kniha » Návrat krále
v Top10 105 | chce si přečíst 12 | chce mít v knihovně 10 | má v knihovně 648
Návrat krále Více vydání = více obálek.

J. R. R. Tolkien

Návrat krále

Kniha vyšla i pod názvem:
Návrat kráľa
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Pán prstenů
díl v sérii: 3
kniha patří do světa: Středozem

Tato kniha je částí i jiných knih: Pán Prstenů

Kategorie: fantasy - meč a magie - hrdinská fantasy - audiobook - podle filmu/zfilmováno

originální název: The Return of the King
originál vyšel: 1955

vydání: Mladá fronta (web) 1992; Mladá fronta (web) 1993; Mladá fronta (web) 1998; Slovart (SK) 2002; Slovart (SK) 2002; Mladá fronta (web) 2002; Mladá fronta (web) 2002; Argo (web) 2007; Argo (web) 2007; Argo (web) 2012; Slovart (SK) 2012; Slovart (SK) 2012

odkazy: 1x [film], 1x [recenze]


Komentáře:
firen  | ***** 30.11.2007 20:02

Tažení se chýlí ke konci. Naši hrdinové cítí že to pro co trpěli se chýli ke konci. Každy krok vedle může znamenat záhubu a konec toho o co bojovali. Král se vrací aby vstoupil do bitvy o Minas Thirit na polích Pelenoru a nakonec do bitvy u černé brány Mordoru.

Majkl  | ****1/2 20.12.2007 12:53

Zakončenie trilógie sa nesie v podobnom duchu ako predošlá kniha, všetko je veľkolepé, perfektné prostredia, elfovia..ťažko povedať čo je na tejto knihe zlé, keďže akúkoľvek chybičku zatienia všetky klady knihy. Snáď len happyend, no ten si hrdinovia zaslúžili.

Iktorn  | ***** 21.11.2010 12:41

Dajte mi meč, aj ja chcem kosiť tích malých krpatých smradov. Skvele vyvrcholenie excelentnej serie. Ani chvíľku nenudí. Prst hore.

Tua  | **** 15.01.2011 05:32

Asi nejslabší z celé trilogie (čtyři hvězdy v rámci hodnocení celé ságy). Opatřeno cca 40 stranami naprosto unylých dodatků, které považuji z beletristického hlediska za špatný vtip. Přesto se nesporně jedná o vyvrcholení celého díla a ve srovnání s filmem přináší nové zajímavé poznatky (třeba o osudu Hobitína na počátku čtvrté éry). Frodo sice splní svůj úkol, ale poslání ho promění, cítí se být raněn a nevydrží déle setrvávat ve Středozemi. Budoucnost patří lidem. Elfové odcházejí za Moře. Přece jen je to příběh z našeho světa, z dávných „předpotopních“ časů mýtů a legend.

GeRony  | ***** 02.06.2011 13:29

Grandiozne zakoncenie serie. Najakcnejsi a najpompeznejsi diel serie. Kniha preteka patosom a emociami a vy aj napriek niekolkym vyvrcholeniam si budete priat zostat este chvilku v Stredozemi…

Lucc  | ***** 03.06.2011 12:52

Velmi patetické a velmi vznešené – a proto velmi krásné. Nemá smysl nic moc více dodávat, řeknu jen toto: kdysi jsem nesnášel tu pasáž po skončení Války o prsten popisující návrat do Kraje. Je taková civilní! Čím jsem ale starší, tím víc si ji vážím. Až tímhle dal Tolkien svému dílu přesah, ukázal možnou naději, která se nakonec opravdu do jisté míry naplnila, že svoboda a mír malých bývají často přineseny jejich vlastními lidmi, kteří se učili od těch velkých. U naší malé krásné zemičky to tedy rozhodně platí.

Fox85  | ***** 26.12.2011 11:55

Velké finále skvělé série. Uzavírají se tu osudy všech důležitých postav Války. Musím přiznat, že je tu opět několik momentů, které jsou podány tak působivě, že je člověk opravdu silně prožívá (pro mě například příjezd Rohanu po pádu brány).

SONP  | ***** 12.08.2015 06:48

Velké finále pro mne už pošesté – stále nezklamává a stále překvapuje v tom, kolik toho kniha umí nabídnout oproti mnohem populárnějším filmům. Časem vždy zapomínám, do jakých epických šíří se v knize rozkošatí cesta jednotlivých postav z Edorasu do Minas Tirith a posléze v bílém městě samotném. Naopak samotná bitva se odehraje doslova na pár stranách (a tak to mám se svojí nechutí k akčním scénám rád). Následuje komorní hobití finále (jaký skok oproti epickým předchozím částem) a filmem zcela opominuté Vymetení kraje, které má značnou emocionální hloubku v tématu ohrožení domova. Zkrátka i když člověk ví, jak vše dopadne a řadu zákrut děje zná nazpaměť, stále má čtení Pána Prstenů smysl a za pár let si jej dám jistě znovu. 100%!

Gaarq  | ***** 25.03.2016 14:57

návrat krále je cele v duchu klasických mýtů – právoplatný král zahání zlo, přináší řád, vyvazuje zatracené z jejich osudu, zakládá nový věk. novinkou je zdánlivě méně výrazná, ale o to důležitější linie s frodem – obyčejný človíček má díky odvaze, lidskosti a absenci mocenských ambicí podíl na záchraně světa. tolkien tak má stejná východiska jako humanista čapek – obyčejný člověk je tím, co hýbe vesmírem, ačkoliv vidět jsou jen jasná slunce králů a bouře zlosynů.

Nelson  | ***** 29.05.2016 10:09

Závěr Tolkienovy monumentální trilogie. První část začíná příjezdem Gandalfa a Pipina do Minas Tirith, pokračuje bitvou na Pelennorských polích a končí u Černé brány. V druhé části sledujeme putování Froda a Sama do Mordoru až k Hoře osudu, kde se cesty všech spojí. Necelou polovinu knihy tvoří dodatky, které podtrhují a zvýrazňují propracovanost Tolkienovy Středozemě. Vynikající kniha.

Polinius  | ***** 11.11.2016 01:40

Dobře, dávám 100%, protože tohle je první opravdová láska v žánru fantasy. Samozřejmě jsem četl před PP mnoho jiných knih, ale žádná nebyla tak ambiciozní a tak majestátní jako PP. Díky pane profesore!

louza  | ***** 06.01.2022 10:32

Vyvrcholení nejen trilogie, ale i celého celoživotního Tolkienova díla. Autor si tady dopřává luxusu na fantasy nevídaného. Nejen, že svůj svět vytvořil, on ho taky ukončil. Tahle kniha je definitivní tečkou za vším. Jeho věky počínaje a válkou o prsten konče. Je to esenciální učebnice pro všechny džíaár Mártiny a Štefany Kingy o tom jak nakládat s vlastním literárním kapitálem, jak tvořit dějové oblouky a jak…končit. Ano, končit! Tolkien si byl jako účastník nejkrvavějšího konfliku v dějinách 20. století naprosto vědom nevyhnutelnosti smrti, která se týká i hrdinů větších než život. Proto neupadá do schematu…a kníže půlčíků odešel jen se svým panošem do Mordoru, tam sám bojoval s temným pánem a podpálil mu věž a byl konec. Takhle to nebylo. I když to tak třeba nevypadá. Jeho hrdinové uspějí, vrací se, oslavují, ale loučí se, zužují je stará zranění, která se nikdy úplně nevyléčí…a umírají. Pozorný čtenář zachytí komplexnost příběhu už mezi řádky. Pokud to však potřebuje mít ložené, dodatky to jistí. Právě v nich vynáší autor karty na stůl a ukazuje nebývalou komplexnost svého díla. Ano, je to téměř Silmarilion. Ani ne moc nízkotučný. Hodně čtenářů je možná bude chtít přeskočit a užít si pouze torzo výjimečného příběhu, což je určitě v pořádku. Ten by však nikdy nemohl fungovat tak jak funguje bez mnoha nevyřčených souvislostí zaklesnutých mezi řádky. Chce to opravdu silnou vůli a precizní osobnost, aby se autor neztratil ve svém díle a nezabloudil ve světě, který sám vytvořil a vyšel z něho se ctí (byť ho sochal až do smrti a jeho syn ho pak vykládal světu téměř století). Panu profesoru Tolkienovi se to povedlo a to z něj činí jednoho z velikánů literatury a tak vůbec.

jirikk  | ***** 14.10.2023 17:23

Strhující vyvrcholení skvělého románu. Zajímavé je, jak geniálně Tolkien dokáže používat patos, což je věc velice těžká a obtížně zvládnutelná. Osobně jsem na patetické scény v literatuře hodně citlivý a dokáží mi otrávit celý zážitek, pokud ovšem nejsou napsány dokonale. Což je právě to, co se JRRT povedlo na sto procent, až se tomu kolikrát nechce věřit. V některých chvílích se pohybuje opravdu na hraně, nikdy však neuklouzne, nedopustí se jediné chybičky. Jím stvořený příběh mě proto spolehlivě uchvacuje a dojímá již 30 let.WebArchiv - archiv českého webu