kniha » Boží bojovníci
v Top10 6 | chce si přečíst 9 | chce mít v knihovně 9 | má v knihovně 139
hodnotilo: 162
86%
Boží bojovníci Více vydání = více obálek.

Andrzej Sapkowski

Boží bojovníci

série: Husitská trilogie
díl v sérii: 2

Tato kniha je částí i jiných knih:

Kategorie: fantasy - historická

originální název: Boży bojownicy
originál vyšel: 2004

vydání: Leonardo 2005; Slovart 2005; Leonardo 2006; Leonardo 2010; Lindeni (web) 2020; Leonardo 2021

odkazy: 6x [recenze]Komentáře:
Thorgos  | **** 10.05.2006 13:32

Táto kniha sa mi zdala byť komplexnejšia ako jednotka a aj postavy a ich vývoj sa mi zdal byť taký plastickejší.

knedle  | **** 30.12.2007 19:48

Pro me trochu horsi nez uvodni Narrenturm – zustaly 2 ze 3 pro me zabavnych ingredienci z prvniho dilu – historie a fantastika – bohuzel treti – humoru – imho ubylo. IMHO diky tomu, ze autor nekolikrat rozdelil nase tri hrdiny a tim omezil jejich slovni potycky. Nicmene i kdyz me to nenadchlo tak jako Narrenturm, je to stale velmi kvalitni pseudohistoricke cteni, ktere pobavi…

avatar2  | **** 17.06.2011 16:54

Stále velmi dobré, ale o chlup slabší než první díl. Reynevan už přestává být totální looser a ke konci se z něj stává slušný borec. Co se vytrácí je chápání jeho motivace – občas není jasné co dělá z přesvědčení a co z jiných důvodů. Na knize se velmi pěkně sledují osudy pozdního husitství, především jeho aktivit v česko-polském pohraničí, fanda do historie si zde přijde na své.

Lucc  | ***1/2 10.01.2018 12:18

Oproti sevřenějšímu Narrenturmu roztahanější a vatovitější, jak se na prostřední díl „sluší“. Co nezmizelo je Sapkowa erudice a sebevědomá samozřejmost, s jakou ji používá. K mnoha jazykům prvního dílu přibyla ve dvojce i polština. Historická fakta se tu přirozeně mísí s jejich realistickou aplikací autora, který si ale umí utahovat sám ze sebe, např. prostřednictvím vysvětlivek. Přesto považuji Boží bojovníky o dost horší než Narrenturm. Důvod je prostý – Sapek moc neví, co chce psát, jenom ví, že se musí pořád něco dít. A že štěstěna musí stát při hrdinech i kdyby byl samotný šejtán proti. Když je Reynevan šťastně zachráněn podruhé, ok. Potřetí, hm, …, a počtvrté? Popáté? Šťastné shody náhod a „nečekaná“ setkání a nabídnuté pomocné ruce se v knize objevují v míře nebývalé a leze to na nervy. Chování hrdinů si o smrt na mučidlech, někde ve škarpě nebo na bitevním poli přímo říká a přesto pořád nic. Zamrzí to obzvláště proto, že je to zbytečné. Stačilo příběh trochu sestříhat.
Pro každého také nebude Sapkova pověstná rytířská vztahová romantika. Mně to nevadí. Geralt s Yennefer mne vždy spolehlivě rozněžnili a nejinak je tomu u Reynevana a jeho milé nebo u jiných vážných vztahů v knize. Naopak toto považuji za Sapkův klad – velké vztahy „jako vystřižené z romancí Chrétiena de Troyes“, abych také z Božích bojovníků něco zacitoval :-) Ale je jasné, že hodně lidem toto bude vadit.
Kniha je kvalitní, bavila mne číst a hodně jsem se z ní dozvěděl, obzvláště o historii, ale nemohl jsem se ubránit mnoha naštvaným úšklebkům, proto jdu s hodnocením hodně dolů.WebArchiv - archiv českého webu