kniha » Nikdykde
v Top10 76 | chce si přečíst 19 | chce mít v knihovně 7 | má v knihovně 235
hodnotilo: 401
89%
Koupit knihu:
FantasyShop.cz
Minotaur
Nikdykde Více vydání = více obálek.

Neil Gaiman

Nikdykde

Kniha vyšla i pod názvem:
Nikdekoľvek
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: fantasy - urban fantasy

originální název: Neverwhere
originál vyšel: 09/1996

vydání: Polaris (web) 1998; Polaris (web) 2006; Polaris (web) 2017; Slovart 2019

odkazy: 1x [seriál], 8x [recenze], 1x [ukázka]Komentáře:
Gotrek  | *** 25.01.2006 14:52

Čekal jsem od tohoto titulu více (dle doporučení), ale nechytlo mě to zas až tak moc...... Gotrek syn Gurniho

cvok  | **** 25.01.2006 18:13

Tato kniha jemně spojuje fantasy svět s naším a přednáší před čtenáře otázku co kdyby opravdu existoval jiný svět jež nemůžeme vidět …. nebo nechceme. Gotreku my dva máme tak zvláštní názor na knihy až se někdy divím, dobře příště ti doporučím něco s trpajslíky. Všem ostatním knihu doporučuji, ať si utvoří vlastní názor.

Rooz  | **** 26.01.2006 12:55

Vynikající kniha napsaná vynikajícím vypravěčem. Hrdina je náhodou vtažen do cizího světa, kde je z počátku zcela ztracen, ale postupně objevuje krásu, jedinečnost a neopakovatelnost všeho kolem sebe.

Hugo  | ***** 31.01.2006 00:57

Originální a skvělá kniha. Pro někoho možná méně pochopitelná – viď gotreku – ale dobře čtivá. Myslim, že si méně než 4 hvězdičky nezaslouží. Pro mě – maximum …

knedle  | **** 31.01.2006 20:37

Tahle kniha ma u me podivnou pozici: ma v sobe originalni a zajimavy namet, nekolik skvelych postav – pana Croupa a Vandemara, nejnebezpecnejsi z nebezpecnych postav co znam; markyz de Carabas, cynicky tvrdak drsnejsi nez ocelovy smirkovy papir a Hunter, ac toho moc nepredvede, salaji z knihy jeji schopnosti lovce/vraha/strazce jak teplo pres moje stare bytove dvere. Ale i pres tyto klady me kniha nevcucla do deje jako nektere jine a tak nedosahla na plnej pocet hvezd…

Olorin  | ***** 21.08.2006 20:56

Výborná kniha s propracovaným příběhem a velkou porcí originality. Gainman vás nadchne svoji zajímavou fantasií a nepustí až do konce…

biker11  | ***** 10.12.2006 11:47

jedna z najlepších kníh čo som čítal- orginálna, super príbeh. Zo začiatku som troška tápal čo to je – fantasy, paródia, ale potom sa to rozbehlo a ja som to čítal jedným dzchom, oplatí sa prečítať.

Boo  | ***** 17.01.2008 15:08

k tejto knihe mam velmi osobny vztah, kedze som si ju kupil nahodou a v podstate hned po jej precitani som siel do londyna:D neverili by ste, ake zname mi bolo cele metro…

Karas  | **** 04.11.2008 13:20

Fajn knížka, podobné prostředí jak v knížkách s J. Taylorem. Knížka se četla dobře.

Sirius  | **** 04.02.2009 20:46

Zajímavé to rozhodně je a v době vydání to musela být jistě událost. Ovšem u mě to víc jak na 4* nedotáhne. Bohužel…

BorgDog  | **** 05.02.2009 05:05

Špatné to není, postavy zajímavé, pánové Croup a Vandemar každopádně nezapomenutelní, ale aspoň mě v tom něco chybělo, děj mě nepohltil, nedokázal jsem přijmout autorova „pravidla hry.“ Je to zřejmě má chyba, prostě to není „můj typ“ příběhu. Bezpochyby je to dobrá kniha, ale plný počet dát nemůžu a musím přiznat, že tu obecnou fascinaci Gaimanem nechápu…

Jakub Ehrenberger  | **** 14.11.2009 00:46

Nikdykde je příběh obyčejného smrtelníka Richarda Mayhewa, který jednoho večera na ulici pomůže neznámé dívce v nesnázích a změní tím celý svůj život. Lady Dvířka totiž není z jeho Londýna, ale z míst pod ním, z tzv. Podlondýna. Richard by na všechno nejraději zapomněl, ale už pro něj neexistuje cesta zpět, a tak se vydává společně s Dvířkou a jejími přáteli z jednoho konce londýnské kanalizace na druhý, potuluje se ve stanicích podzemky, prchá před smrtí a během příběhu nalézá to nejcennější ze sebe samého. Skvělý fantasy příběh, v němž se setkáváme s úžasně různorodými charaktery, nás zavádí na cestu alternativním Londýnem. Zavádí nás na cestu za pravdou, za sebeobětováním, za důvěrou i za zradou. Navštívíme během ní několik zajímavých míst, seznámíme se se spoustou faktů o životě v Podlondýně a v neposlední řadě si vychutnáme skvělý příběh. Nikdykde je fantastické dílo, nad nímž zaplesají zejména čtenáři s bujnou fantazií. Po přečtení máte pocit, že byste tenhle příběh dokázali číst ještě hodiny. Možná proto, že se soustředí především na děj a zdaleka nevyužívá potenciálu světa, do něhož byl Richard Mayhew vtažen.

T'Ana  | ****1/2 02.01.2010 19:55

Úžasný svět plný fantazie. Dala bych sto procent, kdyby hlavní hrdina nebyl takový nechápavý blbec, jehož hlavní role spočívá v tom, že chodí a opakuje, že tohle není možné, případně že to neexistuje. Naštěstí ostatní postavy to bohatě kompenzují a jsou zajímavé.

louza  | *** 05.05.2010 11:14

Neotřelý, řemeslně velmi dobře odvyprávěný příběh v němž autorova imaginace nezná mezí. Bohužel však nemůžu říct, že by mi kniha úplně sedla. Straczynski se podle mého názoru s podobným tématem vypořádal v Krajně půlnočních stínů mnohem lépe a Gaimanův vrchol v podobě Údobí mlh zůstal nepokořen.

BoredSeal  | *** 16.03.2011 22:21

Poměrně dobrá urban fantasy. Je znát, že Gaiman by hrozně chtěl být další Clive Barker, ale myslím, že na to mu chybí víc talentu a originality.

vanex  | *** 11.10.2011 19:57

Podlehl jsem ruznym referencim a ocekaval jsem neco extra, vysledkem byl prumerny zazitek – i kdyz musim uznat ze odkazy na mista v Londyne, ktere znam, davaly cteni prece jen neco navic. Jinak souhlas – mam pocit ze je to silne ovlivneno Barkerem, ale takove plossi (podobny pocit jsem ze cteni do vlaku:-)).

Phoenix  | **** 22.01.2012 20:55

Do vod fantasy zabrousím jen občas, a když už, tak na pořádnou sérii, která má aspoň dva tři díly. A to je asi důvod, proč mě Nikdykde zas tak moc neoslovilo. Děj mi připadal naprosto neoriginální, protože příběh založený na tom, že se někdo dostane z našeho světa do nějakého jiného a musí se tam naučit žít či přežít už tu několikrát bylo. Se samotným Podlondýnem už je to o něčem jiném. Gaiman tu má úplně nový svět, který skýtá neuvěřitelné množství možností, jak s ním naložit. Bohužel, jednou knížkou se potenciál využít nedá, a tak se hold musím smířit jen s tím málem, co jsem si odsud odnesla. Proto mám radši série, tam je větší prostor. A dostávám se ke třetímu bodu, ke kterému mám výhrady, a tím je překlad. Sice jsem neviděla originál, ale i tak jsem se při čtení nemohla zbavit pocitu, že někde si překladatelka ulehčila práci až moc. Sice jméno Dvířka je krásný český ekvivalent, ale ostatní postavy už takové štěstí neměly. V podstatě jim zůstaly originální jména. Chápu, že česká jména by se hledala poněkud obtížně, ale ono, když se chce, tak všechno jde. Celkově je Nikdykde taková docela příjemná návštěva ve světě, kam se na skok vypravíme s tím, že opět se sem už asi jen tak nevrátíme.

honajz  | ****1/2 12.07.2012 15:53

Knihu jsem objevil jen díky zdejšímu komentáři V.Š., kterému za to děkuji. (Ostatně, všiml jsem si několika málo styčných bodů ve stylu psaní v knihách V.Š a zde. ;-)) Gaimanovi se podařilo stvořit uvěřitelný svět a hned od začátku do příběhu vrazí napětí i (občas cynický) humor, či různé ironické poznámky. Škoda jen, že posléze humoru začne být stále méně, a také Richard je zbytečně dlouho ze všeho stále vykulený, když už by se mohl smířit s fakty. Ale kniha je napsaná velmi dobře, těžko se odkládá před spaním, šlape (až na pár scén) dopředu, a i překlad je velice slušný.

Methat  | ***1/2 27.11.2012 19:41

„S městy je to stejné jako s lidmi, pane Vandemare. Nejdůležitější je stav jejich střev.“ – pan Croup

Neil Gaiman ukazuje čitateľom prečo čítajú knihy! A prečo práve fantasy. Okrem toho zručne a sotva viditelne porovnáva Podlondýn s dnešným svetom (trh so zbytočnými vecami). Musím spomenúť, že knihu si na maximálnu možnú mieru užijú praví londýnčania, ktorý dýchajú londýnsky vzduch, majú možnosť chodiť londýnskym metrom a poznajú všetky londýnske ulice (aj zostupnú) a môžu si prehrať príbeh priamo v nich.

Zo začiatku mi Nikdykde prišla nudná, plná klišé a obohratých pesničiek, ktoré nájdete v každej druhej fantasy knížke. No potom autor po zhruba dvesto stranách poslal Richarda po kľúč a vtedy ma dostal. Práve tou scénkou na stanici metra, kde sa hlavný hrdina potáca na pokraji reality a šialenstva, tam som mu to všetko zhltol do slova a do písmena. Hneď po tom som sa na knihu pozeral z iného uhla a videl v nej nielen šialený príbeh o Podlondýne, do ktorého sa prepadávajú ľudia škárami, ale aj akési posolstvo, ktoré nám chce autor prostredníctvom tejto knihy posunúť. Každý si ho môže vyložiť po svojom – ja som si ho vyložil práve „prečo čítame fantasy / sci-fi knížky?“ Pretože je to krásny útek od reálneho, sivého a nudného sveta, kde môžeme snívať svoje vlastné sny alebo sny niekoho iného a preto mi aj táto kniha prirástla k srdcu. A na otázku, ktorú položili Neilovi, či by som hovoril s krysami po prečítaní tejto knihy, musím povedať jednoznačnú odpoveď: Áno!

Neviem prečo, ale pán Croup mi strašne pripomínal Kruppeho z Malazskej knihy padlých a Vandemar zase Voldemorta.

„Měl bych tě rozpárat od chřtánu po břicho a hádat ti budoucnost ze střev.“ – Krysomluvčí

Akamu  | *** 29.12.2013 22:25

souhlasím s gotrekem, kniha je dobrá a klidně si ji přečtu znova, ale po tom hypu okolo trochu zklamání

gan112  | *** 05.11.2015 21:48

Nebralo mi to. Možno fantasy nieje moj šalok granka. Svet zo začiatku dobre funguje ( to jest bez zbitočnych nanuteností a vnutenych zákonitosti) no postupne fungovať prestava, Gaiman si toho navymýšlal na mna moc. To nieje žiadna katastrofa lebo sa rozbehne vcelku , no povedzme čitatelný dej. Najviac ma zaujali postavi Croupa a Wandemara, ale ostatny až na Stareho Baileho sú nezaujímavi. Snad največši postavovi prepadak bola Hunter. Vedlajšie postavi sú nevýrazne,čitatelne a hlavne kliše. Skratka tipicka fantasy, nič pre mna. A pritom stačilo by niekde ubrať , niekde pridať, a pre mna viac logiky, a svet podlondina by bol viac než len znesitelným a zaujimavym.

mato_klerik  | **** 11.02.2016 12:12

Páčila sa mi hlavne údernosť (čítal som finálnu americko-anglickú verziu). Moja najobľúbenejšia scéna je súboj v labyrinte s obludou :-). Inak je to riadne archetypálna záležitosť (téma vyvoleného). Kniha napísaná filmovým („matrixovským“) spôsobom – sled prepracovaných scén, kde vždy príde na scénuu nová zaujímavá postava, čosi povie, spraví a zase zmizne. Možno aj preto ma toto bavilo viac ako knihy podobne zameraného (ale často zbytočne opisného) new weirdu…

MartinJ  | **** 21.06.2016 22:56

Nikdykde jsem četl až po Městských válkách Pavla Renčína. Gaiman nezklamal, ale Renčín alespoň v mých očích zvítězil.

Ortho San  | **** 01.08.2016 13:15

Poctivá práce s jemnými prvky fantasy a skutečně, vykouzlil se z toho nakonec pěkný příběh

Benetka  | ***** 11.09.2017 16:45

Tak trochu jiná fantasy,tak trochu jiný příběh.A autorovi nelze upřít,že umí vyprávět velmi poutavě.Vždyť knihu jsem přečetl za 1 den!Děj mě prostě vcucnul a už nepustil.Proto také plné hodnocení.Možná je jen malinko škoda,že nebylo plně využito toho potenciálu,toho nepřeberného množství nápadů které bylo do knihy vloženo.I když si uvědomuji,že by to pak asi mělo jednou tolik stránek! :) A také bych si chtěl přečíst pokračování – jak to bylo dál s Dvířkou a Richardem… ;)

Clarice  | ** 21.06.2020 22:32

To je řečí kolem téhle knihy. Nebavila mě, dokonce k tomu nemám ani žádný, rádoby vtipný komentář. Některé detaily měly potenciál, ale autor ho nevyužil. Dva záporáci vzbudili sympatie, trošku. Asi proto, že to byly jedny z výraznějších postav. Na začátku, když příběh působil realističtěji, mě to bavilo, ale postupem času, v průběhu poslechu, jsem se ocitla ve zhmotnělém záchvatu šílenství autora. Nevím, proč byl při vší té představivosti problém hodit udičku i ostatním. Když netuším, jak a proč svět funguje, nebaví mě ho prolézat.WebArchiv - archiv českého webu