kniha » Meč krále Artuše
chce si přečíst 1 | má v knihovně 25
hodnotilo: 22
91%
Meč krále Artuše Více vydání = více obálek.

Mary Stewart

Meč krále Artuše

série: Kouzelník Merlin
díl v sérii: 2

Kategorie: fantasy

originální název: The Hollow Hills
originál vyšel: 1973

vydání: Český spisovatel 1995; Mladá fronta (web) 2004

odkazy: 1x [recenze]Komentáře:
Gaarq  | **** 17.11.2016 16:42

artuš dospívá a je připravován na svou úlohu krále. příběh je docela pomalý, ubylo merlinových moudrých komentářů, ani toho intrikaření není moc, zkrátka těžko se zbavíme dojmů překlenovacího dílů série. pořád je to skvělé, ale slabší. mimochodem se mi velmi líbí popisy, zvláště bojových scén. stewartová nemá žádné supermany a superbijce, ale obyčejné lidi a jejich soubouje jsou pramálo úhledné a pohledné, ale o to víc o život.

trudoš  | **** 16.01.2017 07:44

Románové zpracování artušovského cyklu od Mary Stewartové je ve světě považováno za klasiku. Na začátek je důležité upozornit, že celá trilogie se motá především kolem Merlina, který nám svými slovy předkládá příběh svého vzestupu i pádu. Věrně vykresluje obraz tehdejší Británie a svou neopomenutelnou roli při formování nejslavnější anglické legendy – krále Artuše.
Víc než klasickou fantasy ovšem připomíná celá trilogie historickou fresku. Autorka se snaží vyvarovat magie i kouzelných bytostí a naopak vycházet ze starověkých souvislostí, ovšem neznamená to, že by na fantastiku zanevřela úplně. Trochu úmorná je v popisech krajin, dobového odívání či všedního života a opomenout nemůžu ani románově vyhrocené emoce, které především u druhého a třetího dílu evokují scénář telenovely. Dlužno dodat, že to však funguje bezchybně a jakmile si čtenář přivykne stylové rozvleklosti, má jej spisovatelka na lopatě. Osobně pak považuji první knihu za to nejlepší, co bylo o Merlinovi vůbec kdy napsáno.WebArchiv - archiv českého webu