kniha » Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě
v Top10 7 | chce si přečíst 4 | chce mít v knihovně 3 | má v knihovně 164
hodnotilo: 143
84%
Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě Více vydání = více obálek.

J. R. R. Tolkien

Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě

Kniha vyšla i pod názvy:
Nedokončené príbehy Númenoru a Stredozeme
Nedokončené príbehy

(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

kniha patří do světa: Středozem

Kategorie: fantasy

originální název: Unfinished Tales
originál vyšel: 1980

vydání: Mladá fronta (web) 1994; Slovart (SK) 2006; Argo (web) 2009; Slovart (SK) 2012; Argo (web) 2023


Informace / Anotace ke knize: Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě

Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě jsou souborem vyprávění, jež pokrývají celé časové pásmo od prehistorických Starých časů Středozemě, detailně popisovaných v Silmarillionu, až po Válku o Prsten, již vrcholí v trilogii Pán prstenů. Netvoří ucelený dějový proud, ale nabízejí čtenáři ojedinělou možnost seznámit se s pozdějšími či podrobnějšími verzemi příběhů, s nimiž se již setkal v předchozích dílech, nahlédnout do procesu Tolkienovy tvorby a znalost již známých dějů obohatit o dosud nepublikovaná pojednání a zlomky vyprávění.
„Ti, kterým se kniha líbí jen jako ‚historický román‘ a ‚neobjasněné pohledy‘ pro ně připívají k literárnímu účinku, dodatky prostě nevezmou na vědomí a učiní dobře,“ napsal r. 1955 J. R. R. Tolkien o závěrečné části trilogie Pán prstenů. Nedokončené příběhy lze naopak doporučit těm, kteří si se zájmem přečtou Gandalfovo vyprávění o tom, jak se stalo, že poslal trpaslíky na slavný dýchánek u Bilba Pytlíka v Dně pytle, fascinující líčení povstání Pána Vod Ulma z moře ve Vinyamaru nebo detailní popis Bitev u Brodů přes Želíz a vojenské organizace Rohanských jezdců.
Obsáhlý svazek, zahrnující rovněž podrobnou verzi legendy o Túrinu Turambarovi, příběh Aldariona a Erendis, který se jako jediný zachoval z dob před Pádem Númenoru, či pozoruhodná pojednání o Řádu čarodějů a palantírech, z autorovy pozůstalosti uspořádal a komentářem a poznámkami vybavil Tolkienův syn Christopher, který je také autorem rozsáhleho informativního rejstříku a zdokonalené velké mapy Středozemě.


Jiné ocenění :
1981 – Locus Poll Award – Best Single Author Collection – 13. místo


 WebArchiv - archiv českého webu