro mísí se zlem a nikdo není, kým se zdá být, musí uchvátit snad každého, kdo alespoň jednou v životě seděl u počítače a odeslal aspoň jediný mail. A jako ve všech románech Dana Browna se neodbytně vtírá otázka: Co z toho je pravda a co spisovatelská fikce? Co všechno se děje za zamčenými dveřmi vládních organizací? Kdo nám čte naši elektronickou poštu a kdo je schopen kvůli ní i vraždit? Kdo…?

 

Externí odkazy:

[recenze] knihovnice.cz (BoboKing)
[ukázka] Kapitola 1. - knihovnice.cz
[info] Pitaval
[recenze] www.kniha.diera.sk (Janko)WebArchiv - archiv českého webu