kniha » Podkayna z Marsu
má v knihovně 24
hodnotilo: 11
67%
Podkayna z Marsu

Robert A. Heinlein

Podkayna z Marsu

Kategorie: sci-fi

originální název: Podkayne of Mars
originál vyšel: 11/1962

vydání: Wales (web) 2005

odkazy: 3x [recenze], 1x [úvaha], 1x [ukázka]Komentáře:
yerry  | *** 23.07.2016 07:01

Podkayna musí zomrieť! Je to jednoznačné. Knižka má totiž dva konce. Môžeš si vybrať, ktorému dáš prednosť. Svojho času knižka v USA vzbudila emócie a rozprúdila diskusie, ktorý koniec je lepší. Pravdupovediac ani jeden sa mi veľmi nezdal, akoby román autor násilne ukončil. Samozrejme, budú aj víly, vesmírne lode, Mars aj Venuša aj trocha tej Heinleinovej politológie.

Ak ale pozeráš na obálku a čakáš nejakú spaceoperu s hrdinkou s ideálnymi krivkami a so záľubou v rýchlopalných zbraniach tak si vedla ako tá jedla. Príbeh je totiž opisovaný z pohľadu naivnej dievčiny, ktorá prehodnocuje svoje životné plány a Heinlein sa tu pokúša mentorovať na tému, ako by sa nemali vychovávať deti. Tentokrát mu to však drhne ako fras. Veľmi tomu nepomôžu ani už spomínané dva konce. Z ktorých jeden ťa má akože dostať do kolien a možno by si mal aj nejakú tú slzu vyroniť.

Teda kvitujem, že vydavateľ uverejnil všetko, aj s názormi na tento jeho román od rôznych kritikov. Najviac som sa asi stotožnil s názorom od akejsi mormonky, ktorá Podkaynu poslala do horúcich pekiel. Veď vravím dievča, si taká naivná, že si nezaslúžiš žiť, nepoznáš život a preto zomri!

P.S.: Nie je to také zlé, ako by sa mohlo zdať z môjho príspevku, v knižke boli aj svetlé momenty ale ako celok mi priveľmi nesadla.WebArchiv - archiv českého webu