kniha » Společenstvo Prstenu
v Top10 106 | chce si přečíst 7 | chce mít v knihovně 8 | má v knihovně 629
Společenstvo Prstenu Více vydání = více obálek.

J. R. R. Tolkien

Společenstvo Prstenu

Kniha vyšla i pod názvy:
Spoločenstvo prsteňa
Pán Prstenů I.-II.

(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Pán prstenů
díl v sérii: 1
kniha patří do světa: Středozem

Tato kniha je částí i jiných knih: Pán Prstenů

Kategorie: fantasy - meč a magie - hrdinská fantasy - audiobook - podle filmu/zfilmováno

originální název: The Fellowship of the Ring
originál vyšel: 1954

vydání: SFK Winston Praha 1987; Mladá fronta (web) 1990; Mladá fronta (web) 1993; Mladá fronta (web) 1998; Slovart (SK) 2001; Mladá fronta (web) 2001; Mladá fronta (web) 2001; Slovart (SK) 2002; Mladá fronta (web) 2002; Argo (web) 2006; Argo (web) 2006; Argo (web) 2012; Slovart (SK) 2012; Slovart (SK) 2012

odkazy: 2x [film], 4x [recenze]


Komentáře:
firen  | ***** 30.11.2007 19:54

Výprava začíná. Bohužel jsem viděl dříve film. Po přečtení pána prstenů jsem zjistil kolik toho je v knize a kolik ¨ve filmu. Kniha je zkrátka lepší. To co se mi jedinné nelibí, je to jak jsou postavy příliš kladně vylíčeni a to i chudák Boromir.

Majkl  | **** 20.12.2007 12:49

Budem sa opakovať no je to klasika a mal by to prečítať každý. Skvelé prostredie, moji obľúbení skřeti atd. klasická fantasy téma, ktorá ma asi najviac baví. Len si najprv prečítajte niečo nenáročnejšie aby ste mali hlad po takejto kvalitke a zo začiatku knihu neodložili ako som to spravil ja.

Renča  | ***** 01.04.2010 13:44

Souhlas, že klasiku fantasy by měl číst každý. Kniha je nádherná, o tom se snad ani nedá diskutovat. Co mi vadilo, že Tolkien strašně dlouze rozpitvává popis krajiny a dělá odskoky od hlavní linie příběhu. Na tohle si člověk prostě musí udělat dostatek času a správné nálady.

Iktorn  | ****1/2 22.11.2010 19:18

Fascinujúci svet tá Stredozem. Myslím, že každého fanúšika fantasy musí nadchnúť tá rozmanitosť postáv a krajín. Pochutnal som si.

Tua  | **** 15.01.2011 05:18

Muselo to časem přijít, když už jsem přečetl Hobita a ke všemu se mi líbil. Společenstvo je ale přece jen trochu jiné. Jednak je rozsáhlejší, ale hlavně už se mnohem intenzivněji opírá o promyšlený svět Středozemě s celou její historií, bájemi, zeměpisem apod. Některé pasáže se možná malinko vlečou, ale nikdy ne tolik, aby to člověka znechutilo. Rád jsem se ke čtení vracel. Děj je myslím docela provařený, především filmem (nemohu se ke své smůle zbavit představy Legolase a Aragorna tak jak jsem je viděl ve filmu a to obzvlášť u elfího lučišníka DOST vadí). Frodo se vydává s prstenem k Hoře osudu. Postupně nabaluje další členy společenstva a taktéž přitahuje čím dál víc pozornost ohnivého oka Sauronova. Zarazilo mě, že ačkoliv se jedná o trilogii, hrdina projde téměř celou “mapu” už v tomto prvním díle. O čem tedy vlastně jsou díly následující? Vždyť se zdá, že Frodo má cíl téměř na dosah (ačkoliv se v závěru knihy dobrovolně se společenstvem rozchází). Ne – samosebou – viděl jsem ty hloupé filmy, takže shruba vím, co bude pokračovat. Bohužel.

GeRony  | ***** 28.05.2011 16:59

Zo vsetkych troch dielov ma tento asi najklasickejsiu prichut fantasy. Zaciname v malebnom Kraji, spoznavame hrdinov a zazijeme vznik Spolocenstva. Tolkien vie majstrovsky vykreslit svet, ktory ma mytologiu prepracovanu uplne do detailov.

Lucc  | ***** 03.06.2011 12:59

Nádherné rozjetí děje. Ze sluníčka a pohody, které zastíní první stín, přes krajiny kouzel a mlhy až do opravdového stínu reality. A pak už Poslání, Povinnost, Oběť, Uvadání atd. atp. Samé vážné věci, které jsou ale místy prosluněny smíchem a krásou posledních svobodných bytostí Středozemně. Můj nejoblíbenější díl ságy.

Fox85  | ***** 20.06.2011 15:10

Konečně jsem se rozhodl vrhnout se na nejslavnější fantasy sérii a rozhodně jsem ani chvilku nelitoval. Při četbě úvodu a předmluvy jsem se trochu obával o záživnost díla, ale všechny obavy ze mě po prvních několika stranách opadly, a pak už jsem si jenom vychutnával výborně vyprávěný příběh. Už se těším na druhý díl.

avatar2  | ****1/2 01.08.2011 18:23

Rozhodně výjimečné dílo, které jsem si mimořádně užil až nyní, ve „zralejším“ věku, a to při paralelním čtení anglického originálu a českého překladu, navíc s několikrát nakoukaným rozšířeným filmovým zpracováním Petera Jacksona v hlavě. Kniha je vlastně docela poklidná, oproti filmu je zde mnohem méně bojů, a ty jsou mnohem méně dramatické než ve filmu. Co vládne je poetika a atmosféra, atmosféra, která se dramaticky láme dle momentálního dějiště. Jazyk v Kraji je tak o dost jiný než slovník z Morie úplně jiný je pak zase Lothlorien. Co mne při paralelním čtení VELMI zklamalo byl překlad. Ten kdo nezná originál to asi až tak nepozná, protože i v češtině jde o jazyk kvalitní, ale absolutně nepodržel ducha knihy. Ta neskutečná spousta zdrobnělin sráží knihu někam do říše dětské literatury, kam přitom naprosto nepatří. Je docela dobře možné že překladatelka na knize pracovala v domnění že jde o dětskou literaturu, ale výsledek je tím dramaticky poznamenaný a naprosto si ho nelze tak užít jako originál. Skoro mám chuť sepsat výzvu za vytvoření nového překladu a jeho vydání (třeba v elektronické podobě). Pan Tolkien si to zaslouží.

warkis  | **** 28.11.2011 15:47

Kniha je legendou. Zkrátka klasika, kterou by měl mít přelouskanou každý. Především na Pánu prstenů oceňuji Středozem. Úžasný do detailu promyšlený a propracovaný svět se svou historií a legendami. Takto dokonalý a do detailu sestavený svět jsem viděl naposledy u knih od Pratchetta. Na druhou stranu mne zklamaly postavy. Celé společenstvo představuje totálně zapřísáhlé klaďase a já si nikoho neoblíbil tak, jako u jiných veledíl. V knize zkrátka nenajdete originální charakter, na který byste ještě dlouho vzpomínali. A mohu říct, že pasáž s Tomem Bombadilem mi dost vadila. Nedivím se, že ji ve filmu Peter Jackson naprosto vynechal.

arias  | ***** 13.02.2013 12:49

K Pánovi prsteňov som sa tentokrát vrátila asi 10 rokoch po jeho prvom prečítaní. Jednak preto, že som sa chcela tak trochu „vrátiť v čase“ do obdobia, keď som ju čítala po prvý krát a jednak preto, lebo som bola zvedavá, ako budem knihu vnímať s odstupom času. A rozhodne som nebola sklamaná, Stredozem ma po celý čas doslova hladila po duši. Pripomínala som si veci, drobnosti a detaily, na ktoré som časom pozabudla a ktoré neboli vo filmovej verzii. Tiež som si ponapravila svoj vzťah k hobitom ako takým a nechala som sa pohltiť autorovým láskyplným zaujatím pre túto rasu. Konečne som si nechala otvoriť oči a vidím, v čom sú pozoruhodní. Konečne rozumiem viacerým veciam ako predtým a vnímam príbeh zas o čosi komplexnejšie. Ach…užívala som si každú jednu stranu…a o ďalších 10 rokov, užijem si zas :)

Phoenix  | ***** 05.08.2013 14:52

V dnešní době už asi každý ví, nebo minimálně tuší, o co jde. Alespoň z filmové podoby. Přesto kniha je kniha a film je film (jak už to ostatně bývá). V tomto případě je mezi oběma médii větší propast než obvykle, protože kniha je velice rozsáhlá a popisná, zatímco film je v podstatě osekaná kostra příběhu. Zůstali pouze hlavní hrdinové, ti vedlejší museli jít stranou a pokud se někdo považuje za fanouška Společenstva, měl by znát především knihu, protože ta představuje kompletní úvod do děje složité trilogie.

Nelson  | ***** 30.01.2016 13:12

Začátek jedné z nejznámějších fantasy ság. Po krátkém úvodu o hobitech příběh začíná v Hobitíně na Bilbově oslavě narozenin a pak s hlavními hrdiny cestujeme přes Húrku, doly v Morii, Roklinku a konečně až na vrcholek Amon Henu. Mimo pasáží notoricky známých z filmového zpracování je nezapomenutelné setkání s Tomem Bombadilem a dobrodružství hobitů na Mohylových vrších. Krásná kniha, lze jen doporučit.

Gaarq  | ***** 25.03.2016 14:43

tuto knihu jsem dostal víceméně náhodou do ruky o prázdninách roku 1990 a propadl jsem na poprvé. hobita, ani jeho autora jsem tehdy neznal. líbila se mi kombinace mýtu, klasické pohádky, dobrodružného příběhu a hlavně neuvěřitelně živé vyprávění s písněmi, průpovídkami, a z mého pohledu spoustou nových myšlenek (tolkienův svět je sice variantou klasických mýtů, ale moje vzdělání v té době bylo v tomto směru notně omezené). k atraktivnosti přispělo i provedení knih, ornamenty, ilustrace a úprava vůbec.

Lokina  | ***** 19.03.2017 20:09

Krásné, čtivé, okouzlující :-) Není nic lepšího na utrapenou duši, že se nechat vtáhnout do světa Pána prstenů a užívat si světa fantazie :-)

louza  | ***** 19.02.2019 17:13

Román románů. Legendární fantasy, které ani tři dekády od prvního čtení s přibývajícími léty neztratilo nic na své uhrančivé atmosféře. Lehoučký začátek v Kraji nad nímž se stahují stíny přechází v hororový skok při pronásledování Nepřítelem, objevují se první hrdinové a formuje společenstvo. Finále s Balrogem a rozpadem je opravdu neočekávaný zvrat. Tolkienův s citem nahozený svět tak fantaskní a přesto tak reálný a povědomý má ambice uchvátit mnohé čtenáře, kterým jinak fantasy nic neříká. Tolkien byl mistr mistrů a jeho knihy budou po právu žít věčně.

jirikk  | ***** 27.09.2023 12:29

Těžko něco dodat k této skvělé knize. Četl jsem po čtvrté nebo po páte, ovšem od posledního setkání uběhlo odhadem tak 20 let, v koutku duše jsem se možná trochu bál, jak setkání s idolem mého mládí dopadne. Naprosto zbytečně, Tolkien je i po té strašně dlouhé době od doby, kdy kniha vznikla, naprosto skvělý a ojedinělý. Více než v minulosti mě udeřila do očí postupná změna tónu, zatímco úvodní kapitoly jsou psané v duchu Hobita a evidentně určené mladším čtenářům, příběh postupně pořádně potemní a s ním i vypravěčův jazyk.WebArchiv - archiv českého webu