kniha » Krabat
má v knihovně 9
hodnotilo: 2
80%
Krabat Více vydání = více obálek.

Jurij Brězan

Krabat

Kniha vyšla i pod názvem:
Krabat alebo Premena sveta
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: sci-fi

originál vyšel: 1976

vydání: Práce 1982; Tatran (web) 1988Informace / Anotace ke knize: Krabat

Sedmý den Pán stvořil ženy a muže, pohoří a moře, ryby a ptáky, chleba a sůl, a také žitnou k pití a tabák ke kouření. Stvořil i Krabata a Vlka Reissenberka. A tehdy začal boj, který dodneška neskončil. Kronika rodu Reissenberků je i kronikou bojů Serbinů s Reissenberky.

A jsou to Serbinové, ve kterých žije Krabat svůj nesmrtelný, věčný život. Krabata neomezuje čas ani prostor, je tu i onde, vždycky tam, kde se zdá, že tudy vede cesta do země Štěstí, na kterou se Krabat vydal se svou Smjalou, když spolu opustili ráj.

Reissenberkův rod se léta honosil výsadou danou mu Pánem Využíval ji a zneužíval. Ale čím mohutnější a obrostlejší je strom historie, tím bližší je chvíle, kdy na jeho větvi Krabat Reissenberka pověsí, a tak dojde svého cíle. Stvoří zemi Štěstí. Dnes už Reissenberk není na svém zámku, ale všude tam, kde lidé zabíjejí lidi. Chce se zbavit Krabata a získat nesmrtelnost, kterou Pán Krabatovi věnoval ve chvilce, kdy připustil, že nespravedlivě rozdělil svět. Poslední Serbin, biolog a genetik, nespoléhá na boží dar a zázrak nesmrtelnosti. Sám se snaží odhalit tajemství života. Objeví chemický vzorec, který dokáže měnit povahu člověka, a nakonec i vzorec života, schopný život stvořit. Ale váhá uskutečnit, co uskutečnit může. Nevydá objev, protože si uvědomuje, že by se mohl dostat do nepovolaných rukou. A pokud žije někde Reissenber, mohl by i on stvořit člověka – člověka k obrazu svému. Jak by potom vypadal svět? Netrpělivý Krabat ztratil na cestě do země Štěstí Smjalu. Od té doby ji hledá. Jan Serbin hledá s ním, Smjalu, zemi Štěstí, ukrytého Reissenberka – odpověď na otázky rozumu a morálky. Pohádka se stává skutečností a skutečnost ságou, překračující hranice času a prostoru.

 WebArchiv - archiv českého webu