kniha » Merlinův les aneb Kouzelná vidina
chce si přečíst 9 | chce mít v knihovně 12 | má v knihovně 56
hodnotilo: 44
80%
Merlinův les aneb Kouzelná vidina

Robert Holdstock

Merlinův les aneb Kouzelná vidina

série: Les mytág
díl v sérii: 5

Kategorie: fantasy - povídková sbírka

originální název: Merlin's Wood or The Vision of Magic
originál vyšel: 09/1994

vydání: Polaris (web) 1999

odkazy: 1x [recenze]Komentáře:
fialka  | **** 26.06.2008 12:02

Toto by asi nemalo byt sucastou Lesa mytag, odohrava sa to v inom lese, v inom state… Kazdopadne prijemne Holdstockovske citanie.

louza  | ****1/2 04.08.2010 13:49

Merlinův les je z hlediska Holdstockovy tvorby zajímavou kapitolou. V jistém smyslu se v něm vrací ke kořenům původního lesa mytág, zároveň však předestírá novou látku, kterou později úspěšně rozvedl v Merlinově kodexu. Kniha je psána oproti dřívějším dílům stylem spíše přímočařejším. Atmosférou je bližší právě k původnímu Lesu mytág, než k Lavondyss, nebo k Hloubení. Přesto však nepostrádá klasické ingredience. Dusnou temnou atmosféru, strach a fascinaci z neznáma i zajímavé vyústění úzce propojené s mytologií. Skalními Holdstockovými fanoušky je sice více ceněno Lavondyss. Já mám však raději jednodušší formu založenou na vyprávění provázeném s mytologií, než těžko uchopitelnou více dimenzionálním fantasy. Proto řadím Merlinův les spolu s Lesem mytág k vrcholům autorovy tvorby. Knihu doplňuje několik povídek z nichž nejpovedenější rozvíjí Merlinovo téma. Najdeme zde prequel k Dávným ozvěnám a nádavkem dvě zvláštní povídky nezapírající jednoho z nejsvébytnějších spisovatelů současnosti.

stimílek  | ***** 08.09.2010 11:57

Moc se mi to líbilo, hlavně stěžejní část knihy – Merlinův les. Je to taková Holdstockova klasika. Dovíme se víc o Merlinovi a o tom, co (kdo) ho uvěznilo na dlouhé věky uprostřed francouzského lesa. Příběh lidí z okolí, jejichž životy jsou silně poznamenány jeho přítomností (Merlinovou i lesa), je velmi silný a já osobně ho považuju za jeden z vrcholů Holdstockovy tvorby.WebArchiv - archiv českého webu