kniha » Mort
v Top10 11 | chce si přečíst 7 | chce mít v knihovně 3 | má v knihovně 242
hodnotilo: 386
89%
Mort Více vydání = více obálek.

Terry Pratchett

Mort

série: Úžasná Zeměplocha
díl v sérii: 4
kniha patří do světa: Zeměplocha

Tato kniha je částí i jiných knih: Čaroprávnost / Mort

Kategorie: fantasy - humorná

originální název: Mort ˙
originál vyšel: 1987

vydání: Talpress (web) 1994; Talpress (web) 1996; Talpress (web) 1997; Talpress (web) 1999; Talpress (web) 2006; Talpress (web) 2007

odkazy: 1x [info], 1x [ukázka]


Komentáře:
shpina  | ***** 08.01.2007 09:58

Podle mne nejlepší pratchettovka. Předchozí díly byly moc nabušeny dějem a připomínaly mi klipy s příliš rychle se měnícím prostředím. Naopak další díly sklouzávají k mírnému opakování se (není divu, při takovém kvantu knih). Mort je podle mne ten předěl, kdy kniha netrpí ani jedním z neduhů.

warrior.soul  | ***** 24.06.2008 18:12

Souhlasím, že je to jedna z nejlepších Pratchettovek. Knihy, ve kterých se hodně objevuje Smrť mají prostě zaručenou kvalitu. Napínavá, i když ne tak akční jako například dvojice Barva kouzel/Lehké fantastično. Potěšila mě i malá epizoda Mrakoplaše, na kterého prostě nikdo nemá:)

firen  | ***** 14.08.2009 16:06

opravdu pěkná. Tato kniha mi připomněla nějaký příběh, ale už nevím jaký, no tak nic. Ale musím souhlasit s tím, že kde je smrť tam je zábava. NE asi prvních deset dílů bylo nejlepších.

Julianne  | *** 16.03.2011 16:33

Mort mi z dosavadních asi deseti přečtených zeměplošských knih přišel nejslabší. Vyčetla bych mu hlavně překombinovaný konec a nekonzistentnost Smrtě; ta by sice měla spíše padnout na hlavu dalších dílů, ale v Otci prasátek byl zkrátka úplně jinou postavou, komplexnější a zajímavější než v Mortovi… Dá se to sice připsat na vrub vývoji postavy v čase, ale i tak to působí trochu neuvěřitelně. Vyzdvihla bych ale Smrťovy eskapády ve snaze zjistit, co dělá lidi šťastnými. Kdyby nešlo o součást Zeměplochy, hodnotila bych asi trochu výš, ale oproti Otci prasátek či Zaslané poště působí Mort přeci jen slabší.

Martyrius  | **1/2 23.08.2011 13:10

Je to Zeměplocha, takže vysoká kvalita od začátku, ale konkrétně tato se mi líbila snad nejméně, nebo alespoň jako jedna z nejhorších. Sice nám tu autor ukázal zajímavou stránku Smrtě (a tak další z jeho raných postav se začla vyvíjet a „prohlubovat“), ale dějově to zas tak zajímavé nebylo.

GeRony  | ***1/2 06.10.2011 11:18

Pamatam sa, ako som pred par rokmi skusal Pratchetta, reku, co na nom vsetci vidia? Prvy diel ma vsak vobec nenadchol a tak na par rokov bol Pratchett odsunuty. Teraz som sa k nemu vratil, reku, Mort je vraj jeden z tych lepsich dielov. Nepamatm si sice, co sa mi nepacilo na tej predchadzajucej knihe, ale tato nebola vobec zla. Clovek niekedy rozmysla nad tym, kam po tie slovne spojenia Pratchett chodi ;) Tak ci onak, nie je to ziadna kultovka, ale postavy su sympaticke, humoru je tiez dost (aj ked sa nestalo, ze by som sa proste rozrehotal, ale usmev, ten bol casty), eskapady Smrta su usmevne a koniec je celkom fajn. Urcite dam Pratchettovi este sancu.

Strider  | **** 02.02.2018 14:14

Doteraz jasne najlepší Pratchett. Smrť si berie učňa a následne hľadá uplatnenie v gastronómii, zatiaľ čo neborák Mort sa vzpiera osudu a spôsobí tým roztrhnutie reality. Námet je jednoducho parádny a je výborne pretavený do originálneho príbehu, ktorému nechýbajú ani nečakané kľučky a prekvapenia. Humor je všadeprítomný, ale nepôsobí sileným dojmom. Špeciálne musím vyzdvihnúť Kantůrkov preklad, ktorý je jednoducho FANTASTICKÝ a kniha má aj vďaka nemu neuveriteľnú šťavu. Plné hodnotenie nedávam len kvôli záveru, ktorý sa mi náladou nehodil k zvyšku knihy. 8+/10WebArchiv - archiv českého webu